Strona główna / Lokalne / Zmodernizują ul. Wojska Polskiego. Wybudują trzy parkingi na 471 miejsc

Zmodernizują ul. Wojska Polskiego. Wybudują trzy parkingi na 471 miejsc

Konsorcjum MCC S.A. Chodecz i Molewski Włocławek wygrało przetarg na przebudowę ulicy Wojska Polskiego w Świnoujściu. Zakończenie inwestycji planowane jest do 2020 roku. Wraz z nową ulicą powstaną parkingi przy ulicach Bałtyckiej, Legionów i  Karsiborskiej.

Przebudowa ulicy Wojska Polskiego będzie największą z realizowanych w ostatnim czasie  w naszym mieście inwestycji drogowych i jedną z najbardziej oczekiwanych.  To właśnie nią odbywa się największy ruch samochodowy pomiędzy Świnoujściem a naszymi zachodnimi sąsiadami. To także droga wjazdowa z Niemiec do Polski.

– Ta inwestycja to nie tylko zmiana samego wyglądu ulicy, ale co najważniejsze poprawa bezpieczeństwa – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. – Chociażby przez zmianę nawierzchni. Obecną nierówną i śliską w deszczowe dni kostkę zastąpi asfalt.

Koszt inwestycji to 23,2 mln złotych, z czego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Interreg V A  wynosi 2,7 mln euro, co stanowi 48,8 procent.

Od dnia przejęcia placu budowy wykonawca konsorcjum MCC S.A. Chodecz/Molewski Włocławek będzie miał 14 miesięcy na zakończenie inwestycji.

Ulica Wojska Polskiego przebudowana zostanie na odcinku od polsko-niemieckiej granicy do skrzyżowania z ulicą Leśmiana o długości niemal 1600 metrów bieżących. Oprócz nowej nawierzchni, chodników dla pieszych po obu stronach oraz ścieżki rowerowej, wyremontowane zostaną wszystkie skrzyżowania, wybudowane zostanie sprawne odwodnienie i oświetlenie pasa drogowego.

Na skrzyżowaniu z ulicą 11 Listopada wyznaczone będą dodatkowe pasy skrętu w lewo, o co wnioskowali kierowcy i co zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo w tym miejscu. W pasie drogowym, oprócz obecnej zieleni, pojawią się także nowe nasadzenia. Zastąpią drzewa, których usunięcie było konieczne, ze względu na ich kolizję z inwestycją bądź zły stan sanitarny.

Inwestycja nie dotyczy samej ulicy, ale również budowy w sumie trzech parkingów wraz z ich oświetleniem, odwodnieniem oraz dodatkową infrastrukturą, jak chociażby chodnikami, ławkami, koszami na śmieci i zielenią. Pierwszy, większy przy ulicy Legionów. Tylko dla samochodów osobowych będzie tam niemal 180 miejsc (w tym dla niepełnosprawnych), a oprócz tego osobne dla busów (5 miejsc), autobusów (7 miejsc) i stojaki na rowery (48 miejsc).

Drugi to parking przy ulicy Bałtyckiej ze w sumie 108 miejscami parkingowymi, drogami dojazdowymi, chodnikami, także tymi łączącymi go z ulicą Wojska Polskiego.

Przy okazji tej inwestycji wybudowany także nowy parking na 171 miejsc przy ulicy Karsiborskiej. Powstanie w miejscu przyległym do cmentarza komunalnego oraz obwodnicy wschodniej miasta, której budowa ma zakończyć się do 2020 roku. Obwodnica będzie nowym, szybkim połączeniem z ogólnodostępnej przeprawy promowej „Centrum” (a później z tunelu pod Świną) do centrum miasta.

BIK

Zobacz również

ŚOT organizuje bezpłatne spacery z przewodnikami. Pierwszy już w sobotę

Tajemnicze podziemia, które wyglądają tak, jak w 1945 roku. Nabrzeże, przy którym został zbombardowany przez …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.