Strona główna / Lokalne / Janusz Żmurkiewicz wygrał proces z wydawcą portalu

Janusz Żmurkiewicz wygrał proces z wydawcą portalu

W dniu wczorajszym Sąd Apelacyjny w Szczecinie w sprawie z powództwa Janusza Żmurkiewicza o ochronę dóbr osobistych oddalił apelację pozwanej Anity Ryfczyńskiej. Prawomocny wyrok zobowiązuje Anitę Ryfczyńską do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych Janusza Żmurkiewicza poprzez umieszczenie w terminie do dnia 2 maja 2018 r. na stronie internetowej przeproszenia o treści określonej w wyroku.

Chodzi o komentarz jaki pojawił się na popularnym lokalnym portalu pod jednym z artykułów.

Czytelnik portalu w komentarzu sugerował, że Żmurkiewicz jest złodziejem i łapówkarzem. Nazwał go także „jełopem”.

Obraźliwy komentarz zamieszczono w marcu 2017 roku. Janusz Żmurkiewicz nie pozwał autora komentarza, lecz wydawcę, który odpowiada za moderowanie komentarzy na tymże portalu.

– Doszło do naruszenia dóbr osobistych powoda. Sąd nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że zarówno treść poszczególnych słów, jak również przytoczenie okoliczności faktycznych sugerujących, że powód jest łapówkarzem, a także inwektywy, które pojawiają się w tym wpisie, świadczą zdaniem sądu o tym, że doszło do naruszenia dóbr osobistych powoda – mówiła sędzia Katarzyna Longa podczas ogłoszenia wyroku pierwszej instancji.

Anita Ryfczyńska jest ponadto zobowiązana do zwrotu Januszowi Żmurkiewiczowi kosztów postępowania. Wyrok jest prawomocny

Zobacz również

Bezpłatna akcja sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących

Trwa bezpłatna akcja sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących dla zarejestrowanych opiekunów kotów wolnożyjących. W …

9 komentarzy

 1. Ten portal iswinoujscie peel to medium na najniższym możliwym poziomie. Fotka byle czego i pieć słów jakiegokolwiek komentarza od anonimowego redaktora, który pewnie poci się nad wymyśleniem tego „obszernego” tekstu. Niech znamiennym przykładem będzie wielkie foto i kilka słów o… kupie leżącej na ulicy. [tak ode mnie do redaktora/fociarza, człowieku, jak widzisz taki problem to nie cykaj focie tylko weź papier slbo folię i usuń problem]. Dziwne, że taka recydywa bo to już drugi wyrok i trzecie oskarżenie i dalej żadnych kar pieniężnych sądy nie nakładają. O komentarzach tamtejszych nawet nie wspomnę bo to wypływ fekaliów z jadem, a nie wyrażanie opinii. Widać po poziomie komentarzy kto czyta ten portal. Ludzie, którzu nienawidzą całego świata.

 2. Miło mieć rację. Super.

 3. Widzę że cenzura wróciła. Kali ukradł a cygana powiesili.

 4. Brawa dla Pana Prezydenta za to, iż pokazał, że nie wolno nikogo bezkarnie obrażać. Administratorzy portali internetowych, gdzie można umieszczać komentarze, są tak samo odpowiedzialni (jeżeli takie niesprawdzone informacje publikują) jak ci którzy je piszą (teoretycznie anonimowo). Mam też nadzieję, że na takie kroki odważy się więcej osób obrażanych na różnych forach internetowych.

  • Z wyrokiem sądu się nie dyskutuje ale to głupi wyrok. Ścigany i ewentualnie skazany powinien być autor komentarza. Skoro napisał o prezydencie to co napisał a o czym gada pół miasta to niech przedstawi sądowi dowody. To by skutecznie spowodowało że prezydent oczyściłby się z podejrzeń jakie mają co niektórzy a tak ludzie będą gadali jeszcze więcej.

   • Problemem komentujących jest to, że często piszą o czymś o czym usłyszeli (ktoś coś powiedział) a nie o tym czego sami doświadczyli i mają na to dowody. Ustalenie, kto kryje się za danym komentarzem, nie jest proste i zajmuje się tym prokuratura. A administrator portalu jeżeli puszcza taki “niesprawdzony” komentarz bierze na siebie współodpowiedzialność za publikowanie nieprawdy. I nie uważam, że byłaby to cenzura, a rzetelność (blokowanie takich komentarzy), nie pisząc już o komentarzach, które w jawny sposób próbują kogoś obrazić użytymi w nich inwektywami.

 5. I bardzo dobrze. Koniec z publikowaniem komentarzy których nawet nie da się cytować. Od tego jest moderator aby coś takiego zatrzymać przed upublicznieniem. Dla mnie jest to wyrok dobry, który wyznacza granice wolności mediów a tym samym odnosi się do prawa ochronie dobrego imienia.

 6. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

  Jeżeli chcesz uniknąć krytyki:
  —nic nie mów
  —nic nie rób
  —bądź nikim
  —Arystoteles

  • “Prawdziwa cnota krytyki się nie boi” – ale krytyki a nie obrażania i pomawiania. Jeżeli sam komentujący nie potrafi odróżnić konstruktywnej, merytorycznej krytyki od obrażania, pomawiania i poniżania, to powinien to robić administrator który udostępnia komentarz. Rzetelność wymaga wyjaśnienia sprawy, a nie szukania na siłę sensacji, aby tylko zwiększyć poczytność. A bywa z tym różnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.