Strona główna / Lokalne / Uwaga 12-latki i ich rodzice.  Miasto sfinansuje badania i szczepionki

Uwaga 12-latki i ich rodzice.  Miasto sfinansuje badania i szczepionki

Ruszył miejski program szczepień dziewcząt przeciwko zakażeniu  wirusem wywołującym raka szyjki macicy. Szacuje się, że obejmie on około 142 uczennic ze świnoujskich szkół, które urodziły się w 2006 roku. Szczepienie będzie dobrowolne.

Te szczepienia zapowiadaliśmy już pod koniec ubiegłego roku. Nasza propozycja spotkała  się wtedy z bardzo dobrym odzewem, zarówno w szkołach, jak i wśród rodziców – mówi Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz.- Teraz przechodzimy do realizacji.

W ramach programu przeprowadzone będą również działania edukacyjne dla w sumie 349 uczniów z rocznika 2006 (142 dziewczęta i 207 chłopców) oraz około 200 rodziców i opiekunów prawnych. Po wyłonieniu podmiotu leczniczego, w którym będą wykonywane szczepienia, zainteresowane dziewczęta zostaną zbadane przez lekarza, który zdecyduje, czy kwalifikują się do szczepienia.

Oprócz kwalifikacji lekarskiej  niezbędne będą pisemna zgoda rodzica bądź opiekuna oraz stawienie się do programu we wskazanych terminach.

Planowany koszt realizacji programu to 113,6 tys. złotych brutto i w pełni zostanie pokryty ze środków budżetu miasta. Kwota ta obejmuje zakup szczepionek  (będą to dopuszczone na terenie Polski szczepionki 9 – walentne), wykonanie badania kwalifikującego do szczepienia, wykonania szczepienia przez pielęgniarkę, koszty związane z organizacją programu, w tym promocja, edukacja i badania ankietowe.

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet pomiędzy 15 a 44 rokiem życia. Udowodniono, że czynnikiem wywołującym ten nowotwór jest ludzki wirus brodawczaka HPV. Z powodu raka szyjki macicy umiera blisko pięć Polek dziennie. Szacuje się, że 75-80% osób w ciągu swojego życia będzie miało z nim kontakt.

Przy obecnym stanie wiedzy medycznej można tej chorobie skutecznie zapobiegać. Rekomendowanymi formami profilaktyki w zakresie raka szyjki macicy są regularne badania cytologiczne oraz szczepienia ochronne przeciwko HPV wykonane przed rozpoczęciem życia płciowego. Rutynowe szczepienie dziewcząt w wieku 11 – 12 lat zalecają polskie towarzystwa medyczne (Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV) w rekomendacjach dotyczących szczepień przeciwko wirusowi HPV. Szczepienia przeciwko HPV nie zostały włączone do obowiązkowej części Programu Szczepień Ochronnych, znajdują się w wykazie szczepień zalecanych m.in. przez Ministerstwo Zdrowia, Światową Organizację Zdrowia (WHO).

„Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego w Mieście Świnoujście” uzyskał pozytywną opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nr 42/2018 z dnia 29 marca 2018 r.

Info: BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Zamrożą grunt przy tunelu. Wiemy, po co

To już ostatnie prace wykończeniowe przy powstającym w ciągu ul. Karsiborskiej wiadukcie. W ubiegłym tygodniu …

Jeden komentarz

  1. Domyślam się, że ten problem Cię nie interesuje dopóki nie stanie się Twoim problemem. Naprawdę szczepmy się, bo to jedyny sposób, aby uniknąć chorób. Poczytajcie też sobie info na stronie http://www.zaszczepsiewiedza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.