Strona główna / Lokalne / Karsibór. Festyn dla dzieci z konkursami i nagrodami

Karsibór. Festyn dla dzieci z konkursami i nagrodami

Zarząd Osiedla Karsibór, MDK Karsibór oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Karsiborze pragną podziękować wszystkim uczestnikom imprezy – 1 Maja dla dzieci, która odbyła się w Karsiborze w dniu 01.05.2018 r.

Impreza rozpoczęła się wspólnym biesiadowaniem przy ognisku i pieczeniem kiełbasek. Korzystając z okazji druhna OSP Karsibór i Sekretarz Zarządu Osiedla Karsibór Aneta Fabiszewska poprowadziła prelekcję – pogadankę skierowaną przede wszystkim do dzieci na temat bezpiecznego palenia ogniska, zachowania się w przypadku wybuchu pożaru, radzenia sobie w sytuacji bycia ofiarą pożaru, opatrywania oparzeń I i II stopnia, zabezpieczania się przed „cichym zabójcą” jakim jest czad, a także poznania pojęcia „Ścieżka życia”. Dzieci chętnie uczestniczyły w prelekcji i ku zdziwieniu wielu dorosłych niektóre maluchy miały naprawdę wiedzę o tym kogo i w jaki sposób powiadomić w przypadku wybuchu pożaru czy sposobach udzielania pierwszej pomocy przy oparzeniach. Zainteresowaniem cieszył się temat o „cichym zabójcy” jakim jest czad i sposobach ochrony przed nim.

Druhna Aneta Fabiszewska przybliżyła również wszystkim uczestnikom ważny ale mało znany temat tzw. „Ścieżki  życia”. Jak się okazało wielu nawet dorosłych nie słyszało o tym temacie. Uczestnicy dowiedzieli się jak ważne dla ratowników i ratowania życia ludzi jest tworzenie i zabezpieczanie swobodnych dojazdów do budynków zwłaszcza w mieście, pozostawiania wolnych pasów dla ratowników różnych służb, aby ułatwić lub wręcz umożliwić im dotarcie ze sprzętem ratowniczym do ofiary wypadku czy rannego np. pozostawianie na plaży wolnego pasa przy wodzie dla ratowników medycznych itp.

Po prelekcji Zastępca Przewodniczącego Zarządu Osiedla Tomasz Olechwir nawiązując do tematu ognia i ogniska zaprosił dzieci i rodziców do wspólnej zabawy poznawania przyrody wszystkimi zmysłami. Rozpoczął od zmysłu wzroku. Nawiązując do zakazu wypalania traw i tym samym niszczenia  organizmów w nich żyjących umożliwił uczestnikom spojrzenie na świat z poziomu mrówki, aby mogli dostrzec i zrozumieć życie na co dzień niewidocznych dla nas małych stworzeń. Następnie dzieci korzystając ze zmysłu dotyku odgadywały przedmioty które otrzymały od prowadzącego opisując je nieraz naprawdę w zabawny sposób. Najciekawsze jednak było posługiwanie się zmysłem słuchu. Prowadzący zawiązał uczestnikom oczy i musieli oni korzystając jedynie ze słuchu przejść przez wytyczoną trasę. Było dużo śmiechu.

Po tych atrakcjach zabawę dzieciom umilił teatrzyk TAK i przygotowane przez aktorów animacje.

Bardzo podobała się “Bajka do zjedzenia” była to smaczna opowieść o tym co warto jeść, a czego się wystrzegać. Pod szatą dowcipnej fabuły ukrytych zostało wiele ważnych zasad dotyczących prawidłowego żywienia. Posiłkując się najnowszą piramidą żywienia w prosty i przyjemny sposób aktorzy uczyli dzieci dlaczego cukier jest zły, czy podjadanie jest zdrowe, jakie moce mają warzywa i owoce i dlaczego tak ważny jest ruch. Po zakończeniu spektaklu aktorzy uraczyli dzieci fantazyjnymi balonami w wymarzonych przez dzieci kształtach.

Dużą atrakcją był wóz strażacki należący do OSP Karsibór. Uczestnicy mogli zapoznać się z jego wyposażeniem usiąść za kierownicą oraz wypróbować sprzęt strażacki w postaci szybkiego natarcia. Przy jego użyciu próbowali trafić w źródło pożaru, które pozorowały pachołki ostrzegawcze. Uczestnicy przekonali się, iż mimo dobrych warunków pogodowych, braku ubioru strażackiego  typu „nomex”, hełmu, maski i butli tlenowej zadanie to nie jest łatwe do wykonania.

Ostatnią atrakcją, która czekała na dzieci był konkurs rysunkowy pt: „W jakich sytuacjach pomagają nam strażacy”. Udział w konkursie wzięło łącznie piętnaścioro dzieci w różnym wieku. Trudno było wyłonić zwycięzców bo prace były naprawdę wykonane z zaangażowaniem i starannością. Liczne jury w składzie 12 osób – mieszkańców Karsiboru i Przytoru – wyłoniło 3 zwycięzców:

  • I miejsce zajęła Aleksandra Patecka
  • II miejsce zajęła Gabriela Kinowska
  • III miejsce zajęła Łucja Kita

Jury przyznało również jedno wyróżnienie dla pracy Heli Kita oraz nagrodę specjalna dla pracy Antoniny Holz.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy słodycze.

Nagrody dla zwycięzców wręczył Wiceprzewodniczący Rady Miasta radny Zdzisław Merchelski

Ognisko oraz wspólne pieczenie kiełbasek jak i konkurs plastyczny z nagrodami zostały zorganizowane dzięki dofinansowaniu przez Urząd Miasta.

Po raz kolejny szczególne podziękowania za zaangażowanie i ogromną pomoc w  pozyskaniu dofinansowania imprezy składamy Zastępcy Prezydenta Pawłowi Sujce oraz Wiceprzewodniczącemu Rady Miasta radnemu Zdzisławowi Merchelskiemu.

Zobacz również

Erytrejczyk przez Świnoujście próbował przedostać się do Szwecji

Przebywającego nielegalnie w Polsce 23-letniego obywatela Erytrei zatrzymali 20 października w Świnoujściu funkcjonariusze z miejscowej …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.