Strona główna / Lokalne / Tunelowa droga pod górkę. Ponowny wybór, ponowne odwołania

Tunelowa droga pod górkę. Ponowny wybór, ponowne odwołania

Prawdopodobnie w poniedziałek, mieszkańcy Świnoujścia poznają wyrok KIO w sprawie kolejnego tunelowego odwołania. Przypomnijmy, Komisja Przetargowa niedawno dokonała ponownego wyboru najkorzystniejszej oferty w postępowaniu na zaprojektowanie i budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu.

Po ponownym przeanalizowaniu wszystkich ofert zgodnie z wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej i Sądu Okręgowego w Szczecinie jako najkorzystniejsza została wybrana oferta konsorcjum włoskich firm Astaldi S.p.A. i Ghella S.p.A.

– Komisja Przetargowa działa sprawnie i z zachowaniem jak największej staranności, ale wpływ na terminarz działań w przetargu ma ostra walka o kontrakt pomiędzy oferentami – mówi Łukasz Lendner Dyrektor GDDKiA O/Szczecin. Na wcześniejsze rozstrzygnięcia w tym przetargu były odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), a część wyroku KIO została zaskarżona następnie do sądu.

Realizacja tunelu w Świnoujściu powinna zakończyć się w terminie 4 lat od podpisania umowy.

W czerwcu podpisanie umowy?

– Nie odwołała się do KIO najtańsza firma Toto, której ofertę odrzuciliśmy. Za to odwołała się trzecia w kolejności firma Porr, która kwestionuje wybór Astaldi. W maju będzie posiedzenie KIO. Miejmy nadzieję, że to będzie ostatnia potyczka i w czerwcu umowa zostanie podpisana – informuje zastępca prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. Walczą jeszcze ze sobą inżynierowie kontraktu. KIO nakazało powtórzy wybór. W grze jest firma Sweco i TPF, która może zaskarży do sądu fakt, że KIO uznało ich ofertę za nieprawidłową – dodaje zastępca prezydenta miasta.

Tunel w 2022 roku

Stała przeprawa w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin, które rozdziela rzeka Świna, będąca również częścią toru wodnego do portu w Szczecinie. Obecnie komunikację zapewniają przeprawy promowe, które nie posiadają wystarczającej przepustowości (co powoduje często długi czas oczekiwania na prom) i są wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne. Wspomniane powyżej problemy rozwiąże powstanie tunelu drogowego. Całkowita długość inwestycji wyniesie około 3,4 kilometra, w tym 1,44 kilometra jednorurowego tunelu drążonego. Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 metrów, zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu, każdy o szerokości 3,5 m., poniżej jezdni powstanie również galeria ewakuacyjna.

Zobacz również

Od soboty basen znowu działa

Od 22 stycznia otwarta jest  pływalnia w Uznam Arenie przy ulicy Grodzkiej 5. Pływalnia czynna …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.