Strona główna / Lokalne / Znikną pstrokate reklamy, miasto uporządkuje przestrzeń publiczną
Nie trzeba specjalnie szukać chaosu reklamowego w Świnoujściu. Wystarczy przejść głównymi ulicami miasta.  Foto: Robert Ignaciuk

Znikną pstrokate reklamy, miasto uporządkuje przestrzeń publiczną

Dziś, zwłaszcza główne ulice Świnoujścia, to prawdziwy reklamowy chaos. Przedsiębiorcy chwytają się wszelkich możliwych metod: fluorescencyjne kolory, folie odblaskowe, przyczepy z reklamami zajmujące miejsca parkingowe, po kilka potykaczy przed jednym punktem. Często nie dbają o już wywieszone banery reklamowe, nie ściągają ich nawet wtedy, gdy są już wypłowiałe i porwane.

Tylko do 28 maja można zgłaszać uwagi dotyczące projektu uchwały krajobrazowej. Jej zapisy całkowicie usuną anarchię reklamową w reprezentacyjnych części miasta takich jak śródmieście oraz dzielnica uzdrowiskowa. Zapisy regulują także wielkość i kolor szyldów nad sklepami, a także rodzaj i wysokość ogrodzeń.

Jak zapewniają władze miasta, nie chodzi o całkowite wyeliminowanie reklam z przestrzeni publicznej, a jedynie o ich uporządkowanie. Chcą w czasie dwóch lat zmniejszyć ilość reklam i poprawić ich jakość oraz estetykę.

Czy uchwała zlikwiduje szpetne i pstrokate reklamy nie pasujące kompletnie do otoczenia? Przepisy pozwolą m.in. na uporządkowanie kwestii obecności reklam w przestrzeni publicznej.

Największe restrykcje obejmą centrum miasta i dzielnicę nadmorską. Zniknąć będą musiały wszystkie banery rozwieszone na płotach. Z elewacji budynków będą musiały być usunięte reklamy dużego formatu. Miejsce na duże banery reklamowe będzie wyznaczone na głównych drogach dojazdowych do miasta.

Ujednolicone będą także szyldy reklamowe, a tam gdzie reklama zajmuje 100 proc. witryny sklepowej będzie musiała być ograniczona.

Właściciele punktów handlowo-usługowych będą mieć czas na dostosowanie się do nowych przepisów. Miasto wyda specjalny przewodnik w którym będzie można znaleźć wszelkie niezbędne wskazówki do wykonania nowej reklamy nad punktem handlowo-usługowym.

To co cieszy część mieszkańców, nie zadowala przedsiębiorców utrzymujących się z produkcji reklam ulicznych. Uważają, że, 2-letni okres wdrożenia regulacji jest zbyt krótki. Twierdzą, że już wykonane reklamy za które zapłacono, będą musiały niebawem się zmienić.

Kliknij tu, aby zapoznać się z treścią uchwały.

 

 

Zobacz również

„Ryczałt jako forma opodatkowania po 1 stycznia 2022 roku” – szkolenie dla przedsiębiorców

Centrum Usługowo- Doradcze Euroregionu Pomerania w Świnoujściu zaprasza Państwa do udziału w kolejnym seminarium  online …

2 komentarze

  1. Niech znikną wszystkie reklamy w języku innym niż nasz Polski

  2. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Mi tam reklamy nie przeszkadzają, ale nie podoba mi się reklama apteki na budynku byłej “Teatralnej”.
    Niech jeszcze władza miasta nakaże nam, jaki mamy mieć w oknach kolor zasłonek.
    normalnie Alternatywy 4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.