Strona główna / Lokalne / Wiadomo na co choruje jeden z marynarzy. Śmiertelną chorobę przenoszą komary Anopheles
Statek Ilektra przypłynął do Świnoujścia z Liberii.

Wiadomo na co choruje jeden z marynarzy. Śmiertelną chorobę przenoszą komary Anopheles

Jeden marynarz ze statku cumującego w Świnoujściu nie żyje, a u drugiego stwierdzono malarię. Pozostała załoga została objęta kwarantanną. Prezydent Świnoujścia poprosił o natychmiastowe spotkanie z Inspektorem Sanitarnym i Prezesem Szpitala. Osoby, które miały kontakt ze zmarłym, w tym załoga szpitala, została objęta procedurami sanitarno-epidemiologicznymi oraz poekspozycyjnymi.

Dziś Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz spotkał się z pełniącą obowiązki Państwowego  Granicznego  Inspektora Sanitarnego  w Świnoujściu Joanną Dworakowską oraz Prezes Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły Dorota Konkolewską.

Podczas spotkania, w którym uczestniczyli także Kierownik Higieny Portów i Żeglugi Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Maciej Bońkowski oraz Grażyna Surosz z Wydziału Zarzadzania Kryzysowego Urzędu Miasta, Prezydent został poinformowany o procedurach, które zostały wszczęte   w związku z przywiezieniem w dniu 20 maja br., do Izby Przyjęć szpitala, 40-letniego marynarza, obywatela Filipin.

Jak poinformowała Prezes Szpitala: stan pacjenta był krytyczny. Po reanimacji przewieziono go na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, gdzie powtórnie doszło do zatrzymania krążenia. Niestety resuscytacja krążeniowo oddechowa zakończyła się niepowodzeniem.

Z uwagi na fakt, iż pacjent był członkiem załogi statku, który przypłynął z Liberii, to jest strefy stanowiącej potencjalne zagrożenie epidemiologiczne,   wszczęto wszystkie wskazane procedury sanitarno-epidemiologiczne celem zapobieżenia szerzenia się chorób zakaźnych. Jednocześnie szpital powiadomił o zaistniałym zdarzeniu Prokuraturę oraz Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego.

Decyzją Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego w Świnoujściu, do odwołania, wszyscy członkowie załogi statku zostali poddani kwarantannie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu wydał decyzje nakazująca sekcję zwłok, w związku z czym ciało zmarłego pacjenta zostało przekazane do Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie.

W dniu 21 maja drugi członek załogi, z objawami chorobowymi został przewieziony przez służby ratowniczo-medyczne z Nabrzeża Chemików w Porcie Świnoujściu do Szpitala Zakaźnego w Szczecinie. Podjęte działania miały na celu zminimalizowanie zagrożenia ewentualnego szerzenia się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych, do czasu uzyskania wyników sekcji zwłok, która potwierdzi lub go wykluczy.

Dziś Główny Inspektor Sanitarny poinformował o fakcie wystąpienia u hospitalizowanego pacjenta malarii.

Zobacz również

Od soboty basen znowu działa

Od 22 stycznia otwarta jest  pływalnia w Uznam Arenie przy ulicy Grodzkiej 5. Pływalnia czynna …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.