Strona główna / Lokalne / Można już oglądać wystawę 70 prac morskiego malarstwa realistycznego

Można już oglądać wystawę 70 prac morskiego malarstwa realistycznego

Okręty Marynarki Wojennej strzelające ze wszystkich otworów za wyjątkiem komina, niezwykłe sceny batalistyczne, piękną historię Polskiej Marynarki Wojennej można od środy (23 maja) oglądać w świnoujskim Muzeum Rybołówstwa.

Wystawę “Wielkie dni małej floty w malarstwie Adama Werki” otworzyli Prezes Fundacji im. Adama Werki prof. Joanna WERKA, Dyrektor świnoujskiego Muzeum Rybołówstwa Barbara ADAMCZEWSKA i Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirał Krzysztof ZDONEK.

Obecność wystawy w Świnoujściu jest efektem współpracy świnoujskich organizacji, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz Fundacji im. Adama Werki. Porozumienie, które było wstępem do zorganizowania wystawy, podpisali w marcu br. prezes fundacji – dr hab. Joanna Werka, kontradmirał Krzysztof Zdonek – dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, Barbara Adamczewska – dyrektor Muzeum Rybołówstwa Morskiego oraz dyrektor Fortu Gerharda Muzeum Obrony Wybrzeża – Piotr Piwowarczyk. Wystawa, ponad 70 prac, będzie eksponowana w świnoujskim muzeum do końca czerwca.

Adam Werka (1917-2000) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych marynistów w historii polskiej sztuki współczesnej i kreatorem naszych wyobrażeń o morzu. Nigdy nie doczekał się artystycznej konkurencji, mogącej przyćmić jego osiągnięcia plastyczne w odtwarzaniu scen morskich. W ciągu swojej długiej działalności artystycznej stworzył ponad 500 prac, które były publikowane w miesięczniku Morze, licznych publikacjach wydawanych przez MON oraz w innych publikacjach poświęconym sprawom morskim. Lata 1958-1978 to czas, gdy ilustracji morskich Adama Werki ukazało się w druku najwięcej. Okładki “Miniatur Morskich” stały się jego specjalnością i wyróżniały serię spośród innych publikacji tego czasu. Uprawiał styl morskiego malarstwa realistycznego. W twórczości wykształcił charakterystyczny dla siebie styl malowania statków i okrętów, rozpoznawalny dla czytelników czasopism i publikacji marynistycznych, który usiłują kontynuować współcześni malarze i graficy maryniści.

Fundacja Imienia Adama Werki powstała w 2017 r. z inicjatywy rodziny artysty. Głównym celem fundacji jest opieka nad spuścizną artystyczną malarza w celu zachowania jej w możliwie kompletnym i nienaruszonym stanie fizycznym dla przyszłych pokoleń, upowszechnianie wiedzy o dorobku artystycznym Adama Werki w społeczeństwie polskim i za granicą. Fundacja wspiera rozwój sztuki marynistycznej inspirowanej osiągnięciami artystycznymi Adama Werki wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz artystów pragnących rozwijać swój warsztat w kierunku malarstwa marynistycznego.

 

Zobacz również

Zmagania dzieci i dorosłych w I Baltic Bieg

W sobotę, 23 października 2021 r. odbyły się biegi zorganizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.