Strona główna / Lokalne / Ślady polskości na Kresach zakończone sukcesem

Ślady polskości na Kresach zakończone sukcesem

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości grupa nauczycieli-entuzjastów – Elżbieta Wyrwińska, Jolanta Chlewicka, Agnieszka Zielińska, Lilianna Nowicka i Dagmara Wyrwińska – zorganizowała w dniach 23.-28.04.18r. coroczną, kilkudniową wycieczkę dydaktyczną ukierunkowaną tematycznie na przeżycia patriotyczne i krajoznawcze (w tym kulturoznawcze). Każdy dzień, oprócz dnia powrotu o charakterze kąpielowo-rekreacyjnym, poświęcony był osobnej jednostce tematycznej, związanej z konkretnymi tematami z planów dydaktycznych.

23.04. uczniowie poznali przemysłową historię miasta Łodzi, dokonania zasłużonych przemysłowców, w tym Izraela Poznańskiego, oraz osiągnięć w zakresie rozwoju tego wielokulturowego miasta, jego zabytków oraz obiektów techniczno-cywilizacyjnych.

W drugim dniu, w celu „pokrzepienia pamięci o czasach niewoli narodowej”, odwiedziliśmy Oblęgorek, siedzibę polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza, poznając dogłębnie jego życie oraz twórczość, np. Trylogię, której fragmenty „na żywo” doświadczali uczniowie: zwiedzając podziemia w Sandomierzu i słuchając mrocznych legend o napaści Turków i Tatarów, wprowadzonych podstępnie przez Halinę – córkę kasztelana lub przyglądając się twierdzy w Zamościu wybudowanej przez Jana Zamojskiego, a obleganej przez Kozaków, Tatarów i Szwedów. Dwaj uczniowie strzelali ze szwedzkiej armaty i zdobyli patent „puszkarzy”.

25.04. „polscy patrioci” przekroczyli granicę polsko-ukraińską, by zgodnie z historiografią Sienkiewicza poznać Kresy – dawne wschodnie pogranicze Polski, obszar stanowiący miejsce ofiarnych walk Polaków, związanych z kształtowaniem granic w latach 1918-1920. We Lwowie uczniowie dowiedzieli się o Orlętach Lwowskich, młodych chłopcach, którzy walczyli z oddziałami ukraińskimi. Ich męczeńską śmierć Zespół Szkolno-Przedszkolny SP nr 9 w Świnoujściu upamiętnił wizytą na Cmentarzu Łyczakowskim, gdzie uczeń naszej szkoły, Bartosz Pyżyński, (a zarazem delegat drużyny harcerskiej im. Orląt Lwowskich) złożył wiązankę na grobie 13-letniego Polaka, Antosia Petrykiewicza.

Na cmentarzu oddaliśmy cześć wielu Polakom: Konstantemu Ordonowi, Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Sewerynowi Goszczyńskiemu, Władysławowi Bełzie, Stefanowi Banachowi i wielu innym. W tym dniu zwiedziliśmy też Katedrę Łacińską wybudowaną z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, będącą świetnie zachowaną świątynią gotycką z elementami wyposażenia barokowego, np. Wielki Ołtarz.

W następnym dniu odwiedziliśmy muzeum Aptekę Lwowską założoną i prowadzoną przez Polaków. Potem byliśmy w Katedrze Ormiańskiej, zbudowanej przez najstarszych Chrześcijan.

Śladów polskości szukaliśmy dzięki sponsorom: Terminalowi Portowemu  Świnoujście, a osobiście jesteśmy wdzięczni Pani Agnieszce Stój. Zafundowano wycieczkowiczom przejazd autobusikiem szynowym po Lwowie, gdzie przez głośniki w trakcie przejazdu wskazywano nam różne wspaniałe miejsca będące dowodami na polską przeszłość miasta: pomniki (np. Adama Mickiewicza), polskie nazwy ulic, miejsca pamięci. W ramach wsparcia naszego patriotycznego przedsięwzięcia wyżej wspomniany sponsor zafundował dzieciom i nauczycielom królewski poczęstunek w słynnej lwowskiej cukierni.

Dziękujemy!

 

Elżbieta Wyrwińska

Zobacz również

Za 9 euro przez miesiąc można podróżować po całych Niemczech

Za 9 euro można podróżować koleją po Niemczech przez miesiąc w czerwcu, lipcu lub sierpniu. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.