Strona główna / Lokalne / Rośnie zagrożenie pożarowe w lasach w Zachodniopomorskiem

Rośnie zagrożenie pożarowe w lasach w Zachodniopomorskiem

Z uwagi na występujące od kilkunastu dni,  bardzo duże zagrożenie pożarowe w lasach oraz niekorzystne prognozy pogody, leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie apelują o ostrożne i rozważne zachowywanie się podczas majowego wypoczynku w lasach.

– Serdecznie zapraszamy do lasu wszystkich tych, którzy szukają wypoczynku, przypominając jednocześnie, że w lesie oraz na terenach śródleśnych zabronione jest używanie otwartego ognia, rozpalania ognisk, grilli oraz palenia tytoniu – mówią leśnicy.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie od początku roku do 10 maja 2018 roku miało miejsce 80 pożarów lasu na łącznej powierzchni blisko 9 ha. W tym samym czasie w Polsce miało miejsce łącznie ponad 700 pożarów lasu o łącznej powierzchni 221 ha. Koszt odnowienia jednego hektara spalonej powierzchni leśnej przekracza 10 tys. zł.

Bezśnieżna zima, sucha i gorąca wiosna spowodowały, że tegoroczny okres zagrożenia pożarowego lasów jest wyjątkowo pracowity.

Prognozy pogody na najbliższe dni zakładają także wysokie temperatury powietrza oraz niewielką ilość opadów. Takie warunki wydatnie wpływają na wzrost zagrożenia pożarowego.

Ciepła majowa pogoda sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, dlatego też zauważalne jest zwiększenie poziomu zagrożenia pożarowego, szczególnie miejscach wypoczynku ludzi, w pobliżu jezior i rzek.

Foto: kamienskie.info

Zobacz również

Ruszyły wakacje! Ratownicy pilnują bezpieczeństwa kąpiących się na świnoujskiej plaży

W piątek na maszt przy bazie ratowników ratownicy wciągnęli Błękitną Flagę, międzynarodowe wyróżnienie, które otrzymały …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.