Strona główna / Lokalne / Skąd bierze się woda w kranie?

Skąd bierze się woda w kranie?

Czy odkręcając kurek z wodą, zastanawiamy się, skąd bierze się woda w kranie? Może z Bałtyku? A może ze studni? 

Cennym źródłem wody pitnej są ujęcia z głębi ziemi i te znajdujące się na powierzchni. W zależności od rodzaju ujęcia znajdująca się w nich woda wymaga bardziej lub mniej rozbudowanego procesu uzdatniania.

Zanim woda trafi do kranów przebywa długą drogę. Aby nadawała się do picia musi przejść przez proces uzdatniania. Odbywa się to w stacjach uzdatniania wody. Napowietrzanie usuwa niepożądane gazy, natlenia wodę, co powoduje wytrącanie się zanieczyszczeń. Rozpuszczone w wodzie niepożądane związki wytrącają się z wody, tworząc osad, który zostaje usunięty poprzez filtrację.

W zakresie uzdatniania „ świnoujskiej” wody stosowane są także procesy sedymentacji i koagulacji mające na celu usunięcie pozostałych  zanieczyszczeń.

Ostatnim procesem uzdatniania jest dezynfekcja, która oczyszcza wodę z mikroorganizmów. Tak oczyszczona woda może być tłoczona za pomocą pomp do sieci wodociągowej. Odpowiednie ciśnienie wody w sieci zapewniają hydrofory. Wewnątrz budynków woda jest rozprowadzana za pomocą wewnętrznej instalacji wodociągowej.

Dziś Świnoujście zaopatrywane jest z czterech podziemnych ujęć wody: Wydrzany i  Granica w lewobrzeżnej części miasta oraz Odra i Wydmy na prawobrzeżu.  Tworzą one dwa niezależne systemy.

Zgodnie z obowiązującymi pozwoleniami wodno-prawnymi, miasto może eksploatować ujęcia wody na poziomie 10.000 m³ na dobę. W roku 2018 wygasa pozwolenie na ujęcie „Granica”, a według obowiązujących przepisów, nowe będzie wydane na mniejszą ilość wody. Podobnie jak ujęcie „Wydrzany”, którego pozwolenia będzie trzeba odnowić w 2021 roku. To oznacza, że według przepisów miasto z istniejących ujęć będzie mogło pozyskać mniej wody.

Chociaż przez lata udało się znacznie ograniczyć ubytki wody, to wciąż zużywamy jej więcej niż przed laty. Zakład Wodociągów i Kanalizacji zdaje sobie z tego sprawę, i dlatego stara się pozyskać alternatywne źródła wody. Jednym z nich miałaby być budowa gigantycznego wodociągu z Kodrąbka zaopatrującego w wodę Wolin, Międzyzdroje oraz Świnoujście. Wodociąg miałby być poprowadzony w głównej części po  terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Kolejnym analizowanym rozwiązaniem jest pozyskiwanie wody ze źródeł powierzchniowych. Rozpatrywane rozwiązania mają zapewnić wodę mieszkańcom Świnoujścia i turystom na najbliższe kilkadziesiąt lat.

Zobacz również

Świnoujski szpital: „Byliśmy na Jarmarku Wikingów”

Nawet wiking musi dbać o zdrowie – stąd obecność pracowników świnoujskiego szpitala na Festiwalu Słowian …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.