Strona główna / Lokalne / Czy na Warszowie jest bezpiecznie? Mieszkańcy rozmawiali z policjantami

Czy na Warszowie jest bezpiecznie? Mieszkańcy rozmawiali z policjantami

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zorganizowali w minionym tygodniu ewaluacyjną debatę społeczną pod nazwą „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ. Bezpieczne prawobrzeże Świnoujścia”. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy oraz przedstawiciele różnych instytucji. W minionym półroczu była to już druga debata organizowana w tej części miasta. 

W Miejskim Domu Kultury na Warszowie świnoujscy policjanci po raz kolejny zorganizowali otwarte spotkanie dla mieszkańców miasta w formie debaty społecznej pod nazwą „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Tym razem była ona poświęcona bezpieczeństwu w prawobrzeżnym dzielnicom Świnoujścia. W minionym półroczu była to już druga debata organizowana w tej części miasta.

We wrześniu 2016 roku został odtworzony Posterunek Policji w Świnoujściu – Warszów, znajdujący się w prawobrzeżnej części Świnoujścia. Po ponad roku jego funkcjonowania, w listopadzie 2017 roku policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zorganizowali debatę społeczną, podczas której spotkali się z mieszkańcami Prawobrzeża, by poznać ich opinie oraz uwagi na temat jego funkcjonowania oraz problematyki bezpieczeństwa w tej części miasta. debata z jednej strony pomogła w identyfikowaniu problemów społecznych wymagających podjęcia działań przez policjantów pełniących służbę w odtworzonym posterunku, z drugiej – sprzyjała dyskusji na temat jego funkcjonowania, a tym samym służyła dostosowywaniu policyjnych działań do rzeczywistych potrzeb społecznych. Będąca jej ewaluacją czerwcowa debata miała na celu diagnozę aktualnego stan bezpieczeństwa oraz analizę zgłoszonych podczas pierwszej debaty rekomendacji dla Policji i innych podmiotów.

W spotkaniu, oprócz przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu i Posterunku Policji oraz mieszkańców Prawobrzeża uczestniczyli zaproszeni także radni, przedstawiciele samorządu, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, rad osiedli i stowarzyszeń, pomocy społecznej oraz administracji mieszkaniowej Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Debatę rozpoczęła Komendant Miejska Policji w Świnoujściu insp. Dorota Zawłocka, która przywitała przybyłych gości. Pełniący obowiązki Kierownika Posterunku Policji Świnoujście – Warszów sierż. sztab. Daniel Jurałojć przedstawił informacje o stanie bezpieczeństwie na terenie Prawobrzeża przed i po odtworzeniu posterunku, co było punktem wyjścia do dyskusji. Problemy zgłaszane przez mieszkańców były szczegółowo analizowane i omawiane z udziałem przedstawicieli instytucji, której problem dotyczył. Wypracowane wnioski zostały uszczegółowione i będą w przyszłości realizowane przez poszczególne podmioty mające wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców. Policjanci przeanalizowanie zgłoszone podczas pierwszej debaty rekomendacje dla Policji i innych podmiotów, omówiono ich stan realizacji.

Podczas debaty stróże prawa zapoznali uczestników z „Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa”, która służy do zgłaszania policjantom najbardziej dokuczliwych dla mieszkańców zagrożeń społecznych czy niepokojących sytuacji. Uczestnikom debaty wyjaśniono, że ich sugestie mieszkańców oraz konsultacje społeczne są jednym z głównych narzędzi wykorzystanych do opracowania mapy zagrożeń, która zawiera min. informacje o przestępstwach pospolitych, kryminalnych oraz drogowych. Organizatorzy debaty poinformowali obecnych, że jednym z najważniejszych elementów jest “głos” ze strony zaproszonych gości oraz mieszkańców, bo chodzi o to, aby na mapie znalazły się informacje z wielu stron za pośrednictwem dialogu społecznego. W czasie debaty zaprezentowano też aplikację „Moja Komenda” – pierwszym mobilnym przewodnikiem po polskich jednostkach Policji, dzięki któremu można w prosty sposób odnaleźć najbliższą jednostkę, a następnie sprawdzić, jak najszybciej do niej trafić czy skontaktować się z dzielnicowym danego rejonu.
Nie zabrakło również cennych rad ze strony mundurowych o tym jak unikać zagrożeń na drodze czy też jak nie paść ofiarą oszustów czy złodziei.

Spotkanie zakończyło się wypełnieniem przez obecnych ankiet, gdzie mogli wyrazić swoje zdanie na temat oceny i wartości przeprowadzonej debaty. Ponadto uczestnicy spotkania otrzymali od policjantów opaski odblaskowe oraz ulotki profilaktyczne.

asp. szt. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zobacz również

Drużyna Bizona Cerkwica nie przyjechała na mecz z Prawobrzeżem Świnoujście

Drużyna Bizona Cerkwica zgłosiła chęć uczestnictwa w Pucharze Prezesa ZZPN. Na dwie godziny przed meczem …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.