Strona główna / Kultura / Inauguracja  jubileuszowego XX Międzynarodowego  Festiwalu  Świnoujskie  Wieczory  Organowe – wiosna, lato 2018

Inauguracja  jubileuszowego XX Międzynarodowego  Festiwalu  Świnoujskie  Wieczory  Organowe – wiosna, lato 2018

Kiedy wiosna zbliża się do końca, a wieczory są coraz cieplejsze,  miłośnicy koncertów organowych wyczekują świnoujskiego festiwalu by wsłuchać się w  dźwięki zabytkowych  organów z 1927 roku w świątyni pw. Chrystusa Króla.

XX jubileuszowy MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYCZNY – ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE – wiosna, lato 2018, organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia, pod honorowym patronatem Janusza Żmurkiewicza – Prezydenta Miasta, rozpocznie się 15 czerwca i potrwa do 31 sierpnia.

Festiwal uświetnią artyści z AUSTRALII, BIAŁORUSI, MOŁDAWII, NIEMIEC, SZWECJI, UKRAINY, WŁOCH i POLSKI.

W koncercie inauguracyjnym 15 czerwca wystąpią;

Piotr  RACHOŃ –znany już świnoujskiej publiczności,  znakomity organista, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina, Wydz. fortepianu, klawesynu i organów ukończonych z wyróżnieniem. Absolwent studiów podyplomowych UMFC, Instytutu Szkolenia Organistów oraz stypendysta  Rządu włoskiego i Ministerstwa Kultury i Sztuki na staż w Academia Chigiana (Włochy) i Academie d’Orgue Sain Maximin la Saint -Baume. Od lat współorganizuje kursy włoskiej muzyki organowej na historycznych instrumentach we Włoszech.

Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista, kameralista w kraju i na świecie.

Od 2002 roku Główny organista Archikatedry warszawskiej.

Wieloletni wykładowca muzykologii  na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Duet Dumitru HAREA – Andrij MELNYK – fletnia Pana i akordeon powstał z inicjatywy Dumitra Harei.  W swoim repertuarze posiada muzykę klasyczną, filmową i etniczną. Szczególnie bliska artystom jest tradycyjna muzyka Rumunii, Mołdawii i Ukrainy. W ich wykonaniu można usłyszeć zarówno żywiołowe tańce (np. hora, hostropec, sirba) jak i nostalgiczne ballady (doiny). Niepowtarzalne brzmienie zawdzięczamy oryginalnemu zestawieniu instrumentów.

W Świnoujskich Wieczorach Organowych goszczą po raz pierwszy.

Dumitru HAREA -Mołdawiawianin,  ukończył Akademię Muzyczną w Kriszyniowie, w klasie fletni Pana prof. Iona Negura.   Jest muzykiem, który oprócz  popularnych i znanych utworów muzyki klasycznej, ma w swoim repertuarze także  przeboje światowej muzyki rozrywkowej oraz utwory typowej rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej, często komponowanej specjalnie dla tego specyficznego instrumentu. Na fletni Pana gra od 12-tego roku życia. Od 2000 mieszka w Poznaniu.   Od paru lat współpracuje z Filharmonią Bałtycką i Jeleniogórską oraz z Akademią Muzyczną w Poznaniu. Koncertuje w całej Polsce i za granicą m. in.: w Niemczech,  Włoszech, Wielkiej Brytanii i Szwecji. W 2001 r. artysta wydał swoją solową płytę pt. „Muzyka Duszy”.    Od 2009 roku Dumitru Harea prowadzi ogólnopolskie warsztaty gry na fletni Pana, które odbywają się w Bielsku-Białej, zaś od roku 2011 w Lesznie w woj. wielkopolskim prowadzi pierwszą sekcję fletni Pana w Polsce.

Andrij MELNYK – absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej w klasie akordeonu i dyrygentury. W Polsce mieszka od 2005 r. Inicjator i współzałożyciel formacji muzycznych: “Trio Anatevka”, zespołu “Besarabia”, “Art Acoustic Trio”. Koncertuje w kraju i za granicą w formacjach prezentujących różne style i gatunki muzyczne. Współpracował z Filharmonią Poznańską, Sudecką, Dolnośląską, Lwowską i Iwano-Frankowską, Teatrem A.Fredry w Gnieźnie oraz Teatrem Polskim w Szczecinie.    W Świnoujskich Wieczorach Organowych goszczą po raz pierwszy.

W programie  koncertu rozpoczynającym XX Świnoujskie Wieczory Organowe’ 2018 usłyszymy

utwory takich kompozytorów jak; J. Alain, M.A. Charpentier, V. Vavilov (Caccini), J.S. Bach, Czajkowski, J. Last, Gh. Zamfir, Padre Davide da BERGAMO, L. VIERNE. D. Harea, Gh. Zamfir, Gr. Dinicu.

Koncerty w każdy piątek o godz. 19-tej – bilety do nabycia w kawiarni SONATA (vis a vis kościoła) lub przed koncertem.

Foto: Henryk Podhorodecki, Jerzy Piórski

 

 

 

Zobacz również

Pomoc psychologiczna na wyciągnięcie ręki. Ma zapobiegać poważniejszym kryzysom. Powstaje Regionalne Pogotowie Kryzysowe

Wypadek samochodowy, nagła strata bliskiej osoby, ciężka choroba, pożar, bankructwo firmy może wywołać poważny kryzys …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.