Strona główna / Lokalne / Akcja gaszenia pożaru kamienicy trwała 9 godzin. Miasto i właściciel budynku dziękują strażakom, policjantom i ratownikom

Akcja gaszenia pożaru kamienicy trwała 9 godzin. Miasto i właściciel budynku dziękują strażakom, policjantom i ratownikom

Dopiero nad ranem świnoujscy strażacy zakończyli działania przy gaszeniu kamienicy przy ul. Armii Krajowej 3. Pierwsze na miejsce przyjechały zastępy strażaków z lewobrzeżnej części miasta w tym wojskowa. Później dołączyły do nich zastępy strażaków z Warszowa oraz ochotnicy. Łącznie w akcji brało udział 11 zastępów straży pożarnej.

Akcja gaszenia polegała na polewaniu ognia wodą z kanału portowego oraz z hydrantów.  Wykorzystano w tym celu hydrauliczny podnośnik koszowy z zamontowanym na końcu działkiem wodnym. Po trzech godzinach udało się poskromić ogień, jednak cała akcja trwała dużo dłużej, jeszcze rano strażacy dogaszali żarzące się elementy, aby mieć pewność, że nie pozostało żadne zarzewie ognia.

Zabezpieczone miejsca noclegowe

Ewakuowano ludzi z sąsiednich budynków. Miasto zabezpieczyło miejsca noclegowe na campingu i ośrodkach wczasowych. Większość z lokatorów nie chciała skorzystać z pomocy miasta. 4 osoby przetransportowano do Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. Dąbrowskiego 4. Jedna znalazła schronienie na promie Bielik.

Zamknięty fragment ulicy

W piątek rano odgrodzono fragment ulicy przy której stoi spalona kamienica, aby odpadające fragmenty elewacji nie  spadły na przechodniów lub przejeżdżające samochody. Także rano, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie udali się na miejsce, aby sprawdzić, czy jest potrzebna pomoc lokatorom sąsiednich kamienic. Tam, gdzie nikogo nie było, pozostawili kartki z telefonem kontaktowym.

Właściciel dziękuje

Właściciel budynku, spółka Centrala, w przesłanym do mediów oświadczeniu, dziękuje strażakom za sprawną i dobrze zorganizowaną akcję gaśniczą.

– Bez dzielnej pomocy strażaków straty spowodowane przez pożar były znacznie większe i być może tragiczne. Ponadto w imieniu właściciela, dziękujemy także Miastu Świnoujście i Ośrodkowi Pomocy Społecznej za opiekę nad lokatorami sąsiednich mieszkań – czytamy w oświadczeniu.

Ogień zaprószyli bezdomni

Budynek pozostawał niezamieszkały i zabezpieczony przed dostępem osób z zewnątrz, media – gaz oraz prąd nie były dostarczane do budynku. Osoby znajdujące się w środku, znalazły się tam w sposób nieuprawniony, najprawdopodobniej dokonując włamania i zaprószenia ognia. Sprawy wyjaśnią właściwe organy.

Trwa szacowanie strat w budynku przy ul Armii Krajowej 3. W najbliższym czasie zostanie wykonana ekspertyza dotycząca konstrukcji budynku, natomiast pierwsze informacje są optymistyczne – ściany nośne, w tym ściana frontowa budynku, która znajduje się w gminnej ewidencji zabytków nie zostały w znacznym stopniu uszkodzone.

Budynek ma wartość historyczną

Inwestor jest w trakcie postępowania o udzielnie pozwolenia na budowę, które od samego początku, zakłada rewitalizację budynku, a przede wszystkim ściany frontowej i wyeksponowanie jej walorów architektonicznych. Jak zapewnia inwestor, obiekt zostanie odbudowany tak, aby podkreślić wartość historyczną tego budynku.

 

 

Zobacz również

Ulica Trentowskiego zamknięta do 11 grudnia

W związku z trwającymi pracami w ramach przebudowy ulicy Trentowskiego w Świnoujściu, przewidywane jest, że …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.