Strona główna / Lokalne / To już pewne. Unia Europejska da pieniądze na tunel pod Świną

To już pewne. Unia Europejska da pieniądze na tunel pod Świną

Wczoraj minął termin, w którym Komisja Europejska mogła zgłosić zastrzeżenia do zasadności unijnego dofinansowania dla tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. Oznacza to, że pieniądze z UE dla tej inwestycji są w 100 procentach pewne – podało dziś Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji w oficjalnym komunikacie.  – Na tą wiadomość czekaliśmy od 26 marca. To historyczna chwila, szczęśliwy dzień nie tylko dla nas świnoujścian. To świetna wiadomość także dla wszystkich, którzy do nas przyjeżdżają lub odwrotnie – nie przyjeżdżają, bo odstrasza ich czekanie w kolejkach na przeprawę promową. Za 4 lata, gdy tunel będzie gotowy, kolejki przejdą wreszcie do historii  – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

  – Zgoda Komisji Europejskiej na unijne dofinansowanie jest potrzebna zawsze wtedy, gdy koszty inwestycji przekraczają 50 milionów euro, a w  przypadku inwestycji transportowych – 75 milionów – wyjaśnia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Od czasu przesłania informacji o inwestycji do Komisji Europejskiej, ta ma 3 miesiące na wydanie negatywnej decyzji albo dodatkowe pytania.

– Ten termin upłynął wczoraj, bo informację przesłaliśmy komisji 26 marca.  Mamy więc milczącą zgodę na dofinansowanie, a miasto ma pewność, że może dalej działać. Pieniądze unijne są w 100 procentach pewne – mówi minister Jerzy Kwieciński.

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz dodaje, że 5 lipca planowane jest podpisanie umowy na zaprojektowanie i budowę tunelu z konsorcjum włoskich firm Astaldi S.p.A. i Ghella S.p.A.

Jeżeli umowa z wykonawcą zostanie podpisana w planowanym terminie, to będzie ona miała 48 miesięcy na realizację tunelu. Wartość inwestycji to prawie 913 milionów złotych, a dofinansowania unijnego – prawie 776 milionów złotych. Różnicę Miasto pokryje z własnego budżetu. Unijne środki pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

 

Zobacz również

Ciekawe pamiątki z przeszłości. Do czego mogły służyć?

Od niedawna w posiadaniu Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu są biedermeierowskie flakony ze szkła, pochodzące …

3 komentarze

  1. a jednak jak się chce to wszystko mozna. Żmurek – masz mój głos. pozdrawiam

  2. Janusz Żmurkiewicz – brawo

  3. No i fajnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.