Strona główna / Lokalne / Nowa wystawa. Świnoujście miastem uzdrowiskowym i turystycznym na przestrzeni ostatnich stu lat

Nowa wystawa. Świnoujście miastem uzdrowiskowym i turystycznym na przestrzeni ostatnich stu lat

Na placu Wolności w Świnoujściu można oglądać wystawę fotograficzną pt. “Świnoujście miastem uzdrowiskowym i turystycznym na przestrzeni ostatnich stu lat”. Wśród zdjęć współczesnych, można zobaczyć jak wyglądało miasto przed wojną. 

– Do rozwoju Świnoujścia jako uzdrowiska przyczyniała się dogodna komunikacja i rozwój żeglugi pasażerskiej. Biała flota zapewniała połączenie z portami bałtyckimi – przykładowo w 1921 roku z drogi morskiej w Świnoujściu skorzystało około 20 tys. pasażerów. W 1876 r. doprowadzono do Świnoujścia drogę kolejową [dojazd do Berlina wynosił około 2 godz.], a w 1927 roku wybudowano lotnisko. To wszystko sprawiało, że Świnoujście odwiedzało przed wojną od 20 – 50 tysięcy rocznie kuracjuszy i gości. W tym czasie liczba mieszkańców wynosiła około 12 tysięcy. Miasto odwiedzane było również przez koronowane głowy co znacznie podnosiło prestiż miasta. Tutaj też doszło do spotkania pomiędzy carem Rosji Mikołajem II a cesarzem Niemiec Wilhelmem II. Odbywało się na redzie, na specjalnie wybudowanym pomoście w połowie drogi pomiędzy okrętami przywódców – napisano we wstepie do wystawy.

Zobacz również

Uwaga. Dziś znów może powiać

Wiatr od 40 do 55 km/h, a w porywach nawet do 75 km/h – przewidują …

Jeden komentarz

  1. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Te zdjęcia są świetnym przykładem, jak komuchy zniszczyli urocze miasteczko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.