Strona główna / Kultura / Gioachino  Rossini nie tylko operowy

Gioachino  Rossini nie tylko operowy

W kolejnym koncercie (13.07) po trzech latach, XX Festiwal Świnoujskie Wieczory Organowe ponownie gościł włoskich wirtuozów; organistę Michele CROESE i grającą na flugenhornie sopranowym Izabelę CROESE.

Croese- absolwent Konserwatorium im. N. Paganiniego w Genui (fortepian, organy, klawesyn i dyrygenturę chóru). Ukończył też kurs podyplomowy na Wydz. fortepianu, klawesynu i organów w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Łączy działalność muzyczną z pracą badacza literatury i muzyki (literatura porównawcza).

Izabela Croese ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Laureatka Konkursu Instrumentów Dętych Blaszanych w Olsztynie. Uzyskała też dyplom Konserwatorium im. N. Paganiniego w Genui. Już podczas studiów współpracowała z orkiestrą Teatru Wielkiego i Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej. Obecnie występuje przede wszystkim w duecie z Michele Croese. Jest nauczycielem gry na trąbce w Instituto Comprensivo w Varazze.

Rozpoczęli koncert w duecie utworem J. B. Arbana, mimo że to francuski kompozytor, Arią nt. opery G. Rossiniego „La donna del lago”. Piękny, szeroki głos trąbki wypełnił przestrzeń świątyni i mieliśmy wrażenie, że to ludzki głos śpiewa tę arię przy akompaniamencie organów..

Muzykę Rossiniego kojarzymy z operami. W tym koncercie publiczność poznała inną muzykę tego włoskiego kompozytora. Preludio religioso z Małej Mszy Uroczystej solo na organach w wykonaniu M. Croese, następnie w duecie piękne Domine Deus w transkrypcji na trąbkę i organy M. Croese. Oba wykonania nagrodzone gromkimi oklaskami.

Rossini to jednak twórca głównie oper. Symfonię z opery „La gacca ladra”, we własnej transkrypcji na organy zagrał M.Croese, a publiczność – na telebimie – podziwiała wirtuozerię gry mistrza.

Koncert klamrą  zamknęła, zagrana w duecie, kompozycja J.B. Arbana  Fantaisie Brillante nt. opery G. Rossiniego  „La Cenerentola” (Kopciuszek), po którym zerwała się burza braw. A gdy artyści zeszli z chóru publiczność długo trwającą owacją na stojąco dziękowała artystom za piękną muzykę  i mistrzowską grę.

MP,

Zobacz również

Ruszyła strona internetowa prezentująca codzienne raporty zakażeń

Ruszyła strona internetowa prezentująca codzienne raporty zakażeń w skali kraju, województw i powiatów. Dane pochodzą …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.