Strona główna / Kultura / Koncert  młodych  utalentowanych  instrumentalistów

Koncert  młodych  utalentowanych  instrumentalistów

Tradycją festiwalowych  Świnoujskich Wieczorów Organowych jest jeden koncert promujący młodych utalentowanych muzyków, przed którymi otwiera się w przyszłości kariera.

Gry takich  muzyków będziemy słuchać w najbliższy piątek (20 lipca), kiedy w kościele pw. Chrystusa Króla przy organach z 1927 roku zasiądzie i grać będzie

Simon BRUGGESHEMKE – urodz. w 1995 w  Münster, gdzie od 10 – go roku życia otrzymał podstawowe wykształcenie muzyczne w zakresie gry na fortepianie i organach. W roku 2013 rozpoczął organowe studia przedmaturalne w Instytucie Młodzieżowym przy Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold. Od 2014 jest studentem Wydziału Organów i Muzyki Kościelnej Wyższej Szkoły Muzycznej w Detmold w klasie Prof. Tomasza A. Nowaka. Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych, m. in. zwycięzcą XXVII-go Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Organistów w Gdańsku-Rumii w 2015 roku. Umiejętności gry organowej  pogłębiał  na kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez  Michaela Radulescu, Haralda Vogla i Martina Sandera. Jako organista i kameralista współpracuje z Chórem Kameralnym Wyższej Szkoły Muzycznej w Detmold oraz z Akademią Chóralną w Dortmund. Wraz z tymi zespołami koncertował w latach 2017-18 w Niemczech i we Włoszech.

Utalentowaną klarnecistką, której gry słuchać będziemy w tym koncercie jest 20-letnia szczecinianka Michalina OLENDER.  W roku 2017 ukończyła z wyróżnieniem klasę  klarnetu dr Piotra Piechockiego w Zespole Szkół Muzycznych II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie. Od 2017 jest studentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie  Prof. zw. dr hab.  Bogdana Ocieszaka. Wielokrotnie, zarówno jako solistka, jak i kameralnie uczestniczyła w kursach muzycznych oraz w licznych projektach orkiestrowych. Umiejętności gry doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem m. in.: dr Karela Dohnala (Praga, Czechy), dr hab. Romualda Gołębiowskiego (UMFC Warszawa), dr Kornela Wolaka (Kanada), Jean – Marc Fessard’a (Francja). Uzyskała liczne nagrody w konkursach makroregionalnych organizowanych przez Akademię Sztuki w Szczecinie, m.in. I miejsce w kategorii zespołów kameralnych oraz III miejsce solistycznie w Majowym Konkursie Klarnetowym (2013), również w kolejnej edycji tego konkursu (2014) – I miejsce, a w Marcowym Konkursie Klarnetowym 2016 – III miejsce solistycznie i kameralnie. Uczestniczyła  w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych we Wrocławiu  oraz dwukrotnie w Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie. Podczas swojej nauki czynnie uczestniczyła w życiu koncertowym Szkoły oraz Miasta Szczecin wykonując partie solowe, kameralne oraz orkiestrowe. Ma również występy w Niemczech. Jako najlepsza dyplomantka wystąpiła z Orkiestrą Symfoniczną ZSM II st. w Szczecinie.

W programie koncertu wykonają utwory kompozytorów; Heinricha Scheidemanna, Carla M. von Webera, Sigfrida Karg-Elerta, Bela Kovacs’a, Jean Langlais’a i Andre Blocha.

 

 

 

Zobacz również

Terminal Promowy w Świnoujściu przyjmie największe promy pływające po Bałtyku

Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. uczestniczył w konferencji „Perspektywy polskiego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.