Strona główna / Lokalne / 20 obywateli Ukrainy pracowało nielegalnie nad morzem

20 obywateli Ukrainy pracowało nielegalnie nad morzem

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej ze Świnoujścia i Gdyni 26 lipca zakończyli kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców w dwóch podmiotach branży gastronomicznej w Międzyzdrojach oraz w Gdyni. Łącznie 20 obywateli Ukrainy świadczyło pracę nielegalnie.

Dwa kontrolowane podmioty w Międzyzdrojach należą do jednego przedsiębiorcy. Strażnicy graniczni zweryfikowali tam zatrudnienie 24 cudzoziemców. Ustalili, że 18 Ukraińców pracowało nielegalnie. Nieprawidłowości polegały na powierzeniu im pracy na warunkach innych, niż określone w oświadczeniach o powierzeniu im wykonywania pracy, bez zezwoleń, umów o pracę lub cywilnoprawnych w wymaganej formie. Ponadto stwierdzili, że pracodawca nie dopełnił w wymaganym ustawowo terminie obowiązków informacyjnych wobec urzędu pracy. Nie poinformował go o rozpoczęciu i niepodjęciu przez cudzoziemców pracy.

Do Sądu Rejonowego w Świnoujściu skierowany zostanie wniosek o ukaranie pracodawcy w związku z naruszeniem przez niego ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Grozi mu kara do 30 tys. zł.

Funkcjonariusze z Placówki SG w Gdyni skontrolowali natomiast jedną z miejscowych firm gastronomicznych. Z czterech zatrudnionych Ukraińców dwóch pracowało wbrew przepisom. Jedna osoba przebywała w Polsce nielegalnie, druga pracowała bez zezwolenia i oświadczenia. Pracodawcę ukarano mandatem. Dodatkowo pracodawca nie dopełnił w wymaganym ustawowo terminie obowiązków informacyjnych wobec urzędu pracy, za co został ukarany mandatem. Natomiast w sprawie wykroczeń dotyczących nielegalnego powierzenia i wykonywania pracy do Sądu Rejonowego w Gdyni zostaną skierowane wnioski o ukaranie

Zobacz również

Drużyna Bizona Cerkwica nie przyjechała na mecz z Prawobrzeżem Świnoujście

Drużyna Bizona Cerkwica zgłosiła chęć uczestnictwa w Pucharze Prezesa ZZPN. Na dwie godziny przed meczem …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.