Strona główna / Lokalne / Od najbliższej środy rusza Bon Seniora

Od najbliższej środy rusza Bon Seniora

Od 1 sierpnia 2018 osoby zameldowane w Świnoujściu, które ukończyły bądź ukończą w tym roku 65 lat, mogą odebrać swój Bon Seniora o wartości 300 złotych. Bony wydawane będą do 30 listopada 2018 r. w sali sportowej Miejskiej Domu Kultury przy ulicy Matejki 11, od poniedziałku do piątku włącznie, w godzinach 10.00 – 17.00 oraz filiach MDK: Karsibór oraz Przytór – Łunowo w dniu 8 sierpnia 2018 i Warszów 16 sierpnia 2018 w godzinach 14.00  17.00.

Uwaga. W szczególnych przypadkach, gdy osoba upoważniona do bonu z powodu niepełnosprawności bądź choroby, która uniemożliwia mu osobisty odbiór do końca listopada 2018 r,  powinien zgłosić ten fakt telefonicznie pod numerem 91 321 54 46. Bon zostanie jej dowieziony w ustalonym telefonicznie terminie. Dotyczy to jednak tylko wyjątkowych, usprawiedliwionych sytuacji zdrowotnych.

Wraz z bonem każda osoba otrzyma czerwone tzw. pudełko życia do przechowywania informacji o chorobach i przyjmowanych lekach. Pudełko wraz z informacją należy przechowywać w lodówce, a na jej drzwiach lub w widocznym miejscu z boku, przykleić specjalną naklejkę z informacją „Tu znajduje się pudełko życia”.

W przypadku zasłabnięcia, utraty przytomności, dzięki takiemu pudełku lekarz czy ratownik medyczny mogą szybko pozyskać informacje o pacjencie – mówi Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz.

Aby odebrać bon należy mieć ze sobą dowód osobisty. Uwaga. Bon jest drukiem ścisłego zarachowania i może być wydanych tylko raz w roku.

To pierwsza edycja naszego lokalnego programu, którego celem jest pomoc naszym seniorom, a nie jak próbują niektórzy wmawiać – kampania wyborcza. Prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz już kilka miesięcy temu ogłaszając pomysł, zapowiadał, że będzie on kontynuowany w kolejnych latach  – mówi Zastępca Prezydenta Świnoujścia Paweł Sujka. – Generalnie przyjęliśmy zasadę, że bon ważny jest do końca roku kalendarzowego. W tej pierwszej edycji, w związku z tym, że mamy już drugą połowę roku i nie wszyscy mogą zdążyć wykorzystać środki,  to bon ważny będzie do końca czerwca 2019 roku.

Wraz z bonem każdy otrzyma wykaz  440 usług, z których będzie bezpłatnie mógł skorzystać. Wśród nich są: badania lekarskie, ambulatoryjne, świadczenia rehabilitacyjne oraz dotyczące kultury. Wraz z  nimi adresy miejsc, gdzie są świadczone. Na przykład zabiegi rehabilitacyjne w ośrodku KRUS ‘Sasanka”, Domu wczasowo – Sanatoryjnym „Alga” oraz Hotelu Spa „Trzy Wyspy”. Uzdrowisko Świnoujście S.A. nie przystąpiło do programu, bo jak tłumaczył jego prezes Dariusz Śliwiński, w tym roku nie jest w stanie przyjąć dodatkowych osób.

Chcieliśmy, aby seniorzy mogli wykorzystać bony na kupno leków – mówi Paweł Sujka. – Niestety, choć apteki funkcjonują w systemie zdrowia, to miasto ze środków samorządowych nie może finansować prywatnych firm, a takimi są apteki. Nie pozwalają na to przepisy.

Udało się natomiast wciągnąć do programu lekarzy specjalistów, którzy przyjmują prywatnie. I co ważne – usługi świadczone przez nich w ramach bonu seniora, będą jednak liczone po cenach obowiązujących w Narodowym Funduszu Zdrowia, a nie komercyjnych. Dzięki temu seniorzy będą mogli skorzystać z większej ilości świadczeń.

Dziękujemy tym wszystkim lekarzom, którzy nie komercyjnie chcą  coś zrobić dla mieszkańców Świnoujścia – mówi prezes szpitala miejskiego Dorota Konkolewska, członek zespołu, który pracował nad przygotowaniem bonu.

Bony dla naszych seniorów, to nowa rzecz i ewenement na skalę krajową – mówili dziś na konferencji prasowej przewodniczący klubów radnych Platformy Obywatelskiej Elżbieta Jabłońska i Grupy Morskiej Cała Naprzód Sławomir Nowicki. – Nie mieliśmy się na kim wzorować. Tym bardziej cieszymy się, że ten wspólny pomysł naszych klubów oraz prezydenta udało się opracować. Dziękujemy powołanemu przez prezydenta zespołowi, który nad tym pracował. Wierzymy, że w kolejnych latach będzie on modyfikowany w zależności od potrzeb, a lista usług, z których będą mogli w ramach bonu korzystać seniorzy będzie coraz dłuższa.

BIK UM Świnoujście

 

Zobacz również

Poczuj wiosnę na zewnątrz i od środka – wybierz pakiet wiosennych badań

Laboratoria Medyczne DIAGNOSTYKA do 10 czerwca 2022 roku zapraszają do skorzystania z pakietów badań w …

5 komentarzy

  1. A jeszcze niedawno ci sami że zdjęcia mówili że PiS za 500+ kupił głosy wyborców i wygrał 🙂 jak widać pomysł im przypadł do gustu i na wzór tego dali 300+ żałosne! Na szczęście Mieszkańcy ciemni nie są.

  2. Tak jak można się było spodziewać, znaleźli się krytykanci, którym nikt i nic nie pasuje(m i 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄) . Sami nie mają nic do zaoferowania, ale do krytykowania są pierwsi. Nie mają pojęcia ile pracy kosztuje dopracowanie takiego projektu. Gratuluję tym najbardziej zaangażowanym w jego doprecyzowanie i realizację. Szacunek za pomysł i ciężką pracę.

  3. no tak. zaczyna się jazda.. żałośni ci wszyscy krytykujący.Mnie się pomysł z bonem podoba. Brawo panie prezydencie

  4. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Bon Kaszanka Wyborcza.

  5. Państwo na zdjęciu się nie wstydzicie, lansować na starszych osobach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.