Strona główna / Kultura / Podróż do Krainy Fantazji z Poetami Piosenki na Markową Galę
Foto: Marcin Kempski

Podróż do Krainy Fantazji z Poetami Piosenki na Markową Galę

Grechuta Festival Świnoujście zmierza do finału… Ale przedostatni dzień to prawdziwa artystyczna petarda! W programie spotkanie dla najmłodszych z literaturą w interpretacji uwielbianej Edyty Jungowskiej, gawęda o niezapomnianym Jonaszu Kofcie, oraz przebojowy koncert z piosenkami Marka Grechuty w rewelacyjnym wykonaniu Marty Honzatko. Na koniec dnia wielkie muzyczne widowisko z udziałem laureatów Konkursu na interpretacje piosenek patrona festiwalu, oraz koncert Ani Dąbrowskiej.

Startujemy, już tradycyjnie, w samo południe w Muszli koncertowej przy Promenadzie. Zapraszamy całe rodziny na kolejne spotkanie z cyklu „Wiersze na Wyspach czyli Kraina Poezji dla małych i dużych”. Tym razem bajki i poezję czytać będzie uwielbiana przez widzów Edyta Jungowska. Od początku kariery aktorka zajmuje się też twórczością dziecięcą, użycza głosu postaciom animowanym, nagrywa piosenki i bajki, prowadzi wydawnictwo JUNG-OFF-SKA wydające m.in. książki Astrid Lindgren w formie audiobooków. Spotkanie zatytułowane jest „Podróż do Krainy Fantazji”.

O godzinie 16.00 zapraszamy do klimatyzowanej (!) Sali Pomerania w Hotelu Radisson Blu Resort na kolejną gawędę Teresy Drozdy – „Poeci piosenki – Jonasz Kofta”. Gośćmi specjalnymi dziennikarki będą Nula Stankiewicz oraz Janusz Strobel. Jonasz Kofta to jeden z największych poetów polskiej piosenki, którego nazwisko wymieniać można jednym tchem obok Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego. I chociaż wiele jego wierszy stało się przebojami, jak „Jej portret”, „Pamiętajcie o ogrodach”, „Kwiat jednej nocy”, „Wakacje z blondynką”, „Autobusy zapłakane deszczem”, „Samba przed rozstaniem”, on sam pozostaje trochę zapomniany. Zatem przypominamy!

I dalej. Wczesny wieczór (godzina 18.00) to koncert zatytułowany „Nie dokazuj Miły, nie dokazuj czyli historie miłosne Honzatko”. To sentymentalna podróż przez życie utkana z piosenek Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Grzegorza Turnaua, Jana Wołka, Kazika Staszewskiego w energetycznych i nowatorskich interpretacjach.

Marta Honzatko jest aktorką filmową i teatralną, absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od września 2012 roku jest związana z Teatrem im. Adama Mickiewicza  w Częstochowie. Znana także krakowskiej publiczności ze scen kabaretowych – Lochu Camelot oraz Piwnicy pod Baranami.

Zwieńczeniem dnia, ale za to jakim (!), będzie „Markowa gala”. W pierwszej części koncertu zaprezentują się zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu na interpretacje piosenek Marka Grechuty. Wystąpią laureaci trzech miejsc „podium”: Julita Zielińśka, Emma Herdzik oraz zwycięzca Kamil Franczak. Ponadto Jurorzy (Danuta Grechuta – przewodnicząca, Teresa Drozda, Marta Honzatko, Pawel Sztompke, Paweł Piątek oraz Jakub Baran) zaprosili na scenę, do indywidualnej prezentacji, Krzysztofa Dryndę, oraz… wszystkich uczestników Konkursu. To będzie niezapomniany koncert!

W drugiej części wieczoru wystąpi gość specjalny – Ania Dąbrowska. To jedna z najbardziej utalentowanych polskich piosenkarek ostatniej dekady.  Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka. Dotychczas nagrała 7 płyt, z których każda uzyskał status Platynowej Płyty. Bilety na koncert w cenie 20 zł jeszcze w sprzedaży (warto się pospieszyć!).

 

2 SIERPNIA 2018 | CZWARTEK

12.00                     Muszla Koncertowa | wstęp wolny | [w razie deszczu: Hotel Radisson Blu Resort]                         Wiersze na Wyspach czyli Kraina Poezji dla małych i dużych

                               „Podróż do Krainy Fantazji”

                                Czyta: Edyta Jungowska, animacje: Ania Musialik

16.00                     Sala Pomerania hotelu Radisson Blu Resort | wstęp wolny

                                „Poeci Piosenki” – Jonasz Kofta

                               Gawęda Teresy Drozdy z udziałem Nuli Stankiewicz i Janusza Strobla

18.00                     Sala teatralna Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu | wstęp wolny

                                „Nie dokazuj Miły nie dokazuj, czyli historie miłosne Honzatko

                                Marta Honzatko – wokal, Michał Rorat – fortepian, Agata Półtorak – skrzypce,

                               Maciej Półtorak – instrumenty perkusyjne
Prowadzenie koncertu: Maria Szabłowska

20.30                     Amfiteatr im. Marka Grechuty | bilety: 30 zł

                                MARKOWA GALA

                                I część:                 Koncert Laureatów Konkursu na interpretację piosenek Marka Grechuty

                               II część: Koncert Gościa Specjalnego Gali – Ani Dąbrowskiej | „The Best of”
Ola Nowak, Dagmara Melosik, Martyna Melosik – chórek, Jacek Szafraniec – bas,

                                Robert Cichy – gitary,  Marcin Ułanowski – perkusja, Marcin Cichowski – klawisze,

                               Marcin Gańko – saksofon, flet, Łukasz Korybalski – trąbka
Prowadzenie koncertu: Paweł Sztompke

Zobacz również

Na ferie. Lodowisko w Heringsdorfie za darmo dla świnoujskich uczniów

Podobnie, jak w poprzednich latach, także i w tym roku uczniowie świnoujskich szkół podstawowych i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.