Strona główna / Lokalne / Strażacy wrócili do Polski. Rano przypłynęli do Świnoujścia [ZDJĘCIA i FILM]

Strażacy wrócili do Polski. Rano przypłynęli do Świnoujścia [ZDJĘCIA i FILM]

Działania polskich strażaków w środkowej Szwecji dobiegły końca. W związku z normalizacją sytuacji, minister Joachim Brudziński – w porozumieniu ze stroną szwedzką – podjął decyzję o powrocie strażaków do Polski. Ratownicy wrócili do kraju w poniedziałek 6 sierpnia br. na pokładzie promu „Gryf”.

Strażacy przypłynęli do Świnoujścia w poniedziałek o godzinie 5 rano. Na miejscu przywitał ich premier Mateusz Morawiecki oraz minister MSWiA Joachim Brudziński.

W akcji gaszenia pożarów w Szwecji brali udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw). Dodatkowo wspierali ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 pojazdy).

Misja od początku planowana była na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy byli samowystarczalni pod względem logistycznym (własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym.

Podczas tych dwóch tygodni strażacy pracowali bez dnia przerwy w tzw. sposób „rotacyjny”. Oznacza to, że cały czas w akcji brało udział około 60 proc. strażaków. Natomiast około 40 proc. w tym czasie wypoczywało po 12 godzinnej służbie. Polscy strażacy bronili przed ogniem m.in. miejscowość Karbole, z której wcześniej ewakuowano mieszkańców. Zbudowali tam linię obrony o długości siedmiu kilometrów.

Sytuacja w rejonie działań Polaków normalizuje się.

Wyjazd do Szwecji był związany z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów.

Zobacz również

„Ryczałt jako forma opodatkowania po 1 stycznia 2022 roku” – szkolenie dla przedsiębiorców

Centrum Usługowo- Doradcze Euroregionu Pomerania w Świnoujściu zaprasza Państwa do udziału w kolejnym seminarium  online …

2 komentarze

  1. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Czytałem, że polscy strażacy pojechali do Szwecji po to, żeby Szwedom oddać wodę za “Potop”.

  2. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Wow!
    Nawet po nich wyszedł “Krzywousty”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.