Strona główna / Kultura / Świnoujskie Wieczory Organowe. Odsłona dziewiąta

Świnoujskie Wieczory Organowe. Odsłona dziewiąta

W miniony piątek (10.08), po kilku latach nieobecności, w XX Festiwalu ponownie przy zabytkowych organach kościoła pw. Chrystusa Króla zasiadł włoski organista i kompozytor, wirtuoz gry Ennio COMINETTI.

Rozpoczął koncert Toccatą i fugą d-moll, jednym z najsłynniejszych utworów J. S. BACHA i grą tego dzieła zachwycił licznie przybyłą na koncert publiczność. Aurę bachowskiej muzyki maestro utrzymał grając, ciekawą w brzmieniu, rzadko wykonywaną Passacaglię c-moll Feliksa MENDELSSOHNA-BARTHOLDY’go. W różnych, niezwykłych barwach brzmieniowych i rytmach Cominetti wykonał kilka części Wariacji nt. Corelliego op.56 Ch. H. RINCKA. Nastrój koncertu zmienił się, gdy maestro wykonał, podniosły w charakterze utwór Archanioł Boży M. SURZYŃSKIEGO. Program koncertu kończył Troisieme Chorał en la minuer C. FRANCKA, w którym mistrz gry zabłysnął wirtuozerią, znakomitą techniką gry i porywającym finałem utworu. Nic dziwnego, że poderwał publiczność do aplauzu na stojąco, po którym w podziękowaniu za tak gorące przyjęcie, wykonał na bis Toccatę G-dur T. DUBOIS.
Program koncertu ciekawie ułożony, różny w brzmieniach, znakomicie zagrany zachwycił słuchaczy, którzy z ociąganiem opuszczali świnoujską świątynię.
MP, foto JP

Zobacz również

V zawody II edycji „Świnoujskie Czwartki Lekkoatletyczne”

Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” organizator zawodów w ramach „Świnoujskich Czwartków Lekkoatletycznych” otworzył ich rundę …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.