Strona główna / Lokalne / Napad na taksówkarza. Policja podpisała umowę o zwalczaniu przestępczości transgranicznej

Napad na taksówkarza. Policja podpisała umowę o zwalczaniu przestępczości transgranicznej

W dniu 16.08.2018 w siedzibie Prezydenta Policji w Berlinie odbyło się uroczyste popisanie umowy pomiędzy Komendantem Wojewódzkim Policji w Szczecinie nadinsp. Jackiem Cegiełą a Prezydentem Policji w Berlinie Panią Barbara Slowik dot. zwalczania przestępczości transgranicznej.

Umowa ta pozwala na utworzenie wspólnych grup operacyjno- śledczych , które dzięki bezpośredniej współpracy i wymianie informacji będą mogły skutecznie zwalczać tzw. przestępczość trangraniczną.
W celu umożliwienia województwom przygranicznym skuteczniejszej i lepszej współpracy z policja niemiecką w zwalczaniu przestępczości transgranicznej w roku 2014 weszła w życie umowa pomiędzy rządami RP a RFN o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych.

Terminem przestępczości transgraniczna określa się przestępstwa, które zostały popełnione w bezpośredniej bliskości granicy i związane były z przemieszczaniem się sprawców czy mienia przestępstwa przez granice. Są to mi. in. kradzieże pojazdów, przemyt narkotyków, przemyt odpadów, kradzieże i włamania.

Podstawowym problemem w zapobieganiu i wykrywaniu tego typu przestępstw jest fakt że sprawcy popełniają przestępstwo na terenie drugiego kraju a następnie opuszczają terytorium pierwszego kraju. Ta sytuacja powoduje ogromne trudności w wykryciu i zatrzymaniu tego typu sprawców.

Przykładem konieczności zawierania tego typu umów i porozumień jest pozytywnie zrealizowana sprawa dotycząca napadu na taksówkarza ze Świnoujścia zaistniałego w dniu 14.08.2018.  Jest ona znana również dzięki opublikowaniu informacji o tym zdarzeniu w mediach społecznościowych przez rodzinę poszkodowanego taksówkarza.

Nieustaleni wówczas sprawcy doprowadzając pokrzywdzonego do stanu bezbronności zrabowali jego pojazd. W jednej z wersji zdarzenia założono, że sprawcy pochodzą z terenu Niemiec i natychmiastowo wyjechali za zachodnią granicę.

Pomimo, że jurysdykcja i możliwości operacyjne Policji kończą się na granicy państwa, KWP w Szczecinie posiada wyspecjalizowaną od 12 lat komórkę ds. Międzynarodowej Współpracy Policji. Dzięki tej jednostce podjęto natychmiastowa współpracę z policją landu Meklemburgia Pomorze Przednie a po ustaleniu przypuszczalnego miejsca pobytu sprawców na terenie Berlina z Policją berlińską.
Efektem tej błyskawicznej i co najważniejsze bezpośredniej współpracy jest informacja Policji berlińskiej że w dniu 16.08. ok. godz. 14.00 na terenie Berlina zostali zatrzymani sprawcy oraz odzyskano pojazd skradziony taksówkarzowi.

Wydaje się że realizacja tej sprawy jest najlepszym przykładem jak ważna jest dobrosąsiedzka współpraca dla dobra mieszkańców regionów przygranicznych pomiędzy służbami policyjnymi obydwu krajów.

Zobacz również

Terminal Promowy w Świnoujściu przyjmie największe promy pływające po Bałtyku

Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. uczestniczył w konferencji „Perspektywy polskiego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.