Strona główna / Lokalne / ORP “Kontradmirał Xawery Czernicki” w Tallinie

ORP “Kontradmirał Xawery Czernicki” w Tallinie

W poniedziałek, 27 sierpnia, z macierzystego Portu Wojennego w Świnoujściu ORP “Kontradmirał Xawery Czernicki” wyruszył w rejs z okazji 100-lecia Marynarki Wojennej RP. Trasa rejsu wiedzie szlakiem polskich marynarzy z czasów II wojny światowej.

W środę, 29 sierpnia okręt wszedł do portu w Tallinie. Tallin, który został odwiedzony przez “Czernickiego” jako pierwszy to miejsce internowania, a potem brawurowej ucieczki okrętu podwodnego ORP “Orzeł”. W trakcie trzydniowej wizyty goście z Polski oddadzą hołd w miejscach pamięci szczególnych dla marynarzy. Podczas wizyty odbędą się spotkania robocze z przedstawicielami estońskiej Marynarki Wojennej oraz lokalnej Polonii. Okręt zostanie również udostępniony społeczeństwu do zwiedzania. Z portu w Tallinie Okręt wyjdzie 31 sierpnia i obierze kurs na Helsinki.

ORP “Czernicki” to jeden z najmłodszych okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Brał udział w wojnie przeciwko reżimowi irackiego dyktatora Saddama Husajna, trzykrotnie był jednostką flagową Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO – dwa razy na Bałtyku, na Morzu Północnym i w północnej części Atlantyku, raz na Morzu Śródziemnym i Czarnym. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie współczesnych polskich okrętów wojennych.

 

 

Zobacz również

Ciekawe pamiątki z przeszłości. Do czego mogły służyć?

Od niedawna w posiadaniu Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu są biedermeierowskie flakony ze szkła, pochodzące …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.