Strona główna / Lokalne / Festyn rodzinny promujący bezpieczeństwo

Festyn rodzinny promujący bezpieczeństwo

“Seniorzy i juniorzy” – pod takim hasłem w Świnoujściu odbył się rodzinny festyn zorganizowany przez miejscowy klub sportowy, w którym udział wzięli także świnoujscy policjanci. Celem przedsięwzięcia było promowanie bezpieczeństwa wśród dzieci oraz starszych mieszkańców miasta. Dopisała pogoda, humory i duża frekwencja.

Podczas minionego weekendu na osiedlu mieszkaniowym przy ulicy Matejki w Świnoujściu odbył się festyn rodzinny pod hasłem “Seniorzy i juniorzy”. Miejscowy klub sportowy, będący głównym organizatorem imprezy, zaprosił do jej udziału także świnoujskich policjantów. Mundurowi promowali bezpieczne zachowania i postawy wśród wśród różnych grup wiekowych, wpisując się tym samym w założenia akcji MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych był policyjny radiowóz wykorzystywany przez stróży prawa do patrolowania oraz obsługi zdarzeń drogowych. Policjanci wykorzystali tą okazję do rozmawiania z nimi o bezpieczeństwie w związku z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym. Prelekcję o zasadach bezpiecznych zachowaniach na drodze, w domu, w szkole i na podwórku uzupełniały konkursy i gry. Dla dzieci, które udzieliły prawidłowych odpowiedzi czekały nagrody rzeczowe w postaci opasek odblaskowych, mini zestawów  do udzielania pierwszej pomocy oraz książeczek i ulotek profilaktycznych. Dzieci chętnie zadawały mundurowym wiele pytań na nurtujące je zagadnienia. Nie zabrakło także informacji dla młodzieży o cyberzagrożeniach oraz zagrożeniach ze strony używek – alkoholu, narkotyków, dopalaczy czy papierosów.

Zainteresowanym pracą w Policji przekazywano informacje oraz ulotki na temat zasad rekrutacji.

Z kolei z rodzicami i opiekunami juniorów policjanci rozmawiali o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uczulali m.in. na prędkość, z jaką przejeżdżają w pobliżu szkół, przypominali o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa i przewożenia dzieci w fotelikach oraz o tym, jak zgubne w skutkach może być używanie telefonu i jednoczesne kierowanie samochodem.  Dorośli usłyszeli tez wiele przestróg o skutkach i konsekwencjach wynikających z kierowania pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu. Chętni mogli przymierzyć specjalne okulary tzw. alkogogle, imitujące obraz widziany oczami nietrzeźwego kierowcy. Osoby, które przeszły tor przeszkód w alkogoglach na nosie mówiły, że nie zdawały sobie sprawy, że rzeczywistość po alkoholu tak bardzo się zmienia.

Funkcjonariusze rozdawali ulotki promujące Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikację Moja Komenda informując, do czego służą te dwa narzędzia, dzięki którym łatwiej można zadbać o bezpieczeństwo w swojej okolicy i skontaktować się ze swoim dzielnicowym.

W czasie festynu zastrzyk informacji otrzymali także seniorzy. Policjanci przekazali im wiele wskazówek i informacji o oszustach działających metodą “na wnuczka” i “na policjanta”, jak unikać sytuacji, w których można stać się ofiarą przestępstwa, zasadach bezpiecznej jazdy rowerem, a także wręczali ulotki profilaktyczne i opaski odblaskowe z napisem “Bezpieczny senior”.

W festynie wzięli udział także strażacy z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Świnoujściu, którzy zaprezentowali wozy strażackie oraz gaszenie pożaru. Obecny był też przedstawiciel Sanepidu, który przedstawił palaczom papierosów urządzenie smokolajzer, czyli urządzenie do badania ilości tlenku węgla w wydychanym powietrzu, obrazujące jak nikotyna niszczy organizm. Przedstawiciele Szpitala Miejskiego w Świnoujściu badali uczestnikom festynu poziom glukozy, HCV oraz ciśnienie krwi.

Organizatorzy zadbali także, by w czasie rodzinnego spotkania nie zabrakło konkurencji sportowych, jak przeciąganie liny, mecz piłki nożnej dla dzieci, wyścigi na hulajnogach czy chodzenie na szczudłach.

Z pewnością każdy, kto przyszedł na festyn, znalazł coś dla siebie i mógł aktywnie spędzić czas oraz uzyskać wiele informacji o tym, jak być bezpiecznym oraz jak właściwie spędzić wolny czas.

asp. szt. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zobacz również

Od soboty basen znowu działa

Od 22 stycznia otwarta jest  pływalnia w Uznam Arenie przy ulicy Grodzkiej 5. Pływalnia czynna …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.