Strona główna / Lokalne / Polscy marynarze w Sztokholmie

Polscy marynarze w Sztokholmie

Sztokholm to kolejny port, w którym w ramach rejsu z okazji 100-lecia Marynarki Wojennej oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości, zacumował okręt 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ORP “Kontradmirał Xawery Czernicki”.

W trakcie wizyty w Szwecji, uczestnicy rejsu uczcili miejsca pamięci szczególne dla polskich marynarzy. Na okręcie miały miejsce spotkania z przedstawicielami zarówno Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji jak i lokalną Polonią, a pokład otwarty był dla społeczeństwa.

ORP “Kontradmirał Xawery Czernicki” wszedł do portu w Sztokholmie we wtorek 4 września. Zacumował on w sąsiedztwie starego miasta, przy jednym z nabrzeży wyspy Galma Stan. Już podczas pierwszego dnia postoju w porcie, udostępniony do zwiedzania okręt odwiedziło blisko 1000 osób. W kolejnych dniach wizyty miały miejsce spotkania robocze z przedstawicielami Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji oraz lokalnej Polonii.

W trakcie wizyty w Szwecji uczestnicy rejsu, na czele z dowódcą 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirałem Krzysztofem Zdonkiem, uczcili miejsca pamięci szczególne dla polskich marynarzy. Wspólnie z charge d’affaires Ambasady RP w Szwecji Panem Łukaszem Zielińskim, Attache Obrony w Szwecji pułkownikiem Zdzisławem Śliwą oraz dowódcą 7. Brygady Obrony Wybrzeża pułkownikiem Rafałem Ostrowskim, przedstawicielem Sił Powietrznych pułkownikiem Tomaszem Kozyrą marynarze złożyli wieńce na cmentarzu w Mariefred. To właśnie w tej niewielkiej miejscowości położonej w południowo – wschodniej Szwecji znajduje się symboliczna mogiła oraz tablica poświęcona marynarzom z internowanych we wrześniu 1939 roku okrętów podwodnych ORP “Sęp”, ORP “Ryś” i ORP “Żbik”. Na miejscowym cmentarzu znajdują się również groby polskich marynarzy.

Zobacz również

Poczuj wiosnę na zewnątrz i od środka – wybierz pakiet wiosennych badań

Laboratoria Medyczne DIAGNOSTYKA do 10 czerwca 2022 roku zapraszają do skorzystania z pakietów badań w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.