Strona główna / Lokalne / Podpisanie umowy na budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin

Podpisanie umowy na budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin

Stoimy właśnie w takim momencie, kiedy nie ma już Polski A i Polski B, Świnoujścia A i B po dwóch stronach, za parę lat będziemy mieli pełne komfortu połączenie i jedno Świnoujście, jedną Polskę – powiedział szef rządu podczas uroczystości podpisania umowy ws. usprawnienia połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin pod rzeką Świną w Świnoujściu.

To, co dzisiaj robimy jest działaniem spajania Polski, żeby była jedna, połączona drogami w taki sposób, by transport i przemieszczanie się ludzi było jak najbardziej wygodne, bezpieczne i sprawne – stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że połączenie wyspy Uznam z wyspą Wolin jest takim symbolicznym sklejeniem północno-zachodniego kawałka Polski, który już kiedyś, u zarania naszej państwowości do Polski należał.

Prezes Rady Ministrów wyraził również wdzięczność wobec wszystkich tych, którzy doprowadzili do podpisania umowy na budowę tunelu w Świnoujściu. To ogromne wysiłki ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka doprowadziły do tego, że dziś mamy możliwość realizacji tej inwestycji. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili – podkreślił premier.

Tunel między wyspami Uznam i Wolin ma stanowić połączenie drogi ekspresowej S3 z lewobrzeżem Świnoujścia. Całkowita długość inwestycji stanowi 3,4 km, z czego 1,44 km wynosi długość tunelu drążonego.

Świnoujście na realizacje inwestycji otrzymało dofinansowanie z Funduszy UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko (2014-2020) w wysokości 775,6 mln zł, co stanowi 85 proc. wartości całej inwestycji. Pozostałe 15 proc. miasto pokryje z własnego budżetu.

Zobacz również

Na Orliku będzie wymieniona nawierzchnia. Bezwonny granulat zastąpi ten ze zużytych opon

Granulat którym jest wyłożony Orlik przy ulicy Kościuszki będzie wymieniony na nowy. To efekt m.in. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.