Strona główna / Lokalne / Numer alarmowy 997 nie będzie już obsługiwany przez policjantów ze Świnoujścia

Numer alarmowy 997 nie będzie już obsługiwany przez policjantów ze Świnoujścia

Świnoujście jest kolejnym polskim miastem, w którym numer alarmowy 997 będzie przełączany na numer 112. Od jutra, tj. od 21 września osoba dzwoniąca na numer 997 zostanie przekierowana do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie. Po odsłuchaniu informacji obsługa infolinii zadecyduje, jakie służby ratunkowe wysłać na miejsce zdarzenia.

W piątek 21 września w Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu rozpocznie się proces przełączania numeru alarmowego 997 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie.

Numer 997 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatorów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.

Spory odsetek zgłoszeń, które trafiały do Policji, to zgłoszenia niepotwierdzone, czy też niezwiązane z jakimkolwiek zagrożeniem. Wprowadzone zmiany spowodują odciążenie policjantów od odbierania dużej ilości telefonów, które w większości nie wymagają interwencji Policji, niemniej jednak blokują linię i absorbują czas policjantów.

Przełączenie numeru alarmowego 997 do CPR pozwoli na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych. Dyspozytorzy z Policji będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny.  Po otrzymaniu od operatora drogą elektroniczną wstępnie zweryfikowanej informacji, dyżurny podejmie decyzje o dalszych działaniach.

Przełączenie numeru alarmowego 997 do CPR będzie miało pozytywny wpływ na szybkość i skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują.

Numer “112” służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, np.:

  • wypadki drogowe;
  • kradzieże;
  • włamania;
  • w przypadku użycia przemocy;
  • nagłe omdlenia i utrata świadomości;
  • poważne uszkodzenie ciała i silne krwawienie;
  • przypadki porażenia prądem;
  • pożary;
  • rozpoznania osoby poszukiwanej przez Policję;
  • inna nagła sytuacja zagrażająca zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.

Osoba dzwoniąca na numer alarmowy “112” bez potrzeby i uzasadnienia, blokuje linię telefoniczną komuś, kto właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy.

Pamiętaj – ten numer ratuje życie. Nie blokuj go bez potrzeby!

asp. szt. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zobacz również

Ciekawe pamiątki z przeszłości. Do czego mogły służyć?

Od niedawna w posiadaniu Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu są biedermeierowskie flakony ze szkła, pochodzące …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.