Strona główna / Lokalne / Żmurkiewicz liderem, Agatowska daleko z tyłu

Żmurkiewicz liderem, Agatowska daleko z tyłu

Do wyborów pozostał niecały miesiąc. Zakończył się czas rejestracji kandydatów na radnych. Znamy nazwiska wszystkich kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta Świnoujścia. Na politycznej scenie liczą się jednak już tylko dwa: Joanna Agatowska i Janusz Żmurkiewicz.

Joanna Agatowska ma poparcie wśród młodych i bardzo młodych mieszkańców Świnoujścia. Janusz Żmurkiewicz może liczyć na swój stały elektorat. W tym roku swojego kandydata nie wystawi Grupa Morska Cała Naprzód, do chwili publikacji tego artykułu nie jest także znany kandydat PiS-u. Dariusz Śliwiński jest kandydatem z Platformy Obywatelskiej, jednak nie prowadzi zauważalnie swojej kampanii wyborczej.

Na potrzeby artykułu wykonaliśmy pierwszy przedwyborczy sondaż. Przez trzy dni na ulicach Świnoujścia pytaliśmy mieszkańców o to kogo najchętniej widzieliby w fotelu prezydenta Świnoujścia. Sondaż uliczny wykonaliśmy na kilka dni przed podpisaniem tunelowej umowy. Ostatni taki sondaż zleciliśmy ponad rok temu, jednak jak pokazują odpowiedzi udzielone przez respondentów, od tamtego czasu sporo się zmieniło w przedwyborczych notowaniach obu głównych kandydatów.

– Gdyby wybory samorządowe odbywały się dzisiaj, na kogo oddałby Pan/Pani w wyborach na prezydenta miasta? – tak brzmiało pytanie, które ankieter zadał 422 mieszkańcom Świnoujścia. Przeważająca większość odpowiedziała, że ich faworytem jest Janusz Żmurkiewicz (47 proc.). Z kolei na Joannę Agatowską zagłosowałoby (15 proc.). Na innego kandydata wolałoby zagłosować 16 proc. Aż 19 proc. ankietowanych nie wie na kogo zagłosuje, a 3 proc. odmówiło udzielenia odpowiedzi po zadaniu pytania. [sonda na próbie 422 pełnoletnich mieszkańców miasta].

Wrześniowa sonda, pomimo przedwyborczej walki, w porównaniu do tej z czerwca 2017 r. (przyp. red. wówczas Joanna Agatowska ogłosiła walkę o prezydenturę) różni się znacząco. Joanna Agatowska zanotowała spadek poparcia aż o 16 proc., a Janusz Żmurkiewicz wzrost o 10 proc. Na porównywalnym poziomie jest ilość niezdecydowanych (wówczas 20 proc.) [sonda na próbie 256 pełnoletnich mieszkańców miasta].

Komentarz

Chociaż Grupa Morska Cała Naprzód jest bardzo aktywna, nie wystawiła swojego kandydata na prezydenta. Mało prawdopodobne, aby lokalni liderzy nie podpowiedzieli swoim wyborcom, z którym kandydatem na prezydenta najchętniej chcieliby współpracować przez najbliższych 5 lat.

Nie zmieniła się pozycja lokalnego PO. Brak aktywności wyborczej ich kandydata na prezydenta miasta może świadczyć o braku wiary w zwycięstwo. Czy słusznie? Przypomnijmy, Dariusz Śliwiński już raz kandydował na prezydenta Świnoujścia. Wówczas bezskutecznie.

Na większe poparcie może liczyć Prawo i Sprawiedliwość. To za sprawą jednego ważnego wydarzenia – podpisania umowy na budowę tunelu, a także faktu rządzenia przez partię na szczeblu centralnym. Niestety listy kandydatów na radnych, które PKW opublikowała w tym tygodniu, może rozczarowywać. W różnych okręgach wyborczych pojawiły się dwa nazwiska panów Mrozek oraz pań Namyślak, co może świadczyć o problemach z konstruowaniem list i „zapychaniem” rozpoznawalnymi nazwiskami licząc na pomyłkę wyborców. Do chwili publikacji artykułu, PiS nie zdecydował się na wystawienie własnego kandydata na prezydenta Świnoujścia.

Brak takich nazwisk jak Żmurkiewicz, Sujka, Niewiarowski, czy Gawroński na listach SLD do rady miasta, może odbić się na liczbie radnych, którzy pojawią się w przyszłej radzie z tego właśnie ugrupowania. Sama kandydatka na prezydenta Joanna Agatowska skupiła się na wydawaniu własnej bezpłatnej gazety wyborczej w której wyborców chce przyciągnąć do siebie deprecjonując politykę aktualnego prezydenta Janusza Żmurkiewicza. Jak widać po spadku w sondażach, to chyba nie jest najwłaściwszy kierunek. Swoją kampanię prowadzi również w mediach społecznościowych.

Wyniki wyborów, to dziś wielka niewiadoma także ze względu na dość dużą grupę niezdecydowanych. Warto także pamiętać, że do wyborów pozostał jeszcze miesiąc i wiele jeszcze może się wydarzyć.

Zobacz również

Grupa Morska: Składamy interpelacje w sprawie pilnych działań na Warszowie

„Na wniosek naszej koleżanki i mieszkanki Warszowa, Pani Doroty Turlejskiej zwróciliśmy się do Prezydenta o …

22 komentarze

 1. I bardzo dobrze ze Żmurkiewicz wygra

 2. Każda władza deprawuje(patrz Putin w Rosji)jeżeli więc chcecie po raz n-ty wybierać tego samego to może zróbcie go dożywotnio prezydentem i po co wybory.Już poustawiał ludzi na stanowiskach i całe rodziny muszą zgodnie głosować by ich rodziny nie straciły stolików. Zmiana jest konieczna by następna ekipa sprawdziła czy wszystko odbywało w sposób przejrzysty . A co do tunelu to nie cieszmy się – jeszcze nic się nie zaczęło może to być tylko wyborczy balon tak jak było z poprzednim wykonawcą.OGŁOSZONO TO BY POMÓC OBECNEMU PREZYDENTOWI W WYGRANIU WYBORÓW – PIS popiera obecnie P.Żmurkiewicza co ewidentnie widać i dementi obecnego prezydenta miasta w TV Świnoujście jest śmieszne a rzekome służby które to wyjaśniają to już bajka dla dzieci.Zresztą TV Świnoujście ewidentnie kadzi obecnej władzy.

 3. Przeczytałem uważnie tekst dotyczący tego sondażu. Przeprowadzone badanie nie spełnia cech reprezentatywności przedmiotowej lub podmiotowej (kryteriów niezbędnych dla wiarygodności sondażu). Zachęcam Redakcję do realizacji bardziej rzetelnych badań opartych na przyjętej metodologii wykonywania sondaży. Na ten moment totalny brak profesjonalizmu i to zarówno dotyczącego przeprowadzenia sondażu jak i dziennikarskiego

 4. W Świnoujście jest potrzebna młoda kreatywna osoba, a nie stary emerytowany pierdziel – handlarz działeczkami na usługach deweloperów.

 5. TEN SONDAŻ JEST POD JEDNĄ PARTIĘ ZROBIONY KAŻDY TAK MOŻE DOBRAĆ RESPONDENTÓW I ZAPYTAĆ O PREFERENCJE WYBORCZE CO GAZETA I PORTAL TO INNE WYNIKI

 6. W moim wieżowcu Agatowska ma 67% Żmurkiewicz 11%,pozostali są nie zdecydowani.

 7. Tylko Agatowska, młoda, pełna energii, entuzjazmu. Uczciwa, wolna od developerskich ale i nie tylko układzików.

 8. Oczywiście ,że Pan Żmurkiewicz. Joanna Agatowska niczym nie błysnęła ,a prawda jest taka ,że za jej kadencji rozwalił się szpital,Flota spadła do zero -ligi,a OSiR stał się kołem SLD, z dużymi nagrodami.Co by nie powiedział Sujka jest lepszym zastępcą.Miasto jest bardzo pozytywnie odbierane i nie chodzi tylko o rankingi.Z przyjemnością słucham wczasowiczów ,którzy u mnie mieszkają.

  • Nie było kadencji Pani Agatowskiej. Vice prezydenci są wykonawcami prezydenta. Stwierdzenie – za jej kadencji – jest czystą manipulacją.

 9. Ale dlaczego nierzetelny ? Bo wyniki są inne niż Twoje preferencje ? Ja mogę się założyć, że Żmurkiewicz wygra wybory w pierwszej turze, bo po prostu rządzi miastem dość dobrze i na tyle dobrze, że większość osób nie chce ryzykować zmiany wedle zasady, że lepsze jest wrogiem dobrego. Już za miesiąc Janusz Żmurkiewicz zostanie ponownie wybrany Prezydentem, bez żadnej drugiej tury. Pozdrawiam.

 10. Ja z całą rodziną na Żmurkiewicza, znajomi też. A ci jego konkurenci to desperacko chcą do pieniędzy się dorwać, Żmurkiewicz jest już człowiekiem dorobionym, ma kase i nie potrzebuje już tak bardzo eksploatować kasy miasta. Natomiast ci nowi to jak się dorwą do koryta to się nie będą mogli odkleić. Zaczną się wyjazdy na narty, na wyspy egzotyczne, obkupywanie sie, zalatwianie po znajomosci pociotkom i kuzynkom fuch panstwowych, juz chyba w OSIRze to przerabialismy odnosnie obecnej kandydatki, juz wtedy takie zapędy były.

 11. po tym jak usilnie próbowaliście bronić żmurkiewicza gdy wyszło że jest kandydatem popieranym przez pis nie jestem w stanie uwierzyć w prawdziwość tego sondażu…

 12. Jak na pseudo informatorze ” i coś tam ” ciągle kopią jedego kandydata to SZCZYT UCZCIWOŚCI. Jak na portalu, który życie niegdyś uratował kandydatce uczciwy sondaż, który pokazuje że ta nie ma szans to… oszustko.
  Ludzie- Ci czerwoni przede wszystkim- zastanówcie się i zdecydujcie.
  21 okaże się , że mrzonki kilku osób wyparują. Pupuiliści ( pupulistki w Świnoujściu) nie mają szans.
  Wygra stare nie dlatego, że jest dobre, tylko dlatego że nowe jest masakrycznie słabe, bezideowe i poprostu głupie.

 13. I NIECH TAK ZOSTANIE DO KOŃCA.

 14. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

  Czy sondaż ten był przeprowadzony wśród deweloperów i drwali?

 15. Trole Agatowskiej w akcji. Nierzetelny sondaż bo nie prowadzi Agatowska. Ludzie małej wiary przyjmijcie do wiadomości że Prezydent Żmurkiewicz wygra w pierwszej turze z poparciem 65 %.

 16. ktoś tu napisał ,że portal od dłuższego czasu promuje obecnego prezydenta , no tak to się podzieliło , anonimowych i p.Marcina zapraszam do hejtu na swój portal – adres chyba wszystkim znany.
  To co tam się dzieje to inplozja lewicy ,która w jakiś dziwny sposób dogadała się z red. naczelnym naszego lokalnego świnopudelka , ja pamiętam czas jak Pan …. wylewał na łamach swojego portalu szlam na obecną kandydatkę do fotelu prezydenta miasta . Pamiętajmy również ,że jeszcze kilka miesięcy temu obecny prezydent był wspaniały i cudowny a dziś już go ta pani nie lubi.

 17. I tak zagłosuję na Panią Agatowską

 18. Mało wiarygodny brak innych kandydatów

 19. Ta sonda to przeprowadzona na urzędnikach i podwładnych Żmurkiewicza i tylko tyle poparcia dla prezydenta 😀 ?

 20. Ten sondaż nie jest moim zdaniem wiarygodny nie podano nawet dokładnego terminu badania, portal od dłuższego czasu promuje tylko obecnego prezydenta jest to nie uczciwie i nie rzetelne chyba, że jest to celowe działanie propagandowe wtedy nie ma co się dziwić…

 21. Bardzo nierzetelny sondaż. Oj bardzo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.