Strona główna / Lokalne / Marynarze z 8.FOW w ćwiczeniu Northern Challenge 2018

Marynarze z 8.FOW w ćwiczeniu Northern Challenge 2018

Nurkowie minerzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża od prawie dwóch szkolą się i trenują na Islandii, w ramach międzynarodowego ćwiczenia Northern Challenge 2018.

W tegorocznej edycji międzynarodowego ćwiczenia “Northern Challenge” polską Marynarkę Wojenną reprezentują żołnierze Grup Nurków Minerów z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Razem z blisko 250 żołnierzami z 16 państw NATO uczestniczą w szkoleniu zorganizowanym przez islandzką Straż Przybrzeżną. Ponad 20 zespołów EOD (explosive ordnance disposal) na co dzień zajmujących się rozpoznaniem, identyfikacją oraz neutralizacją zagrożeń pochodzących od przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych przez dwa tygodnie ćwiczą w wymagającym klimacie Islandii procedury unieszkodliwiania ładunków wybuchowych. Dla ćwiczących przygotowane są różnego rodzaju scenariusze z improwizowanymi urządzeniami wybuchowymi, które umieszczane są pod wodą i na lądzie.

Grupą 11 marynarzy dowodzi kapitan marynarki Adam Pociecha z 12. Dywizjonu Trałowców. Ćwiczenie przeprowadzane jest w bazie wojskowej w miejscowości Keflavik oraz na pobliskich terenach. Głównym jego założeniem jest doskonalenie umiejętności mających na celu unieszkodliwianie improwizowanych urządzeń wybuchowych (ang. IED). Scenariusz przedsięwzięcia zakłada, że morskie wersje IED zostały podłożone przez nieznanych terrorystów, którym zależy na destabilizacji państwa. Minerzy skupiają się na poszukiwaniu i niszczeniu niebezpiecznych ładunków przymocowanych m.in. do kadłubów jednostek i infrastruktury portowej.

Marynarze, podczas ćwiczeń, mają do dyspozycji całą gamę sprzętu, który pozwala im bezpiecznie wykonywać prace: roboty saperskie, kombinezon antywybuchowy, sprzęt nurkowy, wykrywacze metali, rentgeny oraz zestawy pirotechniczne. Warunki atmosferyczne podczas realizacji zadań są trudne – temperatury powietrza nie przekraczają 10 st.C, siła wiatru dochodzi do 100 km/h oraz występują intensywne opady atmosferyczne. Sytuacje w portach dodatkowo pogarszają pływy sięgające 5 m.

W trakcie trwania ćwiczenia z uczestniczącymi w nim nurkami spotkał się dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirał Krzysztof Zdonek oraz Ambasador RP w Islandii Gerard Pokruszyński. Polscy marynarze z ćwiczenia Northern Challenge 2018 wrócą do kraju 28 września.

 

 

Zobacz również

Zachodniopomorscy żeglarze podsumowali sezon

W sobotę 22 stycznia w Starej Rzeźni na Łasztowni w Szczecinie odbyła się ceremonia wręczenia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.