Strona główna / Lokalne / Tej imprezy nie można przeoczyć!

Tej imprezy nie można przeoczyć!

To wydarzenia na którym trzeba być! Już w sobotę, 6 października z okazji 73. rocznicy przejęcia Świnoujścia przez polską administrację, zapraszamy na spotkanie z żywą historią – podróż w czasie do 1945 roku.

Grupa pasjonatów historii spróbuje zaprezentować jak wyglądało w 1945 roku przejęcie Świnoujścia z rąk niemieckiej i sowieckiej administracji. Nasze miasto było wtedy prawdziwym „dzikim zachodem”, w którym żyło blisko 22000 Niemców i 500 Polaków.

W historycznym wydarzeniu wezmą udział też historyczne pojazdy, ale najważniejszym zadaniem pasjonatów będzie próba oddania atmosfery tamtych październikowych dni.

Inscenizację w oparciu o budynek byłego Hotelu Rybaka zorganizuje Igor Górewicz ze swoją drużyną.  Historyk, wojewoda  Drużyny Trzygłowa, jest głównym organizatorem zbrojnych potyczek podczas Festiwalu Wikingów. Od 1990 roku opublikował kilkadziesiąt artykułów popularno-naukowych, naukowych i publicystycznych z zakresu historii i archeologii Słowian, historii wojskowości, rekonstrukcji historycznej, mitologii słowiańskiej, historii idei, religioznawstwa, kultury i polityki. Jego artykuły ukazały się w m.in. „Focusie”, „Z Otchłani Wieków”, „Mare Integrans,” „Archeologii Żywej”, „Gazecie Rycerskiej”, „Pro Memoria” i „Wędrowcu Zachodniopomorskim”.

Impreza jest organizowana w ramach Obchodów 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Organizatorem eventu jest  Świnoujska Organizacja Turystyczna, Samorząd Świnoujścia  i Fort Gerharda – Muzeum Obrony Wybrzeża.

100- lecie odzyskania Niepodległości – Świnoujście POLSKIE!

Kiedy: 6 października,    godzina 14:00-15:00

Gdzie: Plac Rybaka

wstęp wolny

Zobacz również

Poczuj wiosnę na zewnątrz i od środka – wybierz pakiet wiosennych badań

Laboratoria Medyczne DIAGNOSTYKA do 10 czerwca 2022 roku zapraszają do skorzystania z pakietów badań w …

3 komentarze

  1. Piękny ukłon w stronę pionierów naszego tzw. Dzikiego Zachodu. To piękny gest w stronę naszych rodziców, dziadków, którym przyszło te ziemie okiełznąć. BRAWA ORGANIZATOROM!!!

  2. Trzeba bylo wojny nie wywolywac

  3. Świętowanie tragedii naszego miasta, którą było dostanie się w polsko-ruskie ręce, to doprawdy osobliwy pomysł…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.