Strona główna / Lokalne / Bateria Torpedowa bliżej turystów!

Bateria Torpedowa bliżej turystów!

Bateria Torpedowa w Świnoujściu to wyjątkowy zabytek ! Dlatego od kilku lat trwają starania by w pełni go zachować, a jego relikty uczynić atrakcją turystyczną.

Do dziś z kompleksu baterii torped, wybudowanego na początku XX wieku zachowały się dwa obiekty- magazyn na torpedy i punkt kierowania ogniem.  Wyrzutnie i magazyny  zlokalizowano tuż przy początku falochronu centralnego ( dawniej zwanego wschodnim) – to jedyne takie relikty na polskim wybrzeżu. Dlatego w 2017 roku wykonało dla baterii  tzw. białą kartę i rozpoczęto procedurę wpis całego zespołu do rejestru zabytków.  Dodatkowo, dzięki inicjatywie Muzeum Obrony Wybrzeża i mecenasa tej placówki- firmie GAZ SYSTEM S.A. przy obiektach baterii postawiono tablicę informacyjna, obiekt wysprzątano, a z fasady magazynu torped uśnięto szpetne graffiti. Parę dni temu zamontowano drewniane drzwi , które będą chroniły wnętrza przed dewastacją i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

– Obiekty baterii znajdują się na terenie kilku działek. – mówi Piotr Piwowarczyk- Czynimy starania by je połączyć w jedną całość. Były magazyn torped w przyszłości może pełnić funkcję zaplecza turystycznego  dla nabrzeża GPK, które obecnie pełni funkcje turystyczne, a w obiekcie kierowania ogniem można umieścić np. samoobsługowy punkt informacji turystycznej.

15Prace konserwatorskie wykonano dzięki i pomocy Mecenasa Muzeum Obrony Wybrzeża, który jest Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. Spółka od 2017 wspiera działania edukacyjne  i prace konserwatorskie prowadzone przez świnoujskie muzeum.

Zobacz również

Zespół portów Szczecin i Świnoujście będzie miał nowy statek pożarniczy

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ogłosił przetarg na zakup statku pożarniczego. Zainteresowani mogą składać …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.