Strona główna / Lokalne / Latawce na plaży. Niedziela, start godzina 13.00, zapisy od 12.30

Latawce na plaży. Niedziela, start godzina 13.00, zapisy od 12.30

W imieniu organizatorów w najbliższą niedzielę 14 października zapraszamy dzieci i dorosłych na plażę koło wiatraka na XIV Otwarte Mistrzostwa Świnoujścia w Lotach Latawców o Puchar Prezydenta Miasta Świnoujścia.

Zawody rozpoczynają się w godzinie 13.00, a zapisy przyjmowane będą od 12.30. Uczestnikiem może być każdy: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich a także dorośli. Latawiec może być kupiony lub zrobiony własnoręcznie.

Organizatorem zawodów jest Świnoujska Akademia Karate Kyokushin. Współorganizatorami są Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz ” i Urząd Miasta Świnoujście.

Latawce muszą być wykonane z drewna (bez balsy) i papieru (bibuły). Dopuszcza się stosowanie na pokrycie płótna lub tworzyw sztucznych.  Uczestnicy będą podzieleni na kategorie wiekowe i oceniani przez komisję sędziowską.

Kategorie wiekowe:

I grupa- dzieci w wieku 4-6 lat

II grupa – kl.1-3 szkoły podstawowej,

III grupa – kl. 4-6 szkoły podstawowej,

IV grupa – kl. 7-8 szkoły podstawowe, kl. 3 gimnazjum.

V grupa – szkoły ponadpodstawowe

VI grupa – dorośli

–  Celem zawodów jest popularyzacja wiedzy zdobywanej na lekcjach, zachęcenie uczniów do praktycznego zastosowania wiedzy szkolnej, zainteresowanie dzieci i młodzieży problematyką lotnictwa, plastycznych konstrukcji przestrzennych, różnorodnymi formami pracy twórczej, które pomogą w nawiązywaniu kontaktów między uczniami i wpłyną na rozwijanie więzi międzypokoleniowych – mówią organizatorzy. – Dzięki budowie modeli latających uczestnicy konkursu będą mieli okazję teoretycznego i praktycznego poznania zasad aerodynamiki i podstawowych praw fizyki.

A – DEFINICJE I SPRAWY TECHNICZNE

Latawiec to aerodyna bez napędu silnikowego unosząca się na uwięzi, która może latać w atmosferze wskutek dynamicznego oddziaływania powietrza na nieruchome lub ruchome względem niej powierzchnie nośne.

Latawiec płaski posiada tylko jedną płaszczyznę nośną oraz ustatecznienie w postaci ogona (jednego lub kilku). Dopuszcza się ugięcie płaszczyzny nośnej w przekroju poprzecznym, niedopuszczalne jest natomiast stosowanie innych powierzchni sztywnych lub elastycznych przecinających pod jakimkolwiek kątem zasadniczą płaszczyznę latawca.

Latawiec skrzynkowy może mieć kilka płaszczyzn nośnych, ale nie może mieć ustatecznienia w postaci ogona lub innych elementów elastycznie związanych

z latawcem, spełniających rolę stateczników – takich jak flagi, taśmy ozdobne, spadochrony itp.

Wykonanie

Latawiec musi być wykonany z drewna (bez balsy) i papieru (bibuły). Dopuszcza się stosowanie na pokrycie płótna lub tworzyw sztucznych. Zabrania się natomiast stosowania dodatkowych powierzchni ustateczniających mocowanych do holu latawca.

Długość holu latawca powinna zawierać się w granicach od 100 do 500 metrów. Hol nie może być wykonany z drutu, linki metalowej lub innego materiału przewodzącego energię elektryczną.

Uczestnicy przygotowują swoje latawce sami lub przy współpracy rodziców, opiekunów bądź nauczycieli.

B – BEZPIECZEŃSTWO

Starty latawców nie odbędą się w czasie burzy, deszczu.

Na latawcach nie mogą być umieszczane materiały łatwopalne i pirotechniczne. Zabrania się stosowania lontu do uruchamiania dodatkowych efektów.

Z latawców nie wolno zrzucać przedmiotów niewyposażonych w spadochrony lub wstęgi hamujące.

C – OCENY i KLASYFIKACJA

Ocena każdego latawca składa się z oceny statycznej oraz oceny za lot.

Ocena statyczna

Sędziowie dokonują przed lotami oceny statycznej każdego latawca, przyznając punkty za:

– konstrukcję latawca i oryginalność pomysłu – do 10 pkt.

– staranność wykonania latawca – do 10 pkt.

– oprawę plastyczną latawca – do 10 pkt.

Zobacz również

„Ryczałt jako forma opodatkowania po 1 stycznia 2022 roku” – szkolenie dla przedsiębiorców

Centrum Usługowo- Doradcze Euroregionu Pomerania w Świnoujściu zaprasza Państwa do udziału w kolejnym seminarium  online …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.