Strona główna / Lokalne / Najnowszy sondaż! Wiadomo, kto wygrywa na 6 dni przed wyborami

Najnowszy sondaż! Wiadomo, kto wygrywa na 6 dni przed wyborami

W najbliższą niedzielę – 21 października – będziemy wybierać prezydenta Świnoujścia oraz 21 radnych. Według najnowszego sondażu przeprowadzonego dla gazety Kroniki Portowe, poparcie Janusza Żmurkiewicza wzrosło od ostatniego sondażu przeprowadzonego 13 września. W pierwszym sondażu prezydent Świnoujścia ubiegający się o reelekcję wyprzedzał swoją kontrkandydatkę o 32 punkty procentowe.

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Kronik Portowych starcie wygrałby Janusz Żmurkiewicz, na którego głos chce teraz oddać 55 proc. ankietowanych. Jego konkurentka Joanna Agatowska może liczyć na 21 proc. głosów. Dariusz Śliwiński ma poparcie 2 proc., a Paweł Winiarski mniej niż 1 proc. Wśród osób ankietowanych 22 proc. wciąż jeszcze nie podjęło ostatecznej decyzji, którego z kandydatów do najważniejszego urzędu w magistracie poprze w dniu 21 października b.r.

Sondaż uliczny przeprowadzono w dniu 14 października 2018 r. na ulicach Świnoujścia. Respondenci odpowiadali na pytanie: Kogo wybierze pan/pani na prezydenta Świnoujścia? Próba: 320 pełnoletnich osób.

Komentarz:

Wyborcze zaklinanie rzeczywistości

Gdy kilka tygodni temu opublikowaliśmy pierwszy sondaż wyborczy na portalu swinoujskie.info, na części wyborczej sceny dosłownie zagotowało się. Wielu naszych Czytelników, sympatyków Joanny Agatowskiej, która  przegrywała w sondażu, odsądzało nas od czci i wiary, zarzucając nam nierzetelność w wykonanym badaniu.

Odpowiedzią stronników w/w był sondaż wykonany przez lokalny publikator internetowy, przychylny J. Agatowskiej. Hokus pokus, czary mary i w „rzetelnym” badaniu w Internecie okazało się, że kontrkandydatka Żmurkiewicza z nim wygrywa.

Wyniki sondażu Kronik Portowych w zestawieniu z lokalnym publikatorem okazały się tak różne, że nie było możliwości, aby któraś z „wywiadowni”  po prostu nie skłamała i nie manipulowała wynikiem.

Nie nam oceniać (i cytować zasłyszane plotki)  ile w tej prawdzie objawionej swojego udziału miał młody sztab wyborczy Joanny Agatowskiej, a ile sam – opozycyjny w stosunku do Żmurkiewicza portal.

Zgodnie z planem zdecydowaliśmy się wykonać druga próbę, której wyniki dziś publikujemy. Ta potwierdza wyniki naszego pierwszego badania.

Zdecydowanym liderem, mającym szanse na wygraną nawet w pierwszej turze jest Janusz Żmurkiewicz.  Kandydat PO może liczyć na śladowe poparcie – około proc.  Pawła Winiarskiego ludzie praktycznie nie znają i wyścigu o fotel prezydenta nie ma żadnych szans.

Warto oczywiście dodać, że obydwa nasze sondaże nie są pozbawione błędu. Nasi ankieterzy, ze względu na brak czasu i szczupłość środków nie wykonali próby na Warszowie, a tam kandydaci opozycyjni w stosunku do Żmurkiewicza, mogą mieć większe poparcie, niż na lewobrzeżu. Duży procent wyborców jest jeszcze niezdecydowany, przez co wynik może być obarczony większym błędem, niż to się statystycznie przyjmuje. Co nie zmienia faktu, że przewaga Żmurkiewicza jest olbrzymia. Oczywiście kampania, jednak z najnudniejszych chyba w kraju – wciąż trwa i teoretycznie może się jeszcze „coś” wydarzyć.

PS. Wszystkim obrońcom rzetelności dziennikarskiej, którzy zdecydują się zdyskredytować sondaż, proponuję wstrzymać się do kolejnego poniedziałku. Gdy 22 października okaże się, że badanie Kronik Porowych będzie bliższe prawdzie niż inne – zaczarowane fantazje lokalnych publikatorów, okaże się, kto z rzetelnością dziennikarską nie ma nic wspólnego i kto jest kłamczuszkiem próbującym manipulować naszą rzeczywistością.

Niektórym sztabom wyborczym wydaje się, że główna wyborcza linia frontu przebiega w Internecie i mediach społecznościowych. Nasza rzeczywistość jest jednak o wiele bardziej skomplikowana, o czym, tak mi się przynajmniej wydaje, przekonamy się Szanowni Państwo już 21 października.

Wojciech Basałygo

Zobacz również

Najnowszy raport z postępu prac na budowie tunelu pod Świną

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się działania przygotowawcze do montażu maszyny TBM. Montowano tzw.  łoże dla …

14 komentarzy

 1. Żmurek to dobry gospodarz,pokazał to już,Agatowska to politykierka bez zasad.
  A portal ,powinna się wstydziś ,nie raz nadawała na jego własciciela,który jej nie oszczędzał.Żmurkiewicz pokazał ,że ma jaja i nie będzie podlizywał się lokalnemu pudelkowi,który twierdzi,że jest jedyny i właściwy.

 2. chyba nie zagłosuję na nikogo, bo nie ma na kogo !

 3. Informacja z ostatniej chwili !!! Będzie nowy serial zatytułowany WALECZNA JOANNA .Księżniczka Joanna bezinteresownie oddana swoim poddanym świnoujścianom po latach upokorzeń że strony smoka Janusza będzie walczyła o ich lepsze życie.Księżniczka obieca wszystko o czym sobie zamażą mieszkańcy aby tylko udusić smoka Janusza .Joanna do niedawna była prawą raciczką smoka ale dziś ma chrapkę przejąć wszystko.Joanna w swej zbrojnej grupie ma rycerza Adriana i z nim zawładnie grodem. Powiada niewiasta Adrianie obiecajmy im wszystko aby nas wybrali A potem jakoś się z tego wymiksujemy. Adi oni to łykną.Joanno ale co obiecać ? Adi bulwary,imprezy,uniwersytety,gadajmy co popadnie.

 4. System Joanny ,bulwary,festiwale,imprezy A za chwilkę stoczniowcy nie będą mieli na opłaty i co do gara włożyć

 5. Brawo ,Agatowska wybuduje molo A inwestorami będą Zdrojowa i Adler i zobaczycie jak Polskie statki będą przebijać do tego mola.Tak jak w Międzyzdrojach

 6. Agatowska kłamczucha nie lepiej wraca na recepcje tam jest jej miejsce !!!

 7. Brawo! Oby poszlo wyzej niz 70% i pierwsza tura cyk!

 8. Widać świnoujścianie swój rozum mają i widzą, że kampania Agatowskiej to tylko oczernianie konkurenta, i wszystkich do okoła z jednoczesnym tłumaczeniem, że przez 16 lat w radzie miasta oraz na stołku Wice prezydenta NIC nie mogła zrobić?!
  Od kilku lat skutecznie rozwaliła SLD w mieście, wszyscy, którzy to zauważyli opuścili szeregi nawet pani Turlejska z zarządu warszowa wraz z mężem przejrzeli na oczy a tyle kat wspierali. Niestety atak na wszystkich i wszystko nic nie da jak nie ma się czym pochwalić co sie w mieście zrobiło oprócz skłócania ludzi.

 9. Przykre ale i prawdziwe. Szkoda, że to się sprawdzi.

 10. Nastepny Malo wiarygodny sondaż

 11. realny mieszkaniec

  320 osób hmmmm, ludzie z urzędu + rodziny i Janusz wygrywa. hahahaha Panie Prezydencie, w 2010 i 2014 roku mówił Pan o tym ze jest to Pana ostatnia kadencja a przed wyborami zmienia Pan zdanie. Wie Pan co mówi się o takich ludziach.

 12. Mój głos ma tylko i jedynie Joanna Agatowska!

 13. Agresja zamiast programu wyborczego Agatowskiej nie sprawdza się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.