Strona główna / Lokalne / W inwestycjach. Świnoujście pnie się w górę

W inwestycjach. Świnoujście pnie się w górę

Nasze miasto zajęło 5 miejsce w rankingu liderów inwestycyjnych w kategorii miast na prawach powiatu w całej Polsce. W poprzednim byliśmy na 6, a jeszcze wcześniej na 10 miejscu. W przeliczeniu na jednego mieszkańca w ubiegłym roku na inwestycje wydaliśmy ponad 1813 złotych.

Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów opublikowało pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”. Jego autorzy prof. Paweł Swaniewicz i Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego wzięli pod uwagę całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach (2015–2017). W pierwszej dziesiątce rankingu Świnoujście jest jedynym z województwa zachodniopomorskiego.

Rosnące dochody miasta inwestujemy w to wszystko, co przynosi korzyść, co służy mieszkańcom – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz i dodaje: – Jesteśmy jednym z nielicznych miast w Polsce, w którym w obecnym roku szkolnym wszystkie dzieci mają miejsca w żłobku i przedszkolu. W ciągu ostatnich dwóch lat w Świnoujściu przybyło 212 miejsc w tych placówkach. Ale nie stoimy w miejscu. Miasto rozwija się, wkrótce tych miejsc będzie potrzeba jeszcze więcej. Dlatego w tym roku rozpoczęliśmy budowę nowego przedszkola dla 200 dzieci.

W mieście systematycznie modernizowane są ulice i chodniki, powstają nowe ścieżki rowerowe. Te największe zakończone w tym roku to przebudowa ulicy Kościuszki i Markiewicza. Oprócz tego wiele mniejszych po obu stronach miasta, jak chociażby: Jana Pawła II, Sąsiedzka, Zalewowa, Białoruska, Łęgowa. W trakcie są remonty dróg w Karsiborze: Barkowej, Owocowej, Osadników Wojskowych, Wąskiej, I Armii Wojska Polskiego, Ogrodowej, Brzozowej, Promowej i Prostej.

Rozpoczęła się także modernizacja ulicy Wojska Polskiego, głównej drogi łączącej Świnoujście z niemiecką częścią wyspy Uznam. To największa inwestycja drogowa w tym roku.

Wśród wydatków inwestycyjnych ważną rolę stanowią te w obiekty edukacyjne i sportowo – rekreacyjne. Kolejne szkoły podstawowe przechodzą termomodernizację. Po SP nr 6, budynku gimnazjum nr 2, Liceum Ogólnokształcącego im Mieszka I, wkrótce rozpoczną się prace w przedszkolu nr 10. Po wakacjach uczniowie SP nr 4 i SP nr 6 wrócili także do zupełnie nowych wnętrz swoich szkół. Przy ich modernizacji zastosowano nowoczesne, akustyczne rozwiązania, które obniżają poziom hałasu.

W ostatnim czasie powstały dwa nowe obiekty sportowe. Oba są ogólnodostępne. Jeden to wielofunkcyjne boisko przy SP nr 4, a drugi to nowoczesny stadion przy ulicy Białoruskiej na prawobrzeżu miasta.

W tej chwili wszystkie publiczne szkoły podstawowe oraz liceum ogólnokształcące mają własne wielofunkcyjne boiska – mówi prezydent Janusz Żmurkiewcz.

Trwa wspomniana już wcześniej budowa nowego miejskiego przedszkola przy ulicy Bydgoskiej. Obok powstanie nowoczesny Zakład Opieki Długoterminowej.

Miasto przygotowuje się również do uruchomienia specjalnej strefy Centrum Usług „Mulnik”, gdzie swoje miejsce znajdą średni i mali przedsiębiorcy. Centrum to szczególnie dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy w tej chwili prowadzą działalność w centrum Miasta, uciążliwe dla sąsiedztwa niewielkie zakłady usługowo-produkcyjne. Przeniesienie lub rozpoczęcie takiej działalności na terenie CU Mulnik da im możliwość rozwoju, podniesie konkurencyjność oraz jakość i komfort pracy zatrudnionych pracowników. Centrum to również dobre miejsce dla osób, które dopiero chcą rozpocząć działalność. Poszczególne działki pod działalność będą wyposażone we wszystkie niezbędne media i dobrze komunikowane z resztą miasta oraz z drogą wyjazdowo/wyjazdową ze Świnoujścia.

Nie zapominamy także o inwestowaniu w turystykę. Jesteśmy kurortem, a turystyka to dochody wielu świnoujskich rodzin – dodaje prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Dziś sama plaża i morze nie wystarczą, aby przyciągnąć turystów. Musimy inwestować w infrastrukturę, która będzie alternatywą spędzania wolnego czasu.

Stąd budowa Promenady Zdrowia, dodatkowe, nowe ścieżki rowerowe w dzielnicy nadmorskiej, czy przygotowania do rewitalizacji kolejnego kwartału Parku Zdrojowego.

Ważnym elementem polityki inwestycyjnej miasta jest inwestowanie w samych mieszkańców. To chociażby rosnące dopłaty do każdego dziecka uczęszczającego do niepublicznej placówki. W 2016 roku dotacja do jednego dziecka uczęszczającego do niepublicznego żłobka wynosiła 260 złotych. Aktualnie jest to 480 złotych, a w projekcie budżetu na przyszły rok zapisano 550 złotych.

Starsi mieszkańcy bardzo dobrze przyjęli wprowadzenie Bonu Seniora, dzięki któremu mogą za darmo skorzystać z ponad 400 usług medycznych i wydarzeń kulturalnych.

Info i fot. BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Rzecznik KEP o limitach w kościołach: trzeba się odwołać do odpowiedzialności proboszczów

Nie ma ustaleń, które pozwalałyby na weryfikowanie paszportów covidowych. Przepis jest przepisem, ale jak zawsze …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.