Strona główna / Lokalne / Sto-dwójką nad morze. Ważna inwestycja drogowa zakończona

Sto-dwójką nad morze. Ważna inwestycja drogowa zakończona

Droga województwa 102 to kluczowa droga w pasie nadmorskim, łącząca wiele kurortów Pomorza Zachodniego, w tym tak duże jak Międzyzdroje i Kołobrzeg. Już teraz bez problemów pojedziemy na odcinku Łukęcin – Lędzin, gdzie zakończyły się prace. W piątek 19 października odbyło się potkanie prasowe w Trzęsaczu poświęcone tej inwestycji. Wzięli w nim udział wicemarszałkowie Jarosław Rzepa i Tomasz Sobieraj.

Wśród gości spotkania byli także także radni województwa Artur ŁąckiZygmunt Dziewguć dyrektor ZZDW Marek Żuber oraz osoby zaangażowane w realizację inwestycji. Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 102 na odcinku Łukęcin – Lędzin zrealizowana została w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Wartość zadania wynosiła ponad 46,2 mln zł, a unijne wsparcie to  38,4 mln zł.

Specyfiką DW 102 jest jej sezonowość. Jej znaczenie rośnie latem, kiedy wzdłuż wybrzeża przemieszczają się tysiące turystów. Przebudowany odcinek ma około 15 km długości. Na trasie znajduje się tak popularne kurorty jak Pobierowo, Pustkowo, Trzęsacz i Rewal. Na wszystkich wjazdach do tych miejscowości zaprojektowano elementy spowalniające ruch.

Początek przebudowy znajduje się w Łukęcinie na skrzyżowaniu z ulicą Morską. Wcześniej na skrzyżowaniu znajdowały się światła tylko w ciągu drogi wojewódzkiej i były to światła powiązane z czujnikiem reagującym na nadmierną prędkość pojazdów. Po przebudowie cały ruch na skrzyżowaniu reguluje pełna sygnalizacją świetlną.

Za Łukęcinem zaczyna się dawny odcinek lotniskowy o długości 2,2 km, który ma dwa duże place manewrowe. Zachowano tu 10-metrową szerokość drogi z dwoma 3,5 metrowymi pasami ruchu i 1,5 metrowymi utwardzonymi poboczami. Dodatkowo  wzdłuż  placów powstały wyspy rozdzielające i porządkujące ruch.

Na pierwszym skrzyżowaniu DW nr 102 z dojazdem do Pobierowa powstało rondo. Od tego miejsca do stacji benzynowej zaprojektowano trwały rozdział pasów z wyniesioną wyspą. Chodziło o zapewnienie bezpieczeństwa pojazdom wjeżdżającym i wyjeżdżającym z Pobierowa. Wcześniej na kilku niebezpiecznych wyjazdach z tej miejscowości dochodzi do wypadków.

Kolejną miejscowością na trasie jest Trzęsacz – droga została tu przesunięta i zwężona z 7 do 6 m, tak by po obu stronach jezdni zmieścił się chodnik. Przed przebudową po stronie, gdzie znajduje się mocno wysunięty budynek obowiązywał zakaz  ruchu pieszych.

Przed  Lędzinem, na Kanale Dreżewo zbierającym wodę z pół uprawnych i odprowadzającym ją do jeziora Liwia Łuża został przebudowany most wraz z dwoma przepustami  Rozebrany most powstał w 1930 r.  jako jednoprzęsłowy ustrój monolityczny  87-letni obiekt i dwa przepusty były w złym stanie technicznym. Koniec przebudowy to rondo w Lędzinie – skrzyżowanie dróg wojewódzkich nr 102 i 110. Roboty budowlane kosztowała blisko 40 mln zł.

Źródło: WZP

Zobacz również

Dbajmy o zieleń! Narzekamy na innych, ale nie jesteśmy wcale lepsi

Mieszkańcy miasta niejednokrotnie skarżą się na samochody należące do turystów, którzy parkują na zieleńcach i …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.