Strona główna / Lokalne / Uważaj – pierwsze początki smogu. Ciężko się oddycha

Uważaj – pierwsze początki smogu. Ciężko się oddycha

Wraz z nadejściem chłodniejszych nocy, mieszkańcy Świnoujścia zaczęli ogrzewać domy jednorodzinne piecami węglowymi. Zapach dymu unosi się od dwóch dni wieczorem nad Świnoujściem.

To efekt wysokiego ciśnienia, bezwietrznej pogody i gazów pochodzących z kominów gospodarstw. Nienaturalne zjawisko utrudnia swobodne oddychanie.

Stacja pomiarowa zanieczyszczeń powietrza zlokalizowana w Świnoujściu, w sobotę o godzinie 19.00 wskazywała przekroczenie dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego.

Pyły PM10 wynosiły 51 µg/m³ (przekroczenie normy o 3 proc.), z kolei pyły PM2.5 – 36 µg/m³ (przekroczenie normy o 44 proc.).

Źródłem smogu są przede wszystkim piece węglowe. Zjawisko nasila się w porze wieczornej, czyli wówczas, gdy najczęściej pali się się w piecach służących do ogrzewania domostw.

Apelujemy do samorządu, aby także w przyszłorocznym budżecie miasta zagwarantowano pieniądze na kontynuowanie programu dofinansowywania wymiany pieców węglowych, które znajdują się na prywatnych posesjach, na ekologiczne źródła ogrzewania.

Zobacz również

Parkrunowe spotkania to okazja do poprawienia sobie humoru

Parkrun Świnoujście stał się stałą pozycją w kalendarzu biegaczy, truchtaczy i kijkarzy na sportowej mapie …

3 komentarze

 1. Miasto Uzdrowisko ?

  Smog i zadymienie w Świnoujściu jest ogromne. W okolicach tej stacji pomiarowej jeszcze nie jest aż tak źle jak w niektórych innych rejonach miasta, ale ogólnie no to masakra.

 2. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

  Sorry, ale to nie jest smog.
  Nie używajcie słów, których nie znacie znaczenia.
  To zwykłe zadymienie, a nie smog.

 3. Ktoś pali tymi zaginionymi egzemplarzami “Kronik Portowych”. W końcu na coś się przydały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.