Strona główna / Lokalne / Uważaj – pierwsze początki smogu. Ciężko się oddycha

Uważaj – pierwsze początki smogu. Ciężko się oddycha

Wraz z nadejściem chłodniejszych nocy, mieszkańcy Świnoujścia zaczęli ogrzewać domy jednorodzinne piecami węglowymi. Zapach dymu unosi się od dwóch dni wieczorem nad Świnoujściem.

To efekt wysokiego ciśnienia, bezwietrznej pogody i gazów pochodzących z kominów gospodarstw. Nienaturalne zjawisko utrudnia swobodne oddychanie.

Stacja pomiarowa zanieczyszczeń powietrza zlokalizowana w Świnoujściu, w sobotę o godzinie 19.00 wskazywała przekroczenie dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego.

Pyły PM10 wynosiły 51 µg/m³ (przekroczenie normy o 3 proc.), z kolei pyły PM2.5 – 36 µg/m³ (przekroczenie normy o 44 proc.).

Źródłem smogu są przede wszystkim piece węglowe. Zjawisko nasila się w porze wieczornej, czyli wówczas, gdy najczęściej pali się się w piecach służących do ogrzewania domostw.

Apelujemy do samorządu, aby także w przyszłorocznym budżecie miasta zagwarantowano pieniądze na kontynuowanie programu dofinansowywania wymiany pieców węglowych, które znajdują się na prywatnych posesjach, na ekologiczne źródła ogrzewania.

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

3 komentarze

 1. Miasto Uzdrowisko ?

  Smog i zadymienie w Świnoujściu jest ogromne. W okolicach tej stacji pomiarowej jeszcze nie jest aż tak źle jak w niektórych innych rejonach miasta, ale ogólnie no to masakra.

 2. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

  Sorry, ale to nie jest smog.
  Nie używajcie słów, których nie znacie znaczenia.
  To zwykłe zadymienie, a nie smog.

 3. Ktoś pali tymi zaginionymi egzemplarzami „Kronik Portowych”. W końcu na coś się przydały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.