Strona główna / Historia / Uważasz, że znasz każdy zakątek Świnoujścia? Możesz być zaskoczony!
Nieistniejące dziś osiedle Osternothafen (pol. Chorzelin)

Uważasz, że znasz każdy zakątek Świnoujścia? Możesz być zaskoczony!

Po II wojnie światowej, polska administracja zastąpiła niemieckie nazwy części Świnoujścia polskimi. Stąd wziął się Śpikorz, Bożyce, Klicz. To nieużywane dziś nazwy części Świnoujścia, chociaż według Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. niektóre wciąż obowiązują. Nazw jest więcej: Chorzelin, Ulno, Dalimierz, Smogorze, Płachcin, czy Osiecze. Nazwy pochodzą od dawnych nazw wsi i osad, które były włączane niegdyś do granic administracyjnych Świnoujścia. Część z nich została zniszczona wraz z rozbudową portu.

Bożyce (do 1945 niem. Kreuzhorst) – część miasta Świnoujścia, w południowej części wyspy Karsibór, nad Kanałem Piastowskim. Nazwę Bożyce wprowadzono urzędowo w 1947 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Kreuzhorst.

Chorzelin – część miasta Świnoujścia, dawna wieś, włączona w granice Świnoujścia w 1939 r. Została zlikwidowana wraz z budową portu morskiego Świnoujście. Do 1945 r. stosowano niemiecką nazwę Osternothafen. W 1947 r. ustalono urzędowo polską nazwę Chorzelin.

Klicz – część miasta, dawna wieś, włączona w granice Świnoujścia w 1939 r. Znajdowała się w miejscu dzisiejszej Morskiej Stoczni Remontowej. Zabudowania wsi zostały zlikwidowane w związku z budową stoczni. Do 1945 r. stosowano niemiecką nazwę Klüss. W 1947 r. ustalono urzędowo polską nazwę Klicz.

Kwarantanna – część miasta Świnoujścia na wyspie Wolin, na północ od Warszowa. Do 1945 r. stosowano niemiecką nazwę Quarantaine. W 1947 r. ustalono urzędowo polską nazwę Kwarantanna.

Osiecze – (potocznie Zacisze) – część miasta Świnoujścia, w południowej części wyspy Karsibór, na wschód od Bożyc. Leży na terenach rozległych, podmokłych łąk, które władze miasta przeznaczyły do adaptacji na cele agroturystyczne i rekreacyjne. Od Osiecza wzięła nazwę Mielizna Osiecka. Do 1945 r. stosowano niemiecką nazwę Woitzig. W 1947 r. wprowadzono urzędowo polską nazwę Osiecze.

Płachcin – część miasta Świnoujścia na wyspie Uznam, na północ od Śpikorza. Na terenie Płachcina znajdują się udokumentowane naturalne złoża borowinowe – złoże „Płachcin”, wykorzystywane jako surowiec leczniczy uzdrowiska Świnoujście. Do 1945 r. stosowano niemiecką nazwę Swinemünde-Westswine. W 1948 r. ustalono urzędowo polską nazwę Płachcin.

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.