Strona główna / Lokalne / Chcą pomóc Robertowi. Rośnie liczba zarejestrowanych w bazie DKMS

Chcą pomóc Robertowi. Rośnie liczba zarejestrowanych w bazie DKMS

W Świnoujściu jest zarejestrowanych blisko 1 tys. osób gotowych oddać swoje komórki macierzyste swoim „bliźniakom genetycznym”. W ciągu tygodnia dołączyło do nich kolejne 70. To jednak wciąż niewiele, bo zaledwie 5 proc. dorosłej populacji Świnoujścia. W najbliższą sobotę na terenie dwóch galerii handlowych będzie można się także zarejestrować.

Organizatorzy wierzą, że dzięki akcji uda się znaleźć bliźniaka genetycznego dla Roberta Pałubickiego ze Świnoujścia. Robert niegdyś sam pomagał innym oddając przez całe swoje życie 30 litrów krwi. Dziś sam potrzebuje pomocy.

Robert Pałubicki jest podoficerem służącym w 12. Dywizjonie Trałowców w Świnoujściu. Obecnie leży w szpitalu i jest poddawany leczeniu farmakologicznemu. Po cyklach chemioterapii najprawdopodobniej będzie wymagał przeszczepu szpiku kostnego.

W weekend, 24 i 25 listopada, w godzinach 10:00 – 18:00, na terenie Galerii Corso i Galerii Uznam będą zorganizowane punkty rejestracji dla wszystkich mieszkańców naszego miasta.

Podczas akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Aby móc być w bazie wystarczy odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań, wypełnić formularz rejestracyjny i pobrać wymaz z wewnętrznej strony błony śluzowej policzka. Te czynności nie wymagają obecności lekarza lub pielęgniarki i można je przeprowadzić w każdych warunkach. Jest to tylko zapisanie się do bazy potencjalnych dawców. Następnie próbki są wysyłane i przebadane w laboratorium, rejestrowane w bazie potencjalnych dawców szpiku, a w przypadku znalezienia tzw. “bliźniaka genetycznego” mogą uratować czyjeś życie.

Zobacz również

Bezpłatna akcja sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących

Trwa bezpłatna akcja sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących dla zarejestrowanych opiekunów kotów wolnożyjących. W …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.