Strona główna / Lokalne / TT Line buduje prom z mniejszą emisją spalin

TT Line buduje prom z mniejszą emisją spalin

„GREEN SHIP” będzie najbardziej przyjaznym dla środowiska promem typu ro-pax, jaki będzie operowany w jego rejonie pływania.

Firmy należące do grupy kapitałowej TT-Line podpisały kontrakt na budowę nowego statku dla TT-Line „GREEN SHIP” z opcją zamówienia drugiej jednostki. Kontrakt został przyznany chińskiej stoczni Jiangsu Jinling. Jednostka ma być zwodowana w 2022 r. Prom będzie obsługiwał połączenia TT-Line na Morzu Bałtyckim.

Statek będzie zoptymalizowany pod kątem wydajności, uniwersalności i będzie miał 230m długości i 31m szerokości. W porównaniu do poprzedniej generacji statków ropax, TT-Line GREEN SHIP będzie miał zredukowaną o ponad 50% emisję spalin, przy jednoczesnym utrzymaniu tych samych parametrów prędkościowych. Ten przyszłościowy prom będzie zasilany dwoma typami paliwa (dual-fuel), w tym LNG (skroplonym gazem ziemnym). LNG, w porównaniu z paliwem Diesel, emituje mniej dwutlenku węgla i spala się bez dymu. Efektem tego jest bardzo niska emisja cząsteczek stałych. Ponadto, spalanie LNG jest prawie całkowicie wolne od siarki i powoduje bardzo niską emisję tlenku azotu.

– Transport morski jest najbardziej ekologicznym rodzajem transportu towarów. TT-Line wybierając LNG, jako paliwo dla swojego innowacyjnego GREEN SHIP ustanowi nowy standard w zakresie redukcji szkodliwych emisji spalin. Ten innowacyjny i przyszłościowy statek TT-Line GREEN SHIP będzie najbardziej przyjaznym dla środowiska statkiem typu ropax w naszym regionie operowania – mówi Bernhard J. Term Uhlen, Dyrektor Zarządzający TT-Line. Nowy statek TT-Line opiera się na udanej koncepcji GREEN SHIP i będzie mógł zabierać na pokład do 800 pasażerów i ponad 200 ciężarówek oraz naczep. Podczas projektowania statku szczególny nacisk położono na nowoczesne rozwiązania, które mają skrócić czas załadunku i wyładunku w portach.

– Przewidujemy dalszy wzrost popytu na usługi żeglugi bliskiego zasięgu w obrębie Morza Bałtyckiego. Dzięki tej inwestycji możemy jeszcze skuteczniej reagować na potrzeby naszych klientów i wspierać ich rozwój. Jednocześnie statek ten będzie oferował naszym pasażerom nowoczesne doświadczenie podróżowania, łącząc komfort z najlepszym, przyjaznym środowisku rozwiązaniem transportu – mówi Hanns H. Conzen, Dyrektor Zarządzający TT-Line.

TT-Line oferuje sieć najkrótszych połączeń promowych do południowej Szwecji; Linie promowe są obsługiwane przez sześć nowoczesnych promów, oferujących do 17 rejsów dziennie, łącząc port w Świnoujściu, porty niemieckie w Trave-mUnde i Rostocku oraz litewskie miasto Kłajpeda z południowym szwedzkim węzłem komunikacyjnym Trelleborg. TT-Line jest liderem na rynku usług promowych pomiędzy Niemcami i Szwecją, łącząc te dwa kraje od 1962r. Od 2014 roku TT-Line operuje z Polski do Szwecji. Od 2015 r. wszystkie statki TT-Line są eksploatowane zgodnie z wymogami IMO (Międzynarodowej Organizacji Morskiej) mającymi na celu ograniczenia emisji spalin pochodzących ze statków. Trzy z sześciu promów są napędzane przyjaznym dla środowiska paliwem o maksymalnej zawartości siarki 0,1%. Na promach Nils Holgersson, Peter Pan i Nils Dacke są zainstalowane urządzenia do odsiarczania spalin (scrubbers). W ten sposób zmniejsza się nie tylko emisja siarki, ale także zmniejsza się zawartość cząstek stałych w spalinach. Dzięki nadaniu bardziej opływowych kształtów kadłubowi i oszczędnemu zużyciu paliwa, “ślady” CO2 będą dalej poprawiane. Technologia i zarządzanie ochroną środowiska wdrożone przez TT-Line otrzymało wiele nagród.

 

Zobacz również

Dziś mija 102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

W sobotę, 28 listopada br., mija 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.