Strona główna / Lokalne / Świnoujście będzie polskim Katarem? [DOKUMENTACJA]

Świnoujście będzie polskim Katarem? [DOKUMENTACJA]

Wracamy do tematu prac poszukiwawczych, jakie na terenie naszych wysp od kilkunastu dni prowadzą geolodzy na zlecenie kanadyjskiej firmy.

Naukowcy przy pomocy nowoczesnego sprzętu elektronicznego badają strukturę geologiczną naszych wysp, by doprecyzować jak zasobne są złoża ropy i gazu, które znajdują się pod nami. Eksploatacją tych złóż jest zainteresowana kanadyjska firma. Jej niemiecki właściciel w 2011 roku prowadził podobne padania na niemieckiej części wyspy Uznam. Mimo wykrycia złóż, w których ma być nawet 10 mln baryłek ropy, do dziś prac przy wydobyciu nie rozpoczęto. Z niepotwierdzonych źródeł  wynika, że prace wstrzymano ze względu na protesty lokalne biznesu turystycznego.

Niemiec zainteresował się za to złożami pod polskimi wyspami (i morzem terytorialnym) – w 2017 roku otrzymał koncesję, w 2018 decyzję środowiskową i obecnie jego podwykonawcy rozpoczęli prace poszukiwacze.  Warto przypomnieć, że o prowadzonych poszukiwaniach od początku wie samorząd i Uzdrowisko Świnoujście – do wiadomości tych instytucji kierowano pisma w czasie czynności administracyjnych.

Dziś, na prośbę radnych i Czytelników publikujemy dwa najważniejsze dokumenty – pełną treść decyzji o przyznaniu koncesji i decyzję środowiskową na podstawie której firma prowadzi swoje prace.  W szczegółowym opisie i uzasadnieniu można w załączonych dokumentach zapoznać się z technologią prac i z warunkami umowy.

Komentarz:

Dziś jest wiele niewiadomych i wątpliwości. Nie wiemy jaką technologią miałoby być prowadzone prac wydobywcze i jaki potencjalny wpływ miałby dla środowiska naturalnego i źródeł wody – badania prowadzone są w strefie, w której zlokalizowane są studnie z których zaopatrywane jest prawobrzeże. Nie wiemy jakie potencjalne korzyści taka inwestycja może przynieść samorządowi – np. w podatkach.

Dla części  terenu, na którym mają znajdować się złoża przygotowywany jest plan zagospodarowania przestrzennego. Czy uwzględni pomysły inwestora?

Prace poszukiwawcze, które jak na razie mają charakter nieinwazyjny, wciąż trwają. Dopiero w drugim etapie zostaną wykonane odwierty, które dadzą ostatecznie odpowiedź, czy wydobycie ropy i gazy z pod wysp jest opłacalne.

Wolin_website official 50k_esri topo

Wolin_Environmental_Decision_July_31_2018

Wolin licence decision 1-12-2017(26146810_1)

Zobacz również

Program Czyste Powietrze. Świnoujście na ostatnim miejscu

Tak źle nie jest w żadnej polskiej gminie. Spośród 2477 gmin w kraju, Świnoujście w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.