Strona główna / Lokalne / Rok 2018 w świnoujskich inwestycjach. Mniejsze, większe i ogromne

Rok 2018 w świnoujskich inwestycjach. Mniejsze, większe i ogromne

W rok 2018 weszliśmy z rekordowym, jak dotąd, budżetem inwestycyjnym. Na realizację zaplanowanych zadań zostało zapisane prawie 200 mln zł.

Oczywiście w kolejnym roku ten rekord zostanie pokonany, ale będzie to pierwszy rok, gdy będziemy finansowali budowę tunelu pod Świną.

Rok stał pod znakiem zwieńczenia batalii o rozpoczęcie inwestycji tunelowej. Wiosną żyliśmy w niepewności, gdy oferenci przerzucali się odwołaniami od decyzji o wyborze wykonawców i inżynierów kontraktu. Sprawę rozstrzygał sąd i Krajowa Komisja Odwoławcza, a czas uciekał. Były i dobre wieści w sprawie tunelu wiosenną porą. Najpierw w marcu unijni eksperci wydali pozytywną opinię naszej inwestycji, a trzy miesiące później nastąpiła tzw. „milcząca zgoda” Komisji Europejskiej, co oznaczało zapewnienie dofinansowania ze środków wspólnotowych.

Ostatecznie, po przejściu całego procesu wyboru wykonawcy zapadła decyzja, że nasz tunel zbuduje konsorcjum firm PORR – Gülermak – Energopol. Aktualnie trwają prace projektowe. Działania na placu budowy tunelu będziemy obserwowali od 2020 r.

W minionym roku wiele się zmieniło w mieście, co poprawiło zarówno wizerunek jak i podniosło komfort życia mieszkańców. Modernizację przeszły szkoły (np. SP 4 czy SP 6), powstała kolejna grupa żłobkowa w pomieszczeniach Liceum Katolickiego. Mamy nowe place zabaw – m.in. ogólnodostępny Świat Zabaw i Rekreacji przy ul. Grunwaldzkiej. Zakończyły się modernizacje świnoujskich ulic: Markiewicza, Kościuszki czy Gdańska, ale także Łęgowa czy Zalewowa. Po miejskich ulicach zaczęły jeździć kolejne, nowe, ekologiczne autobusy miejskie. Zakończyła się budowa kompleksu sportowego na Warszowie.

Rozpoczęliśmy też kolejne, bardzo duże i mniejsze inwestycje. Nie było to łatwe zadanie, bowiem inwestorzy w całym kraju borykają się z problemami nierozstrzyganych przetargów i rezygnacji z przystąpienia do prac przez firmy budowlane. Przypadek Astaldi na naszym tunelu, wcale nie był odosobniony. Plagą stały się oferty znacznie przewyższające koszty zaplanowane na realizację zadań, a także przetargi, w których nie wpłynęła żadna oferta. Powodów było kilka. Przede wszystkim brak rąk do pracy, brak materiałów budowlanych oraz gwałtownie rosnące ceny tychże.

Te najbardziej zauważalne inwestycje, które są w trakcie realizacji to: modernizacja ul. Wojska Polskiego, budowa trzech promenad (Zdrowia, Historycznej i wydłużenie pomiędzy ul. Chrobrego i Interferie), budowa dużego przedszkola przy ul. Bydgoskiej i Zakładu Opieki Długoterminowej czy rozbudowa CEZiT o część sportową. Te inwestycje w znakomity sposób zmienią wizerunek miasta już niebawem.

A teraz zapraszamy na spacer po inwestycyjnym roku 2018 miesiąc po miesiącu…

Styczeń

 • Opublikowany został ranking największych beneficjentów środków unijnych. Świnoujście znalazło się na siódmym miejscu w kraju wśród wszystkich miast i jednocześnie najwyższym w Zachodniopomorskiem. Wyprzedziły nas jedynie duże aglomeracje wojewódzkie, tj. Warszawa, Łódź, Kraków, Białystok, Gdańsk i Lublin. Za nami choćby Wrocław i Poznań, a także Szczecin i Koszalin.
 • Do końca 2017 r. Miasto podpisało umowy na 963 mln zł, z dofinansowaniem unijnym w wysokości 801 mln zł.
 • Kilkanaście dni później Prezydent Janusz Żmurkiewicz podpisał umowę na unijne dofinansowanie kolejnej inwestycji – przebudowy ul. Wojska Polskiego. Miastu przyznano na ten cel 2 mln 709 tys. euro z funduszu Interreg V. Zrobiliśmy kolejny krok w zbliżeniu się do kwoty miliarda złotych wartości inwestycji wpieranych eurofunduszami.
 • Ruszyła budowa domu komunalnego przy ul. Steyera. Powstaną tu 52 mieszkania. Nowi lokatorzy mają się tu wprowadzić w połowie 2019 r. Koszt prawie 11,5 mln zł.
 • Rozpoczęła się też budowa nowego placu zabaw przy przedszkolu nr 3 przy ul. Batalionów Chłopskich.

Luty

 • Zapadła decyzja o budowie nowego przedszkola w Przytorze-Łunowie. Ma się w nim znaleźć 80 miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym i dodatkowo 25-30 w grupach żłobkowych.
 • Agencja INC Rating z Poznania wystawiła Świnoujściu wysoką notę ratingową – pomiędzy AAA a BBB+. To świetna ocena dotychczasowej polityki finansowej władz miasta i dobra perspektywa dla planowania i finansowania przyszłych inwestycji.

Marzec

 • Ruszył nabór wniosków o wynajem mieszkań w nowym budynku czynszowym przy ul. Steyera. To pierwszy taki budynek w Świnoujściu. Znajdzie się w nim 48 mieszkań.
 • Świnoujska Komunikacja Autobusowa odebrała trzy nowe autobusy Solaris Urbino z napędem diesla spełniającym normę emisji spalin Euro6.
 • Unijni eksperci wydali pozytywną rekomendację dla budowy stałego połączenia wysp Wolin i Uznam, czyli tunelu pod Świną. To kolejny, bardzo ważny krok do realizacji najważniejszej inwestycji w historii miasta.
 • Wiceprezydent Barbara Michalska podpisała umowę z konsorcjum firm MCC – Molewski na budowę Promenady Zdrowia – turyści, którzy odwiedzą nas w kolejne wakacje nie poznają tego miejsca.

Kwiecień

 • Konsorcjum MCC – Molewski przejęło plac budowy modernizacji Promenady Historycznej. Też ma być gotowa na kolejne wakacje.
 • Komisja przetargowa wybrała konsorcjum z włoską firmą Astaldi na czele, jako wykonawcę budowy tunelu pod Świną. Wówczas jeszcze nie podejrzewaliśmy, że to nie ono zbuduje nam tunel.
 • Firma Mirbud wygrała przetarg na wybudowanie Zakładu Opieki Długoterminowej. Ta sama firma w sąsiedztwie buduje nowe Przedszkole Miejskie i nową ulicę Bydgoską.

Maj

 • Rozpoczęła się przebudowa ul. Gdańskiej na odcinku od Śląskiej do Rycerskiej/Warszawskiej. Wykonawcą została firma Eurovia. Modernizacja kosztowała 1,5 mln zł, a pełnię efektów mamy od grudnia.
 • Oddano do użytku plac zabaw przy przedszkolu „Pod żaglami” przy ul. Batalionów Chłopskich. Jest bezpiecznie, radośnie i kolorowo.
 • Zakończył się kilkumiesięczny remont promu Karsibór III. W jednostce wymieniono m.in. napęd na nowoczesny i bardziej ekologiczny.
 • Konsorcjum firm MCC – Molewski przejęło plac budowy ul. Wojska Polskiego. Ulica będzie przebudowana na odcinku 1,6 km od granicy do skrzyżowania z ul. Leśmiana.

Czerwiec

 • Zapadła „milcząca zgoda na budowę tunelu”. Inaczej – minął termin, w którym Komisja Europejska mogła wnosić zastrzeżenia do zasadności unijnego dofinansowania inwestycji stałego połączenia wysp Wolin i Uznam. Oznacza to, że mamy pewne dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 776 mln zł.
 • Komunikacja Autobusowa odebrała kolejne trzy nowe autobusy. Tym razem z napędem hybrydowym. Wraz z tymi, które przybyły do Świnoujścia w marcu nowy tabor kosztował 8,9 mln zł, przy czym 3,5 mln zł to dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Oś Priorytetowa IV Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach.

Lipiec

 • Odbyło się seminarium pt. „Dlaczego tunel, a nie most”, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się o głównych aspektach związanych z budową tunelu i wyboru technologii, w jakiej on powstanie.
 • Przywrócono ruch na całej długości, przebudowanej ul. Kościuszki.

Sierpień

 • Konsorcjum z firmą Astaldi na czele wycofało się z podpisania umowy na budowę tunelu. W związku z tą decyzją miastu należy się 10 mln zł wadium wpłaconego wcześniej przez konsorcjantów. Pieniądze zostały wpłacone.
 • Nowym konsorcjum, które ma wybudować tunel zostały firmy PORR S.A.(lider konsorcjum), PORR Bau GmbH, Gülermak Agir Sanayi Inşaat ve Taahhüt A.S oraz  Energopol – Szczecin S.A.
 • Zakończyła się budowa kompleksu sportowego przy ul. Białoruskiej na Warszowie. Oprócz głównego boiska (wcześniej użytkowanego) powstało poliuretanowe boisko wielofunkcyjne, bieżnia, siłownia zewnętrzna, skocznia w dal, budynek administracyjno-socjalny z szatniami dla sportowców i trybuny.

Wrzesień

 • Kolejne 2,5 mln zł z funduszy europejskich miasto otrzymało na dofinansowanie termomodernizacji budynków oświatowych. Chodzi o dwa przedszkola PM1 i PM 10 oraz Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.
 • 17 września 2018 – jeden z najważniejszych dni w historii Świnoujścia. Prezydent Janusz Żmurkiewicz podpisał umowę na budowę tunelu pod Świną. Inwestycja ma powstać w ciągu czterech lat. Wykonawcą zostało konsorcjum z firmą PORR na czele. Inżynierem kontraktu konsorcjum z liderem Sweco Consulting. W uroczystości uczestniczył premier rządu Mateusz Morawiecki, ministrowie, posłowie, przedstawiciele władz wojewódzkich i goście z zagranicy.
 • Po podpisaniu umowy odbył się festyn dla mieszkańców i gości. Ukazała się także specjalna Gazeta Tunelowa, przybliżająca mieszkańcom całą inwestycję.
 • Tydzień później w ramach tygodnia zrównoważonego transportu odbyło się seminarium nt. koncepcji organizacji ruchu w mieście po wybudowaniu stałej przeprawy.
 • Rusza przebudowa 11 ulic na Karsiborzu (9), Warszowie, Przytorze i Łunowie.

Październik

 • Rozpoczęła się przebudowa ul. Wojska Polskiego. Wykonawca zaczął roboty od odcinka najbliższego granicy do skrzyżowania z ul. Bałtycką.
 • Miasto podpisało umowę z firmą Mirbud na wybudowanie obiektów sportowych z pływalnią miejską oraz rozbudowę szkoły w Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki.
 • W ramach realizacji Budżetu Obywatelskiego otwarto wybudowany „Świat zabaw, sportu i rekreacji”. Z miejsca stał się jednym z najchętniej odwiedzanych zakątków przez mieszkańców.
 • Do użytku zostały oddane ulice Łęgowa na Karsiborzu i Zalewowa w Przytorze-Łunowie.
 • W rankingu inwestycyjnym pisma „Wspólnota” Świnoujście zajmuje piąte miejsce wśród miast na prawach powiatu. To efekt wydania na inwestycje w 2017 r. kwoty 1813 zł w przeliczeniu na każdego mieszkańca miasta.
 • Zakończyła się przebudowa ul. Markiewicza. To całkiem inne miejsce niż przed rozpoczęciem inwestycji. Nowa jezdnie, wytyczone i uporządkowane parkingi, oświetlenie, droga rowerowa, zatoki autobusowe i dodatkowo – wnioskowane przez mieszkańców elementy uspokojenia ruchu. Teraz to prawdziwa miejska ulica.
 • Kolejne 30 dzieci ma miejsce w świnoujskim żłobku „Kubuś Puchatek”. Przy ul. Wyspiańskiego, w pomieszczeniach Liceum Katolickiego powstała nowa filia dla maluchów.

Listopad

 • Rozpoczęła się przebudowa placu zabaw przy przedszkolu „Bajka”. Zimą dzieci z niego nie korzystają, a gdy wyjdą wiosną, będą bawiły się na nowym.
 • Ogłosiliśmy przetarg na zagospodarowanie terenu pod przyszłe Centrum Usług „Mulnik”. Za kilka lat będzie tu działała świnoujska strefa przemysłowa.
 • Na brukowej do tej pory ul. Wojska Polskiego pojawił się pierwszy odcinek asfaltowy. Cała droga będzie modernizowana do połowy 2019 r.
 • Wykonawca rozpoczął budowę obiektów sportowych (w tym m.in. pływalni) i edukacyjnych w ramach CEZiT.

Grudzień

 • Zakończyła się budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Rozpocznie on działalność od stycznia 2019.
 • Zakończyła się modernizacja ul. Gdańskiej. Trwają prace na ul. Toruńskiej i Bydgoskiej.
 • Rozpoczęła się inwestycja mająca na celu wydłużenie promenady o kolejne 300 m – od ul. Bolesława Chrobrego do Interferie. Gotowa będzie już wczesną wiosną.
 • 400 metrów ul. Wojska Polskiego pokryte asfaltem. Przed świętami wykonawca usunął uciążliwe „wahadło” na odcinku od ul. Bałtyckiej do granicy.

Źródło: UM Świnoujście

 

Zobacz również

Kolumbijska kokaina w workach z cukrem w Świnoujściu

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.