Strona główna / Lokalne / Krewkarta coraz bardziej popularna. Może uratować życie

Krewkarta coraz bardziej popularna. Może uratować życie

Laboratorium szpitala miejskiego w Świnoujściu wystawia „krewkarty”. Plastikowy dokument zawiera wszelkie informacje o pacjencie, lecz przede wszystkim jego grupę krwi. To ważne zwłaszcza w nagłych wypadkach, kiedy lekarz decyduje o transfuzji – informuje Twoje Radio 99,5FM.

– Jest dokument, który powinien mieć każdy pacjent, obywatel. Znacznie przyspiesza procedury zamawiania krwi i jej składników, a tym samym przetoczenia krwi w przypadkach pilnych, na przykład wypadku samochodowego, czy jakieś katastrofy – mówi Agnieszka Trębicka z przyszpitalnego laboratorium.

Aby mieć „krewkartę „należy zgłosić się do laboratorium szpitala w Świnoujściu. Za wydanie karty krwi trzeba zapłacić. Zanim to się stanie, trzeba dopełnić formalności.

– Żeby w ogóle wydać „krewkartę” trzeba mieć dwa wyniki oznaczenia grupy krwi. Czyli pacjent stawia się ze swoimi wynikiem wykonanym w innej jednostce, w innym laboratorium i wtedy my robimy jeszcze jeden wynik grupy krwi. Należy pamiętać, żeby to były dwa niezależne oznaczenia grup krwi wykonane w różnym czasie – tłumaczy Agnieszka Trębicka.

Krewkarta przydatna jest przy zabiegach planowanych. Nie trzeba w takiej sytuacji oznaczać grupy krwi.

Zobacz również

Kabiny dekontaminacyjne są już w naszym szpitalu. To niezbędny zakup

Sprzęt kosztował 50 tys. złotych. Jak mówi Dorota Konkolewska, prezes Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły …

4 komentarze

  1. koszt oznaczenia jednej grupy krwi plus wyrobienie krew karty wynosi od stycznia 2018 r. – 48 złotych. Natomiast cena dwóch oznaczeń grup krwi plus krew karta to 65 złotych od stycznia 2018 r.

  2. Około 12 lat temu płaciłam za tą kartę 30 zł.

  3. Ja jestem chętny, żeby taką kartę sobie wyrobić, ale nie napisaliście ceny. Jaki to koszt?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.