Strona główna / Lokalne / Wykłady i wybory do Rady UTW

Wykłady i wybory do Rady UTW

Miejski Dom Kultury, Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na wykłady i wybory do nowej Rady UTW w dniu 23 lutego 2019 godz. 12.00, sala teatralna MDK ul. Matejki 11. W programie : wykład Andrzej Pawełczyk – Piękno czasu – o portretach Zofii Rydet , artystyczne spotkanie z Dyrektorem Miejskiego Domu Kultury, wybory do nowej Rady UTW-  głosowanie Słuchaczy UTW, spotkanie autorskie z dr Józefem Plucińskim – wodowanie książki ” Kurort nad Świną- 1824-1945 „. Serdecznie zapraszamy.

Andrzej Pawełczyk 

Urodzony w 1964 r. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom w 1992 r. Twórczość w obszarze performance, architektury i sztuk wizualnych. W Sztuce porusza zagadnienia związane z tożsamością i społecznymi funkcjami sztuki na pograniczu kulturowym.

Jako performer, zrealizował ponad sto performance, uczestnicząc w festiwalach i przeglądach sztuki na terenie Polski i krajów europejskich. Zrealizował wiele projektów z zakresu sztuki użytkowej: plakatów, książek unikatowych i typografii.

Przez dwadzieścia lat współprowadził Pracownię Projektowania Architektonicznego i ma jako projektant, w dorobku, liczne realizacje architektoniczne obiektów mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej i małej architektury.

Twórca i kurator Galerii Sztuki Współczesnej-ms44 w Świnoujściu w której zrealizował kilkadziesiąt projektów kuratorskich dotyczących szeroko pojętej sztuki współczesnej. Od roku 2013 prezentuje w niej najciekawsze wydarzenia w sztuce i realizuje projekty dotyczące kultury w kontekście społecznym. Współpracuje z partnerami niemieckimi, realizując interdyscyplinarne projekty polsko-niemieckie. .

Zofia Rydet
Jedna z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej. Urodziła się 5 maja 1911 roku w Stanisławowie, zmarła 24 sierpnia 1997 roku w Gliwicach. Od lat 60. czynnie uczestniczyła w życiu artystycznym, tworząc cykle “Mały człowiek” i “Czas przemijania”. Również w latach 60. rozpoczęła pracę nad cyklem fotomontaży “Świat uczuć i wyobraźni”, który został wydany w 1979 roku jako album ze wstępem Urszuli Czartoryskiej. Składał się z 70 fotografii tworzących 15 serii poetyckich fotomontaży o dużej sile oddziaływania emocjonalnego. “Mój “Świat uczuć i wyobraźni” – pisała Rydet – mówi o człowieku zagrożonym już od chwili narodzin, o jego obsesjach, o jego uczuciach, osamotnieniu, pragnieniach, o lęku, przed którym ratuje go tylko miłość, o tragedii przemijania, o strachu przed zagładą i zniszczeniem”. Od 1978 roku praktycznie do końca swej twórczości realizowała najważniejsze dokonanie artystyczne – “Zapis socjologiczny” – wykonana w kilkudziesięciu tysiącach negatywów monumentalna dokumentacja człowieka i społeczeństwa, realizowana samodzielnie w kilkunastu województwach w całej Polsce i innych miejscach, takich jak Douchy we Francji i w Nowym Jorku. W 1980 zaprezentowała konceptualny cykl “Nieskończoność dalekich dróg”. Ostatnią ważną serią stała się realizowana na przełomie lat 80. i 90. “Suita śląska”, na którą składają się kolaże i fotomontaże, zawierające autocytaty z wcześniejszych fotografii, głównie z “Zapisu socjologicznego”, które artystka skomponowała na kształt ludowych przedstawień sakralnych, z kwiatami polnymi, materiałami, wycinkami z gazet. Jej prace znajdują się w najważniejszych zbiorach polskich, w tym: w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Fotografii w Krakowie, a także w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Kioto i w National Museum of Photography, Film and Television w Bradford.

Główna część dorobku artystycznego Zofii Rydet aktualnie znajduje się w depozycie Fundacji im. Zofii Rydet, której celem jest promocja i odczytywanie na nowo jej twórczości. Od 2011 roku fundacja współrealizuje wystawy fotograficzne Zofii Rydet w Polsce i w Europie, a także prowadzi działalność wydawniczą.

Barbara Okoń
Koordynator UTW w Świnoujściu

Zobacz również

Udało się. Do Świnoujścia wraca stacja dializ

W piątek, 27 stycznia ruszy ponownie stacja dializ w Świnoujściu. Będzie funkcjonowała przy ul. Powstańców …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.