Strona główna / Lokalne / Ścieżką rowerową wzdłuż alei bukowej, drogą z Jachtowej do Uzdrowiskowej

Ścieżką rowerową wzdłuż alei bukowej, drogą z Jachtowej do Uzdrowiskowej

Nowojachtowa – taką roboczą nazwę nosi projekt nowej ulicy, która będzie łączyć istniejące już ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Dodatkowo powstanie ścieżka rowerowa i chodnik. Zarówno one, jak i nowa droga będą biegły poza granicami Parku Zdrojowego, ale przez tereny zadrzewione. Dlatego zostały zaprojektowane tak, aby chronić cenne drzewa, te tworzące tzw. aleję bukową, ale nie tylko.

Nowojachtowa ma odciążyć istniejącą ulicę Chrobrego, aktualnie główną drogę dojazdową do wschodniej części dzielnicy nadmorskiej, czyli tzw. nowej promenady i ulicy Uzdrowiskowej.

Znaczna część ulicy Chrobrego biegnie przez Park Zdrojowy – mówi zastępca prezydenta miasta Barbara Michalska. – Droga jest wąska. Jej poszerzenie oznaczałoby ingerencję w Park Zdrojowy i zwiększenie ruchu samochodowego w tym rejonie. Nie chcemy ani jednego, ani drugiego. Wybudowanie ulicy Nowojachtowej ochroni Park Zdrojowy.

Inwestycja zacznie się od skrzyżowania ulic Rogozińskiego, Mieszka I i Jachtowej. Zamiast skrzyżowania powstanie tam rondo. Dalej przebudowana będzie już istniejąca ulica Jachtowa (do Fortu Anioła). Po jednej stronie drogi powstanie ciąg pieszo – rowerowy (ten zakres pierwotnie planowany był do wykonania w tym roku, niestety na ogłoszony na początku roku przetarg nie wpłynęła żadna oferta), a po drugiej (wzdłuż portu jachtowego) sam chodnik. Sama Nowojachtowa (o długości 538 metrów i szerokości 6,5 metra) będzie odchodziła w lewo od ulicy Jachtowej w pobliżu Fortu Anioła. Wraz z nią ścieżka dla rowerów i chodnik. Na dalszym odcinku ścieżka i chodnik będą odchodziły w prawo i prowadziła wzdłuż tzw. alei bukowej (równolegle do ulicy Uzdrowiskowej. Natomiast sama ulica Nowojachtowa (także z chodnikiem) będzie biegła prostopadle do ulicy Uzdrowiskowej.

Teren przez który będzie biegła jest poza granicami Parku Zdrojowego. W tej chwili, trzeba przyznać, trochę zapuszczony – mówi Barbara Michalska. – Ale to nie oznacza, że będziemy tam usuwać drzewa „jak leci”. Absolutnie nie. Długo pracowaliśmy nad takim przebiegiem drogi, chodnika i ścieżki, które pozwolą zachować najcenniejszy drzewostan.

W tym celu zinwentaryzowano prawie 2000 sztuk drzew, które rosną na tym terenie. Wszystkie zostały ponumerowane. Niektórzy pojawienie się numerów na pniach odebrali, jako znak  że wszystkie one zostaną usunięte. Niektóre lokalne media, bez zasięgnięcia informacji u źródła, już zaczęły straszyć mieszkańców masową wycinką wszystkich drzew w tym rejonie.

Kategorycznie zaprzeczam takim nieprawdziwym informacjom – zaznacza zastępca prezydenta Barbara Michalska. – Szeroka, dokładna inwentaryzacja dała nam pełną wiedzę, jakie konkretnie drzewa tam rosną i jak poprowadzić przebieg drogi, ścieżki, chodnika, aby jak najmniej w ten drzewostan ingerować.

Ścieżka rowerowa i chodnik zostaną poprowadzone obok tzw. alei bukowej, co pozwoli na zachowanie tych pięknych drzew. Również samą ulicę Nowojachtową wytyczono tak, aby nie usuwać cennych drzew. W części biegnie ona po „śladach” drogi, która kiedyś tam istniała (od zabytkowej bramy przy ulicy Jachtowej do ulicy Uzdrowiskowej).

Przebieg nowych dróg został poprowadzony w pasach, gdzie cennych drzew jest najmniej albo wycinki będę w ogóle zbędne. Tam, gdzie drzewa nie kolidują z drogą zostaną pozostawione, na przykład w chodnikach – dodaje Barbara Michalska.

Przebieg nowej ulicy, ścieżki oraz chodnika zaakceptowali radni. Część z nich wzięła udział w wizji lokalnej. Przechodząc całą trasę razem z projektantami i inżynierami z urzędu miasta mogli na miejscu zobaczyć, którędy będą przebiegać nowe drogi i jakie drzewa tam rosną. Trwają jeszcze prace nad szczegółami przedstawionej koncepcji, m.in dotyczących rodzaju nawierzchni na ciągach pieszych i ścieżkach rowerowych, czy konkretnego miejsca na parking przy zjeździe z ulicy Jachtowej w Nowojachtową.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Piłka koszykowa dziewcząt w ramach liceliady 2022/2023

W środę 1 lutego, w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się …

3 komentarze

  1. Nowojachtowa będzie biegła przez Park Zdrojowy i właściwie przez najstarszą część parku. Tam gdzie teraz przechadzają się sarny, biegają wiewiórki. Czasami nawet można spotkać dzika. Teraz wytną tam drzewa, wyleją asfalt. Eksmisja na bruk. Piękny zakątek zieleni okryje się spalinami.

  2. Jestem przeciw! Coraz mniej jest w naszym mieście miejsc cichych, gdzie można spacerować i podziwiać naturę, a coraz więcej hałasu. A hałas jest zanieczyszczeniem! Nie można wszystkiego w mieście podporządkować turystom i deweloperom. TO oznacza powolną śmierć miasta. Już teraz coraz gorzej się tu mieszka, a mieszkam to od urodzenia. Jak ktoś chce metropolii to niech tam się wyprowadzi.

  3. deweloperka rządzi

    ścieżka rowerowa po co? w tym lesie można jeździć rowerem fajnie bez ścieżki. A droga – o NIE !! szkoda natury!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.