Strona główna / Lokalne / Turystyka zbadana! Zebrano ponad 2 tys. wywiadów
Fort Gerharda, obok Podziemnego Miasta jest największą atrakcją naszego miasta.

Turystyka zbadana! Zebrano ponad 2 tys. wywiadów

Najpopularniejszym kurortem w naszym województwie jest… powiat kołobrzeski*.  Od kilku lat Świnoujście goni lidera, a wyznacznikiem w tym wyścigu jest ilość turystów nocujących w ciągu roku na danym terenie. 

Najważniejszymi czynnikami wyróżniającymi nasze miasto jest jego atmosfera przyroda i zabytki. Brakuje nam basenu krytego, największą bolączką turystów jest dojazd i… mała liczba śmietników!  Świnoujski samorząd opublikował wyniki badań ruchu turystycznego w 2018 roku, które na zalecenie miasta wykonała firma Grupa BST z Katowic.

 

Opracowanie jest prawdziwą skarbnicą wiedzy dla każdego, kto interesuje się gospodarką naszego miasta. W raporcie końcowym, który powstał w wyniku kilkumiesięcznych badań, dokonano analizy wielu aspektów związanych z gospodarką turystyczną. Ilości miejsc noclegowych, poziomu lokalnych atrakcji, charakterystyki gości krajowych i zagranicznych. Dokonano nawet próby oceny jakości turystycznej Świnoujścia.

Firma wykonująca zlecenia dokonała także analizy SWOT – dzięki której zebrano dane z raportu w zwięzłym, tabelarycznym podsumowaniu.

Zmotoryzowanych turystów  coraz więcej

Wykonawcy zlecenia, w oparciu o  między innymi  dane z GUS przenalizowali dynamikę wzrostu liczby turystów odwiedzających Świnoujście od 2010 do 2017 roku.  Okazuje się, że tylko w 2017 roku – w stosunku do poprzedniego – ich liczba wzrosła o blisko 32 proc. Liczba ścieżek rowerowych – z 31600 m (w 2016) do 32600 m w roku 2017  co ciekawe w 2010 roku miasto posiadało tych ścieżek 21300 m). Według opracowania w 2018 roku Świnoujście odwiedziło ponad 500 000 gości. Prawie połowa z nich to obcokrajowcy.  Aż 80 proc. ankietowanych odwiedziło nasze miasto po raz pierwszy. Tylko 2 proc.  wskazywało, że było tutaj kilka razy.

Aż 95 proc. ankietowanych wskazało, że po mieście poruszają się pieszo lub samochodem. Tylko 1,1 proc. – że korzystało z komunikacji miejskiej.

Największe atrakcje… na prawobrzeżu!

„Z deklaracji przedstawicieli podmiotów gospodarczych wynika, że najpopularniejszą atrakcją wśród gości jest Fort Gerharda wraz z Podziemnym Miastem/Baterią Vineta (59,5%). Ich zdaniem dużą popularnością cieszą się także następujące atrakcje: Latarnia Morska (41,0%), Falochrony (37,0%) oraz Fort Anioła (33,5%).”

Słabe strony

„Rekomenduje się, aby dbać o aktualność oraz utrzymanie poziomu jakości informacji zamieszczanych na oficjalnej stronie Miasta Świnoujście (także w różnych wersjach językowych). Oficjalny portal miasta cieszy się dużym zainteresowaniem wśród gości, służąc im niejednokrotnie jako główne źródło informacji o jego ofercie turystycznej i kulturalnej.

Należy dążyć do systematycznej poprawy stanu istniejącej infrastruktury komunikacyjnej oraz dojazdu do miasta, gdyż ta obecnie jest postrzegana – w szczególności przez turystów i odwiedzających – jako jeden z jego największych mankamentów.

Zaleca się także, aby podjąć działania na rzecz promowania oferty turystyki biznesowej i szkoleniowo-konferencyjnej poza głównym sezonem. Podjęcie takich działań może pozwolić na zmniejszenie sezonowości turystyki w Świnoujściu.

Biorąc pod uwagę proces starzenia się społeczeństwa, warto rozważyć poszerzenie oferty turystycznej skierowanej do grupy osób w wieku emerytalnym, skupiając się na rozwoju turystyki uzdrowiskowej oraz zdrowotnej.”

 

Podczas badania prowadzonego w 2018 roku zrealizowano łącznie 2213 wywiadów kwestionariuszowych z osobami odwiedzającymi  Świnoujście.

 

* O ile 2010 roku w Kołobrzegu nocowało aż 23,5 procent z gości odwiedzających nasze województwo, a Świnoujście tylko 6,6 proc. , to w roku 2017, nasze miasto zyskało niemal dwukrotnie na popularności, bo odwiedziło je blisko 14,6 proc. z wszystkich turystów, którzy odwiedzili Pomorze Zachodnie (w tym samym czasie powiat kołobrzeski 24,5 proc.)

Zobacz również

Poznaj Ranking TOP 10 miejsc na ferie nad Bałtykiem. Świnoujście wysoko w rankingu!

Choć zima kojarzy się z górami i szaleństwem na stokach narciarskich, to coraz więcej osób …

3 komentarze

  1. w Świnoujściu turyści to tylko i wyłącznie (ponad 90%) stare mohery (przeważnie niemieckie), nie powinno się nazywać ich turystami tylko kuracjuszami.

  2. Jedyne co ratuje turystykę w Świnoujściu to plaża, niestety i na nią dostać się to koszmar. Czynne tylko 3 wejścia to za mało. Rozumiem że nowa promenada i
    kiedyś będzie pięknie i cudnie ale kuracjusze teraz mają problem. Dzielnica uzdrowiskowa? Gdzie? Jedyne co słychać dookoła to budowa. Nie rozumiem dlaczego miasto pobiera teraz opłatę uzdrowiskową. Raz na rok ,na dwa tu przyjeżdżam ale chyba sobie na jakieś 5 lat odpuszczę,. Szkoda zdrowia na to uzdrowisko.

    • A odpuść, odpuść człowieku. Turystów to mamy aż za dużo, żyć tu coraz trudniej mieszkańcom, bo wszystko robione jest dla turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.