Strona główna / Lokalne / Ministerstwo nie czeka na referendum? Terminal kontenerowy do 2023 roku

Ministerstwo nie czeka na referendum? Terminal kontenerowy do 2023 roku

W ciągu najbliższych kilku lat na rozbudowę infrastruktury portowej i oraz inwestycje w gospodarce morskiej zostanie przeznaczone ok. 25 miliardów złotych. Terminal Kontenerowy w Świnoujściu ma kosztować około 2 mld złotych.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że terminal kontenerowy w Świnoujściu ma zostać wybudowany do 2023 roku. Tymczasem inwestycja w Świnoujściu budzi wiele kontrowersji. Nie odbyły się konsultacje z mieszkańcami, radnymi, ani zapowiadane przez prezydenta miasta referendum. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście nie przekazał żadnych konkretów.

Wśród portowych inwestycji są: budowa Portu Centralnego w Gdańsku, budowa portu zewnętrznego oraz publicznego terminala promowego w Gdyni, budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 metra, budowa nowego terminala kontenerowego w Świnoujściu oraz m.in. przebudowa wejścia do portu w Ustce.

– Mamy nadzieję, że te inwestycje, które realizujemy podniosą dwukrotnie przeładunki w naszych portach, czyli mówmy już o kolejnych latach w kontekście 200 mln ton przeładunków – ocenił minister Gróbarczyk. Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej ocenił ponadto, że rozwój polskiej gospodarki morskiej jest niezwykle ważny, ponieważ generuje ogromne wpływy do budżetu państwa.

Zobacz również

Grupa Morska: Składamy interpelacje w sprawie pilnych działań na Warszowie

„Na wniosek naszej koleżanki i mieszkanki Warszowa, Pani Doroty Turlejskiej zwróciliśmy się do Prezydenta o …

23 komentarze

 1. Budować. Zbugowce z powrotem za Bug.

 2. referendum !! nie dla rozbudowy gazoportu i budowy portu kontenerowego. nie!!!!!

 3. NIE ! statki z dużymi ładunkami niech płyna do Gdyni i Gdańska albo do Kołobrzegu. a po co pogłębienie toru do Szczecina? no to do Szczecina niech wożą kontenery, bo chyba po to pogłębiają tor wodny i tyle kasy na to już idzie.

 4. Przewozy kontenerowe to przyszłość transportu morskiego. Rosjanie i Niemcy to rozumieją dlatego nie mogą zgodzić się na konkurencję w regionie.

 5. Bardzo dobrze. Byle do przodu,

 6. Trzeba zatrzymać to szaleństwo!! Budowa nowego terminala kontenerowego jest ekonomicznie pozbawiona sensu a doprowadzi do zniszczenia miejsc które ze względu na swoje walory przyrodnicze można wykorzystać zupełnie inaczej, w zgodzie z ekologią i bez nieodwracalnej zmiany tego terenu. Niech ktoś kto chce terminala odpowie co on nam da takiego, że rzeczywiście jest warto dalej niszczyć las i piękną plażę??

  • Trzeba organizować protesty, blokować drogi, nagłaśniać medialnie, inaczej pozamiatane. Trzeba walczyć do końca. NIE dla bezmyślnego niszczenia przyrody! Nie dla inwestycji politycznych bez ekonomicznego uzasadnienia! To co teraz się łatwo wytnie, szybko nie urośnie! Przyroda to tez wartość. To nawet więcej niż drogi, statki i kontenery. Bo pięknej przyrody jest coraz mniej na świecie, dlatego jest i będzie tak cenna!

  • Ja, ja, Gut Gut, towaryszcz Iwan

 7. Nie dla kontenerów!!! Stop niszczeniu plaży !!!

  Od razu widać jak uaktywniają się opłacone trolle, które są niby „za” kontenerami. To nikt z mieszkańców.

 8. Rozwój nie polega na tym, by stać się krajem tranzytowy, a polityka zarówno PO jak i PiS dąży jedynie do tego celu. Terminal kontenerowy w Świnoujściu może liczyć na maksymalnie 200 tyś. TEU, no bo niby dla kogo miaĺby pracować? Niemcy mają swoje nowoczesne terminale i super rozwiązania transportowe. Trójmiasto pracuje głównie na ładunkach dla Białorusi, Ukraińcy, Rosji, Słowacji i innych państw na wschodzie. Czechy, Austria a takż i Sĺowacja korzysta z portów Adriatyku (Wenecja, Koper) bo bliżej i taniej. W Świnoujściu ma powstać wielki terminal w stylu Edwarda Gierka który będzie wykorzystany w 10%. Tak na marginesie, wykorzystanie obecnej mocy polskich terminali kontenerowych jest na poziomie 33%, w dziedzinie morskich portów UE, co trzecie euro z unijnych dotacji, wydano bez sensu , a więc budowa kolejnych terminali na pewno stanie się pomnikiem gĺupoty naszych decydentów

 9. Trolle stawiają lepsze warunki: żeby port kontenerowy był na Karsiborzu i żeby poprowadzić tam linię kolejową przez mokradła 🙂 :-D. Wolę jednak na Warszowie.

 10. Piter Pogonowski

  No i super wiadomość dla tych którzy wspierają rozwój miasta i regionu. Czyste, uzupełniające usługi portowe to przyszłość portu. Podobnie jak w Hamburgu czy Rotterdamie.

 11. Teraz już cięzko jechac do szczecina bo same tiry ,port ma być z przepustowoscia 1000 kontenerow w jedna strone to na poczatek, S-3 zostanie calkowicie zablokowana dla innych pojazdow. Niech sobie buduja pod jednym warunkiem ,ze wbuduja osobna droge dla tirów z kontenerami ,lub osobny tor kolejowy dla przewozu kontenerów z calkowitym zakazem przewozu ich drogami.Warunek najpierw droga lub tor potem dopiero terminal.

  • Jak się boisz tirów to uprzejmie informuję że obecnie dobija i odbija kilkanaście promów w tysiącami tirów. Jakoś tego nie widzisz? Spoko wybudują dwupasmowke. Nie martw się.

  • Słusznie , najpierw S3 i to trzy pasmowa , potem terminal i rozbudowa LNG . Jeżdżę tamtędy do pracy , czasami masakra , a jak przyjdzie sezon to już w ogóle „kibel’.

 12. Budowac, niech sie Polska rozwija to jedyna droga do podnoszenia standardu zycia w tym kraju. Jak ktos o tym nie wie to chyba czeka co na tvn powiedza. Smiesza mnie tacy ludzie,zero rozeznania w czymkolwiek ale jak na tvn ktos cos powie to od razu on jest ekspert.

 13. jestem przeciw!!!

  Horror! NIEEEE dla kontenerów!!!!

 14. Niech sobie wybudują w Szczecinie, albo w Warszawce. Precz od naszej plaży i lasów.

 15. Budować i tyle!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.