Strona główna / Lokalne / Samorządowcy z Zachodniopomorskiego będą przekonywać dyplomatów do inwestycji w region
Foto: Wojciech Basałygo

Samorządowcy z Zachodniopomorskiego będą przekonywać dyplomatów do inwestycji w region

Ponad 20 przedstawicieli ambasad różnych państw w Polsce przyjedzie w kwietniu do Świnoujścia na spotkanie z samorządowcami z województwa zachodniopomorskiego. Wspólnie będą rozmawiać o współpracy inwestycyjnej, gospodarczej i turystycznej.

Do spotkania dojdzie podczas największego wydarzenia gospodarczego w regionie – Baltic Business Forum, które w tym roku odbywać się będzie od 10 do 12 kwietnia w Świnoujściu. Na konferencję przyjadą przedstawiciele ambasad z krajów całego świata, zarówno z Unii Europejskiej (Austrii, Belgii, Czech, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Węgier), jak spoza niej (Chin, Iranu, Malezji, Tajlandii, Republiki Południowej Afryki, Ukrainy), którzy zajmują sprawami współpracy ekonomicznej i inwestycyjnej.

– Nasi zagraniczni goście wysłuchają informacji o działaniach inwestycyjnych w mieście, jak i w całym regionie. Będzie to okazja do prezentacji Świnoujścia i województwa zachodniopomorskiego, pokazanie jego walorów inwestycyjnych oraz turystycznych – mówi Dariusz Szymczycha, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Europa-Północ-Wschód, które jest organizatorem Baltic Business Forum. Dyplomaci dyskutować będą z samorządowcami o znaczeniu województwa zachodniopomorskiego jako regionalnego hubu transportowego oraz energetycznego, ważnego dla Regionu ABC – Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne.

– Planujemy też debatę o finansowaniu inwestycji w tę infrastrukturę oraz o znaczeniu Funduszu Trójmorza, polityk i funduszy Unii Europejskiej. Powiemy również o znaczeniu banków i rynków finansowych dla rozbudowy portów, systemu gazociągów, łączników energetycznych, transportu kolejowego i drogowego w regionie – dodaje Dariusz Szymczycha.

Przedstawiciele rządu i Parlamentu Europejskiego na BBF

Tegoroczne Baltic Business Forum w Świnoujściu odbędzie się już po raz 11. Gośćmi tego najważniejszego wydarzenia biznesowego w regionie zachodniopomorskim będą przedstawiciele rządu, samorządów, instytucji państwowych, a także znani eksperci oraz organizacji pozarządowych. Podczas tego trzydniowego wydarzenia w panelach dyskusyjnych udział weźmie m.in. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, wiceminister pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski, prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz oraz wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Bogusław Liberadzki. Planowany jest także przyjazd byłego premiera i byłego prezesa NBP prof. Marka Belki. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Energia dla rozwoju

Baltic Business Forum od 11 lat  promuje ideę Partnerstwa Wschodniego i wzmacniania współpracy gospodarczej Regionu ABC-Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne., który obejmuje nie tylko państwa członkowskie Unii Europejskiej, ale także Ukrainę i Turcję. Jak tłumaczy Dariusz Szymczycha warunkiem współpracy w Regionie ABC jest budowanie infrastruktury transportowej i energetycznej, która tworzona na osi Północ-Południe uzupełnia tradycyjne szlaki między Wschodem i Zachodem Europy. Takie inwestycje powstają dzięki funduszom UE, zaangażowaniu rządów, mobilizacji rynków kapitałowych, a także utworzeniu Funduszu Trójmorza. – Świnoujście i województwo zachodniopomorskie to bardzo dobre miejsce do takiej dyskusji. Tu już  pracuje terminal LNG, planowana jest budowa terminala kontenerowego, powstają elektrownie wiatrowe i biogazownie, tu umiejscowiona jest tzw. Brama Północna dla gazociągu z Danii. Wreszcie Świnoujście stało się konkurencyjnym kurortem dla sąsiednich niemieckich kurortów – mówi Dariusz Szymczycha.

Zobacz również

Wiceminister Witkowski dla PAP: polskie porty zdały egzamin ws. przeładunku węgla

Polskie porty na Bałtyku zdały egzamin w kwestii przeładunku dodatkowych ilości węgla, które zostały zamówione …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.