Strona główna / Lokalne / Trójka Żmurkiewicza! By żyło się lepiej…

Trójka Żmurkiewicza! By żyło się lepiej…

Miasto postanowiło poważnie podejść do problemu depopulacji w Świnoujściu i wprowadzić kilka rozwiązań, które mają temu procesowi zapobiec. Młodzi mieszkańcy są naszą największą wartością i musimy zrobić wszystko by chcieli żyć i pracować w Świnoujściu – mówią samorządowcy.

Program socjalny zaproponowany przez prezydenta miasta Janusza Żmurkiewicza ma poprawić jakość życia w Świnoujściu. Szczególnie młodym małżeństwom, które zdecydowały się na założenie rodziny. Znamy kilka szczegółów z planu, który powstał w magistracie i który ma być wkrótce zaprezentowany.

Po pierwsze – mieszkania!

Najważniejsze są mieszkania. Dlatego trwają prace by od 2020 roku co roku budowano ich w naszym mieście nie mniej niż 100.

Z tym zamierzeniem związana jest też pierwsza decyzja o  zmianę formuły wynajmu ( i budowy)  dla bloków, które buduje miejska spółka Lokum. – To będą normalne mieszkania komunalne. Pomysł by budować mieszkanie  z wkładam własnym za 80 tys. złotych  i wymaganymi zarobkami na poziomie 8-9 tys. zł na rodzinę nie był mądry. Które młode małżeństwo na to stać? – mówi jeden z samorządowców.

Po drugie – bezpłatne macierzyństwo i dobra edukacja

Program zakłada też zlikwidowanie opłat za żłobki i przedszkola lub ich obniżenie do minimalnego poziomu. Dodatkowo zaplanowano pieniądze na wyprawki – po 5 tys. zł tuż po urodzeniu dziecka.

Po trzecie – bezpłatna komunikacja i rower miejski

Przy okazji zmian dedykowanych głownie młodym mieszkańcom przeanalizowano także sprawę komunikacji. Od 2020 miasto zamierza rozpocząć wprowadzenie małych autobusów elektrycznych, a od 2021 roku komunikacja miejska ma być całkowicie bezpłatna. Dodatkowym rozwiązaniem poprawiającym komunikację jest wprowadzenie roweru miejskiego, którego wypożyczenie do 15 minut ma być bezpłatne.

– To taka „Piątka Żmurkiewicza”- mówi jeden z radnych. – Oczywiście idą wybory i można podejrzewać, że ta „ofensywa” jest trochę z nimi związana… ale przecież na tym programie skorzystamy wszyscy! Tak trzymać!

Zobacz również

Plac budowy tunelu jest porządkowany

Na wyspie Wolin, wokół stacji Trafo TK2 wykonywana jest mała architektura, między innymi ogrodzenie budynku. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.