Strona główna / Lokalne / Trójka Żmurkiewicza! By żyło się lepiej…

Trójka Żmurkiewicza! By żyło się lepiej…

Miasto postanowiło poważnie podejść do problemu depopulacji w Świnoujściu i wprowadzić kilka rozwiązań, które mają temu procesowi zapobiec. Młodzi mieszkańcy są naszą największą wartością i musimy zrobić wszystko by chcieli żyć i pracować w Świnoujściu – mówią samorządowcy.

Program socjalny zaproponowany przez prezydenta miasta Janusza Żmurkiewicza ma poprawić jakość życia w Świnoujściu. Szczególnie młodym małżeństwom, które zdecydowały się na założenie rodziny. Znamy kilka szczegółów z planu, który powstał w magistracie i który ma być wkrótce zaprezentowany.

Po pierwsze – mieszkania!

Najważniejsze są mieszkania. Dlatego trwają prace by od 2020 roku co roku budowano ich w naszym mieście nie mniej niż 100.

Z tym zamierzeniem związana jest też pierwsza decyzja o  zmianę formuły wynajmu ( i budowy)  dla bloków, które buduje miejska spółka Lokum. – To będą normalne mieszkania komunalne. Pomysł by budować mieszkanie  z wkładam własnym za 80 tys. złotych  i wymaganymi zarobkami na poziomie 8-9 tys. zł na rodzinę nie był mądry. Które młode małżeństwo na to stać? – mówi jeden z samorządowców.

Po drugie – bezpłatne macierzyństwo i dobra edukacja

Program zakłada też zlikwidowanie opłat za żłobki i przedszkola lub ich obniżenie do minimalnego poziomu. Dodatkowo zaplanowano pieniądze na wyprawki – po 5 tys. zł tuż po urodzeniu dziecka.

Po trzecie – bezpłatna komunikacja i rower miejski

Przy okazji zmian dedykowanych głownie młodym mieszkańcom przeanalizowano także sprawę komunikacji. Od 2020 miasto zamierza rozpocząć wprowadzenie małych autobusów elektrycznych, a od 2021 roku komunikacja miejska ma być całkowicie bezpłatna. Dodatkowym rozwiązaniem poprawiającym komunikację jest wprowadzenie roweru miejskiego, którego wypożyczenie do 15 minut ma być bezpłatne.

– To taka „Piątka Żmurkiewicza”- mówi jeden z radnych. – Oczywiście idą wybory i można podejrzewać, że ta „ofensywa” jest trochę z nimi związana… ale przecież na tym programie skorzystamy wszyscy! Tak trzymać!

Zobacz również

Rozpoczeły się szczepienia seniorów przeciw grypie. Na początek najstarsi

W świnoujskim szpitalu rozpoczęły się szczepienia przeciw grypie. Pan Władysław (na zdjęciu) jest jednym z …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.